Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během jednání o íránském jaderném...

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během jednání o íránském jaderném programu v Lausanne (1. dubna 2015) | foto: Reuters

Půlnoc diplomatický klinč s Íránem nerozsekla, jaderné hovory pokračují

  • 94
Lhůta pro dojednání rámcové dohody s Íránem o jeho jaderném programu o půlnoci vypršela. Podle ruského ministra zahraničí Lavrova se mocnosti v Lausanne dohodly s Teheránem na klíčových bodech. Západní diplomaté ale prohlašují, že to není zcela pravda a některé klíčové aspekty stále nejsou dojednány.

Oproti původnímu závazku dosáhnout do půlnoci 31. března rámcové dohody se úterní jednání v lausannském hotelu Beau Rivage Palace protáhla. Pozdě v noci na středu bylo vyjednávání přerušeno a část vrcholných představitelů zúčastněných zemí odcestovala zpět domů - mezi nimi ministři Francie, Ruska nebo Číny. Večer se však francouzský ministr Laurant Fabius na jednání navrátil.

Jednání s Íránem

Smyslem rozhovorů, které s Teheránem vedou USA, Rusko, Británie, Francie, Čína a Německo, je vyloučit možnost, že Írán bude v rámci svého jaderného programu pracovat na atomové bombě. Výměnou za to mají být zrušeny protiíránské sankce. 

S Íránem jednají mocnosti desítku let, ale až v roce 2013 se podařilo dospět k dočasnému ujednání, které umožnilo částečně sankce uvolnit. Počítalo se s tím, že po roce bude uzavřena konečná dohoda, ale jednání o ní byla obtížná a musela být dvakrát prodloužena.

ČTK

Ve Švýcarsku zůstali šéfové americké a íránské diplomacie John Kerry a Mohammad Džavád Zaríf, kteří na méně formální rovině pokračují v jednáních. Ve středu se sešli jenom sami dva, aby našli kompromisní znění rámcové dohody o omezení íránského jaderného programu výměnou za uvolnění části sankcí.

Kerry je podle své mluvčí Marie Harfové připraven v Lausanne zůstat minimálně do čtvrtečního rána.

Při dřívějších kolech rozhovorů bylo ujednáno, že do úterní půlnoci budou vymezeny základní body dohody a o detailech se pak bude moci dále jednat do 30. června.

Jaký konkrétní výstup vzešel z nynějších jednání takzvané skupiny 5+1, složené z pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa, s íránskými vyjednavači, ale není jednoznačné.

Britský tisk mimo jiné spekuloval, že nynější výstup po mnohadenním vyjednávání odmítl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

„Vyjednávači do Teheránu předali návrh dohody založené na dohodnutém harmonogramu rušení sankcí. Nejvyšší vůdce to zásadně odmítl a řekl, že přijatelné je jedině okamžité zrušení všech sankcí,“ sdělil zdroj blízký jednání britskému listu The Times.

Hlavní vyjednavač Teheránu Abbás Arákčí pro íránskou státní televizi upřesnil některé požadavky, z nichž Írán odmítá ustoupit. „Trváme na okamžitém zrušení sankcí týkajících se finančního, ropného a bankovního sektoru. Co se týče ostatních sankcí, musíme najít rámec,“ citovala prohlásil Arákčí pro íránskou státní televizi.

Diplomaté zastupující mocnosti se na oficiální rovině omezují vesměs pouze na obecná konstatování bez jakýchkoli dalších podrobností. Jejich prohlášení ale nezaznívají jednotným hlasem.

Rusko mluví o shodě, Západ tak optimistický není

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ještě v noci prohlásil, že bylo dosaženo obecné shody s Teheránem na klíčových bodech. „S dostatečnou důvěrou lze říci, že ministři dosáhli obecné shody ve všech klíčových aspektech konečného urovnání tohoto problému,“ uvedl po jednání Lavrov podle agentur TASS a RIA Novosti. 

Dodal také, že práce na návrhu písemné dohody začnou v příštích hodinách a že možné ujednání zahrnuje kontrolu íránského programu Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) či kroky k uvolnění sankcí, kterým Teherán čelí. 

Západní diplomatické zdroje ale již nejsou zdaleka tak optimistické a o jednoznačné shodě s Teheránem rozhodně nehovoří. „Není to pravda,“ citovala ve středu ráno agentura Reuters odpověď nejmenovaného západního diplomata na dotaz, zda skutečně byla dosažena shoda ve všech klíčových bodech.

Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta se Írán dosud k ničemu konkrétnímu nezavázal. Rozhovory avšak dál pokračují v produktivním duchu, i když v postojích obou stran přetrvávají velké rozdíly. USA jsou podle něj připraveny v případě potřeby jednání ukončit bez podpisu dohody. 

Jednání pokročila, ale ne dost, zní z Francie a Německa

Francouzský ministr Laurant Fabius po návratu do Paříže o několik hodin později uvedl, že vyjednávání sice pokročila, ale ne dostatečně na to, aby bylo dosaženo okamžité dohody. Avizoval také, že je připraven se kdykoliv vrátit k jednacímu stolu v Lausanne, bude-li to potřeba.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier uvedl, že ještě ve středu budou předloženy nové návrhy. V Lausanne prý Steinmeier zůstane do čtvrtka a uvidí, jak se situace vyvine. Rozhovory ale podle něj stále mohou skončit neúspěchem.

Že ještě nebylo dosaženo obecné shody mezi mocnostmi a Íránem naznačila také německá kancléřka Angela Merkelová. I ona potvrdila, že vyjednávání výrazně pokročilo. Jednání mohou ale podle jejích slov dospět do konce, pouze pokud bude panovat shoda na všech bodech.

V obdobném duchu se vyjádřil také šéf britské diplomacie Philip Hammond.

Německá kancléřka nicméně vyjádřila naději, že kompromisu by mohlo být dosaženo ještě ve středu.

Bílý dům ještě v noci na středu bez dalších podrobností oznámil, že pokud se nepodaří dosáhnout dohody, Spojené státy nebudou čekat do 30. června a jeho diplomaté jednání opustí.

Vyjednavači Washingtonu jsou pod velkým tlakem mimo jiné kvůli dění na domácí politické scéně. Američtí republikáni jsou proti kompromisu s Teheránem a přiklánějí se k hlasům znějícím z Izraele, že nynější dohoda, kterou prosazuje demokratický prezident Barack Obama, je špatná. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner pohrozil, že i když bude dohoda vyjednána, může Kongres nařídit obnovu sankcí, nebudou-li Íránci ujednání plnit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video