Mahmúd Abbás při projevu v OSN (23. září 2011)

Mahmúd Abbás při projevu v OSN (23. září 2011) | foto: AP

Vyzývám Izrael k míru, řekl Abbás a požádal o členství Palestiny v OSN

  • 627
Palestina podala žádost o plné členství v OSN. Palestinský prezident Mahmúd Abbás ji předal generálnímu tajemníkovi OSN a pak promluvil na Valném shromáždění. Dostalo se mu mohutnému potlesku. Po něm vystoupil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Abbáse vyzval, aby si promluvili ještě tentýž den.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás žádost předal okolo 17:45 středoevropského času. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ji teď podle procedury schválí a postoupí Radě bezpečnosti OSN. Abbás se pak přemístil do zeleným mramorem ozdobeného sálu newyorského sídla Spojených národů a zahájil projev k diplomatům.

Otázky a odpovědi

Palestinci žádají o členství OSN

"Vyzývám Izraelce k míru," řekl v úvodu rozpravy. "Palestinci budou i nadále pokračovat v mírumilovné, všelidové rezistenci proti izraelské okupaci," pokračoval s tím, že "výstavba židovských osad na Západním břehu a ve Východním Jeruzalémě může ohrozit klidné rozdělení palestinského území na dva státy".

"Vybudujme lepší budoucnost pro naše děti, budujme dialog místo checkpointů," řekl Abbás a zdůraznil, že je třeba "vytvářet dobré vzájemné vztahy, nikoli pokračovat v politice sporné výstavby".

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v OSN (23. záři 2011)

Palestinci čekají na projev Mahmúda Abbáse v OSN. (23. září 2011)

"Toto je okamžik pravdy, náš lid čeká na odpověď mezinárodního společenství. Žijeme v posledním okupovaném státě. Necháte to tak? Je to pro vás přijatelné?" ptal se Abbás s tím, že palestinský stát měl vzniknout už před lety.

"Nastal čas, aby statečný a hrdý palestinský lid po mnoha dekádách okupace a kolonizování Izraelem mohl konečně žít ve svobodné zemi," zakončil svou řeč palestinský prezident a sálem zazněl mohutný potlesk. Řada diplomatů Abbásův projev odměnila ovacemi ve stoje.

Netanjahu: Míru lze docílit jen jednáním

Krátce po Abbásově vystoupení promluvil na půdě OSN i premiér židovského státu Benjamin Netanjahu. "Míru lze docílit jen jednáním, Palestinci ale chtějí stát bez míru," prohlásil a připomenul, že Libanon i pásmo Gazy po odchodu Izraelců ovládl militantní islám. Abbáse pak vyzval "k zahájení přímého vyjednávání", které Palestinci odmítají.

"Jsme ve stejném městě, ve stejné budově, tak se pojďme sejít už dnes tady," pokračoval Netanjahu. "Pane Abbási, co nás může zastavit," adresoval svou promluvu přímo předsedovi palestinské samosprávy s tím, že je na čase "začít si vzájemně naslouchat" už proto, že jsou oba "synové Abraháma". Potlesk po Netanjahuově projevu byl o poznání chladnější.

Palestinci slaví v ulicích, objevují se i potyčky

Palestinci na tuto chvíli čekali celý den. Ulice Ramalláhu zaplnily tisíce lidí s palestinskými vlajkami. Na připravených pódiích tančili muži i ženy v tradičních pestrobarevných úborech. Při Abbásově vystoupení hudba utichla a lidé v ulicích napjatě poslouchali. Někteří třímali zapálené bílé svíčky.

Palestinci poslouchají projev Mahmúda Abbáse v OSN (23. září 2011)
Palestinec sleduje proslov Mahmúda Abbáse v OSN (23. září 2011)
Palestinka pláče při projevu předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse v

"Náměstí Jásira Arafata je úplně plné, všude posedávají děti i dospělí s palestinskými vlajkami," popsal z centra Ramalláhu reportér MF DNES Pavel Novotný. "Lidé slaví, je to pro ně velký den. Někde se objevují i transparenty se vzkazy pro Spojené státy, třeba ´Obamo, dej průchod spravedlnosti´," dodal.

Šance na vstup do OSN jsou malé

Palestinské vedení věří, že členství v OSN může zlepšit jejich pozici v mnohaletém sporu s Izraelem. Ten se týká hlavně rozdělení území. Palestinci dlouhodobě usilují o vytvoření suverénního státu, a to v hranicích z června 1967 (z dob před tzv. Šestidenní válkou, při které Izrael začal okupovat Západní břeh Jordánu, Východní Jeruzalém a Pásmo Gazy). Židovský stát s takovým územním rozdělením nesouhlasí.

Šance na přijetí jsou ale malé. I kdyby získali hlasy desítek zemí, jejichž žádost musí schválit pětice stálých členů RB OSN. USA už předem oznámily, že budou vstup Palestinců do organizace Spojených národů vetovat.

Fakticky by přijetí Palestinců do OSN v této věci nijak zvlášť nepomohlo. Je to akt spíše symbolický a snaha palestinské samosprávy poukázat na takřka 20 let trvající mírové rozhovory, během nichž se nedosáhlo žádného výsledku. Poslední kolo zkrachovalo loni.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video