Nejvyšší správní soud nevyhověl stížnostem na letošní volby do Poslanecké sněmovny

Nejvyšší správní soud nevyhověl stížnostem na letošní volby do Poslanecké sněmovny | foto: Profimedia.cz

Volby do Sněmovny jsou platné, stížnosti neuspěly

  • 19
Červnové volby do Poslanecké sněmovny se uskutečnily v souladu se zákonem a jejich výsledky jsou platné. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. Nevyhověl žádné ze 70 stížností, které na volby podali občané i strany.

Čtyři stížnosti byly podány opožděně. Ze zbývajících 66 přišlo 60 podání od fyzických osob a šest od politických stran.

Stížnosti se týkaly jak korektnosti volební kampaně a způsobu její medializace, tak i volebního zákona ve vztahu k přepočtu hlasů na mandáty. Dále pak samotného volebního aktu nebo pochybení při sčítání hlasů.

Nejvyšší správní soud měl na rozhodnutí čas do 6. července. I přesto, že v některých případech našel drobné chyby, stížnostem nevyhověl. Pochybení podle něj totiž nemohla ovlivnit výsledek voleb.

"Náš soud konstatoval, že byl porušen zákon ve čtyřech konkrétních případech," řekl  novinářům předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček.

Ve Znojmě a Českém Těšíně nezapočítaly volební komise preferenční hlasy. Psychiatrická léčebna v Dobřanech v Plzeňském kraji zapomněla zapsat na zvláštní seznam voličů jednoho z pacientů, který měl omezenou způsobilost k vykonávání právních úkonů.

Soud připustil i poškození Evropských demokratů
Čtvrté pochybení má na svědomí ministerstvo financí, které nevyplatilo SNK - Evropským demokratům příspěvek za mandáty v pražském zastupitelstvu. Tuto záležitost řešil dříve i Ústavní soud.

"Strana byla bezdůvodně poškozena státním orgánem. S ohledem na konečné volební výsledky se však nelze domnívat, že by v případě, kdy by k pochybení nedošlo, strana získala více než pět procent hlasů," uvedl Šimíček.

Skupina mimoparlamentních stran si stěžovala na malý prostor, který jim před volbami poskytla Česká televize. (více zde)

"Vážili jsme, na základě čeho Česká televize obsazovala tyto pořady a došli jsme k závěru, že nedošlo k protiprávnosti. Vyváženost a objektivita není totéž co zachování mechanické rovnosti mezi politickými stranami a hnutími, které se účastní voleb," vysvětlila členka senátu Miluše Došková.

Stížnost na obrazy Klause
Mezi dalšími zamítnutými stížnostmi je podání libereckého lídra Strany zelených Petra Pávka. Politik napadl některá ustanovení českého volebního zákona, konkrétně přepočet voličských hlasů na poslanecké mandáty pro jednotlivé strany. Problémem je údajně i rozdělení republiky do volebních krajů, které se nyní kryjí s vyššími samosprávnými celky. - více zde

Některé stížnosti byly kuriózní. Podle jedné z nich ovlivnil výsledky fakt, že ve volebních místnostech ve školách visely obrazy prezidenta Václava Klause, který je čestným předsedou vítězné ODS.

Nejvyšší správní soud řešil volební stížnosti poprvé, dříve měl agendu na starosti Nejvyšší soud. Stížností bylo letos nejvíce od roku 1989. "Jistě to není náhodné. Jedna z hlavních příčin byl konfrontační způsob vedení předvolební kampaně," míní Šimíček.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video