„Jsme velmi znepokojení možnými vazbami mezi teroristickými organizacemi a pašeráckými sítěmi,“ prohlásil Rob Wainwright podle deníku The Wall Street Journal během parlamentního slyšení v Římě.
Kolem běženců se točí stovky miliard. Pašerákům svěří i poslední libru![]() |
Europol prý vytvořil databázi lidí napojených na převaděčské gangy, aktuálně v této souvislosti sleduje už 40 tisíc lidí. Jen z válkou zmítané Sýrie a Libye loni do Evropy dorazil více než milion lidí, až 90 procent využilo převaděčů.
Ti často své klienty za přemrštěné ceny posadí do chatrných bárek a přeplněných člunů, kde váleční uprchlíci - ale také ekonomičtí migranti - riskují životy. Někdejší syrská elita je ochotná zaplatit i miliony liber za to, aby dostala pohodlnější a bezpečnější člun.
Činnost pašeráků dlouhodobě monitorují novináři zapojení do investigativního projektu The Migrant’s Files. Loni upozornili, že si zločinecké gangy během posledních patnácti let díky cestám do Evropy přišly v přepočtu na 430 miliard korun. Ze statistik, které ve středu zveřejnil Europol, ovšem vyplývá, že jen za loňský rok si převaděči přišli na více než čtvrtinu této částky.
Poté, co se Evropská unie dohodla s Tureckem na vracení migrantů výměnou za syrské válečné uprchlíky, čluny v Egejském moři prořídly. Hraniční plot mezi Řeckem a Makedonií, který uťal proud migrantů na takzvané Balkánské trase, navíc pašeráky donutil hledat nové trasy na západ Evropy (psali jsme o tom zde).
Bez ohledu na to však letos běženců podle OSN dorazilo do Evropy přes 184 tisíc, tedy více než za stejné období loňského roku. Kromě plavby z Turecka do Řecka se nejčastěji pouští na vlny Středozemního moře - obvykle na cestě z Libye do Itálie.
Italská pobřežní stráž vytáhla na konci dubna z člunů dalších 200 migrantů: