Džihád nemá primárně negativní význam, chtějí zdůraznit aktivisté, kteří se pustili do očištění tohoto slova.

Džihád nemá primárně negativní význam, chtějí zdůraznit aktivisté, kteří se pustili do očištění tohoto slova. | foto: AP

Džihád není jen terorismus. Je to boj za lepší duši, inzerují aktivisté

  • 74
Muslimští aktivisté se pustili do kampaně na očištění slova džihád. Obvykle si ho překládáme jako svatou válku Muslimů a většina lidí si ho spojí se sebevražednými atentátníky. Skupinka aktivistů se snaží světu vysvětlit, že slovo džihád nemusí mít vždy záporný význam. Překládají ho jako boj se sebou samým či snahu být lepším člověkem.

Muslimům se nelíbí, že extremisté džihád zneužívají ve jménu terorismu a jeho skutečný význam tak zůstává skryt. Zorganizovali proto kampaň, která má slovo očistit a informovat veřejnost o tom, že jeho význam v principu není jen negativní. Informoval o tom webový server CNN.

Slovníky překládají slovo džihád jednak jako svatou válku vedenou ve jménu islámu, ale také jako osobní boj či duchovní disciplínu. "Slovo džihád znamená boj, boj za dobrou věc," říká  Nihad Awad, výkonný ředitel Rady pro americko-islámské vztahy.

"Je to koncept. Snaha být lepší člověk, manžel, soused... Není v něm nic agresivního a rozhodně neznamená ubližování jiným lidem. Když člověk někomu ublíží, porušuje tak myšlenku islámu i samotného džihádu," vysvětluje Awad s tím, že sebevražední atentátníci takzvanou svatou válku zneužívají.

Chci zachycovat pravdu, i když je nepopulární

Kampaň vymyslel aktivista Ahmed Rehab. Spolu s několika dalšími lidmi rozjeli reklamní akci v prosinci minulého roku. Informační letáky umístili do městských autobusů v Chicagu, plánují je vylepit také do stanic metra

Na sociální síti twitter založili klíčové slovo #MyJihad, kam si všichni můžou psát, jak se jim daří jejich osobní předsevzetí. Dá se tam najít například obrázek fotografa, který si zaznamenal: "#Můj džihád je zachycovat pravdu, i když je nepopulární".

Rehab tvrdí, že už mu přišly desetitisíce příspěvků na sociálních sítích facebook a twitter, dopisů i e-mailů.

Muslimští aktivisté chtějí, aby jejich děti vyrůstaly ve světě, kde budou souzeny na základě svých osobností, a ne zažitých stereotypů. Jejich snahu už zahrnula kritika, především na internetu. S tou však počítali a dále věří, že se jim podaří zavést debatu nad tím, co je v islámu důležité a jaké vůči němu panují předsudky a dezinformace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video