„Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí. Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost Čínské republice. Čínská vláda povýšeně reaguje, že po slovech musí následovat činy. Tato hanba nás vrací do minulosti,“ začíná text výzvy. (více o reakci Číny zde)
Žádá prezidenta, aby ustal v šíření hrubostí a lží a omluvil se za ně. Chce, aby parlament odsoudil dopis ústavních činitelů, a politici „prosazovali ideály demokracie, svobody a masarykovské humanity“.
Online reportáž |
Lidé k tomu mají napomoci svou aktivitou. O svých stanoviscích mají podle výzvy diskutovat, organizovat shromáždění na podporu demokracie, psát petice, výzvy a stanoviska politikům i ústavním institucím.
„Když to bude nutné, stávkujme. Sedmnáctého listopadu se opět sejděme na náměstích a zvažme další kroky, nutné na ochranu demokracie. My do Ruska a Číny nepatříme! Chtěli jsme zpět do Evropy, ne do Hulvátova,“ stojí mimo jiné ve výzvě.
Podle mluvčího Národního divadla Tomáše Staňka výzvu podepsaly desítky osobností - například herci Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Anna Geislerová, režiséři Jan Hřebejk a Václav Marhoul či zpěvačka Eva Pilarová.
Petiční výbor na ochranu demokracie není podle autorů textu žádné sdružení ani spolek. Nemá žádnou organizační formu, ani žádný vztah k politickým stranám. „Za jeho člena se může považovat každý, kdo cítí, že demokracie je ohrožena a chce proti tomu něco udělat,“ uvádí.
Členy petičního výboru jsou kromě Bartošky, Dyka a Buriana také šéf La Fabriky Richard Balous, ředitel Činohry Národního divadla Michal Dočekal, novinář a dramatik Karel Steigerwald a herečka Eva Salzmannová.
