Americký prezident Barack Obama.

Americký prezident Barack Obama. | foto: AP

Vztah Čechů k Američanům se lepší, může za to Obama a zrušený radar

  • 49
Postoj Čechů ke Spojeným státům a jejich zahraniční politice se výrazně zlepšil, zjistilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Převážně pozitivní vztah k zahraniční politice USA vyjádřilo letos v říjnu 27 procent dotázaných, na podzim 2006 to bylo 18 procent. Podle výzkumníků mohl názor Čechů změnit nový prezident i odvolaný radar.

Téměř tři čtvrtiny Čechů (72 procent) si myslí, že USA upřednostňuje v zahraniční politice své mocenské a ekonomické zájmy. Asi polovina lidí z České republiky (51 procent) má za to, že Američané neberou ohled na mínění světového společenství a každý třetí Čech má za to, že zahraniční politika USA je pro dnešní svět hrozbou.

Výzkum CVVM

Výzkum se uskutečnil ve dnech 5. - 12. října. Tazatelé se zaměřili na obyvatelstvo České republiky starší patnácti let. Výzkum proběhl formou standardizovaného dotazníku prostřednictvím osobního rozhovoru tazatele s respondentem. Analýza ukázala, že proamerické postoje jsou poněkud typičtější pro mladé lidi ve věku 15 až 19 let,
studenty, vysoce kvalifikované odborné nebo vedoucí pracovníky a dotázané s dobrou životní úrovní.

Přestože se může zdát názor Čechů na Američany a jejich politické tažení v zahraničí vyhraněný, není tomu tak. Oproti minulým rokům se nám podle výzkumu Američané více zamlouvají.

Více než polovina respondentů (56 procent) má za to, že Spojené státy ve své zahraniční politice usilují o zajištění stability a mírového uspořádání světa. Ještě více lidí (57 procent) souhlasí s tím, že Amerika v zahraničí brání svobodu, demokracii a lidská práva.

Vztah k USA se lepší

Stejné otázky pokládali lidem výzkumníci už od roku 2003 do roku 2006. Od té doby se Češi na Američany dívají smířlivějšíma očima. Podle CVVM to může být tím, že prezidenta George W. Bushe nahradil Barack Obama, ale také tím, že Obamova vláda upustila od záměru svého předchůdce vybudovat u nás americkou radarovou základnu.

Názor Čechů na zahraniční politiku USA - tabulka

"Ze souhrnných výsledků vyplývá, že celkově se od roku 2006 hodnocení americké zahraniční politiky výrazně posunulo pozitivním směrem. Tehdy více než polovina dotázaných americkou zahraniční politiku a roli USA ve světě vnímala převážně či zcela jednoznačně negativně, zatímco v současnosti to jsou již jen dvě pětiny. K výraznému poklesu došlo především v kategorii jednoznačně negativního postoje, a to o deset procentních bodů v porovnání s rokem 2006 a dokonce o patnáct bodů oproti roku 2003," uvádí výzkumníci z CVVM.

"Jak ukazují výsledky, především velmi výrazně poklesl podíl respondentů, kteří zahraniční politiku USA považují za hrozbu pro dnešní svět. Celkem o 14 procentních bodů v porovnání se zářím 2006 a dokonce o 27 procentních bodu oproti březnu 2003," uvádí zpráva o výzkumu.

Vojáky proti nedemokratickým režimům neuznáváme

O 13 procentních bodů se snížil i podíl těch, kteří se domnívají, že jednání USA v mezinárodní politice nebere ohledy na mínění světového společenství.

Výše uvedený celkový pozitivní posun v náhledu na americkou zahraniční politiku ovšem nijak nepoznamenal postoj Čechů k tomu, zda mají Američané právo postupovat proti nedemokratickým režimům i za použití vojenské síly, což, naprosto stejně jako v roce 2006, dvoutřetinová většina dotázaných odmítá, zatímco pro se vyslovuje méně než čtvrtinová menšina.

Názor Čechů na zahraniční politiku USA - tabulka


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video