Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na předvolebním mítinku ve Všetatech (4. října 2017) | foto: AP

Češi si žijí dobře, ale zahořkli. A Babiš je jejich Trump, píší v USA

  • 415
Střední Evropa by se mohla po vítězství Andreje Babiše v českých parlamentních volbách stát baštou populistů, píše americký web Slate. Šéf hnutí ANO je podle něj něco mezi Donaldem Trumpem a Silviem Berlusconim.
Reklama

Střední Evropa byla donedávna ukázkovým příkladem úspěchu kapitalismu a demokracie, píše z Prahy reportér magazínu Slate Yascha Mounk. Ekonomika od pádu komunismu několikanásobně vzrostla, vznikla silná občanská společnost, u moci byly demokratické vlády a političtí analytici se domnívali, že demokracie je v regionu už konsolidována.

„Nálada v Česku je však přes ohromný pokrok čím dál víc hořká,“ píše Mounk. „Přestože je jejich země bohatá, lidé mají pocit, že politický establishment selhal. Většina cizinců, které spatříte v ulicích Prahy, utrácí peníze za pivo, suvenýry a lístky do muzea, ale Češi se čím dál víc zabývají domnělou hrozbou ze strany migrantů a teroristů,“ vypozoroval v Praze americký reportér.

Fotogalerie

I proto čeští voliči podle něj podporují působivého miliardáře, který slibuje zničení systému. „Andrej Babiš je křížencem Donalda Trumpa a Silvia Berlusconiho a kandidátem na premiéra v blížících se parlamentních volbách. Vlastní řadu médií, libuje si v politické nekorektnosti a ostře se staví proti imigraci,“ píše Mounk.

„Svoji politickou sílu také využívá k osobnímu obohacení: Jako ministr financí získal velký vliv na dotační programy EU, z nichž jakoby náhodou těžila řada jeho podniků,“ hodnotí kauzy šéfa ANO americký žurnalista, podle nějž Babiš díky svému bezskrupulóznímu chování a médiím ovládl politickou debatu a v předvolebních průzkumech se těší jasnému vedení (více čtěte zde).

Reportér magazínu Slate mezi protisystémové strany kritické vůči parlamentní demokracii řadí také SPD, komunisty a Piráty - tyto partaje podle něj dohromady dostanou většinu hlasů. „Babiš si může vybírat z širokého spektra možných koaličních partnerů, kteří asi nebudou příliš bránit jeho pokusům o demontáž demokratického systému - o což se zcela určitě pokusí, už jenom proto, aby unikl obviněním z korupce, které se vznášejí nad jeho hlavou,“ píše Mounk.

Reklama

Česká republika se tak podle něj nejspíš připojí k čím dál většímu klubu středoevropských zemí, v nichž je přežití demokracie v ohrožení. „Je možné, že za pár týdnů budeme moci projet od Baltu po Egejské moře, aniž bychom opustili území, které můžeme nazvat Populistický pás,“ domnívá se Mounk.

„Berlusconi od Vltavy“

Obavy z Babišovy vlády zaznívají i v německých médiích. „S Babišem je spojena řada pochyb. Zvláště velká je obava, že by po jeho vítězství i poslední zemi ve východní části střední Evropy mohl vládnout populista,“ napsal v pondělí deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). V rozsáhlém textu upozorňuje i na aféru kolem Čapího hnízda, kvůli níž Babiš přišel o poslaneckou imunitu.

Babiše prestižní list představuje jako jednoho z nejbohatších Čechů a hlavního favorita voleb. „Babišovi je dávána řada nálepek. Někteří mu říkají ‚Berlusconi od Vltavy‘ nebo ‚Babisconi‘,“ píše deník. Mnoho lidí v Česku i v zahraničí podle FAZ Babiše vnímá jako populistu a podvodníka s dotacemi. Šéf ANO kritiku odmítá. „Populistou jsem jen tehdy, pokud to znamená být lidem zvolen, abych lidu sloužil,“ řekl deníku.

FAZ také přibližuje Babišův postoj k Evropské unii, euru, migraci nebo jeho hospodářské plány. „Babišův hospodářský program je nekonkrétní, ale nepůsobí ani revolučně, ani nebezpečně,“ míní list, který poukazuje i na dobrý stav českých veřejných financí po Babišově působení v čele státní pokladny.

Důležitá témata se ztrácí

Deník Mittelbayerische Zeitung míní, že Babiš stejně jako Trump umí výborně zjednodušenou populistickou rétorikou působit na obavy a emoce širokých vrstev obyvatel. Bavorský regionální list oceňuje dosavadní vládu sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců za to, že vydržela celé volební období a postarala se o stabilitu a značný hospodářský rozvoj země.

Volby ale mohou podle deníku znovu přinést politickou nestabilitu. Premiérem se po nich poprvé může stát člověk, který je vyšetřován pro vážné podezření z trestných činů. „ANO se jako všechna populistická hnutí v Evropě prezentuje jako alternativa k establishmentu, jehož pověst je pošramocená,“ míní list.

Babišova strana má podle něj velmi moderní marketingový koncept a umně pracuje se znechucením občanů politikou, skepticismem vůči Evropské unii nebo strachem z uprchlíků. Ve vyhrocené a na osobní střety soustředěné kampani se pak podle deníku ztrácí skutečně důležitá témata, jako je katastrofální situace ve školství nebo nedostatečně rychle rostoucí platy.

Reklama
Sdílet článek Facebook Twitter Google Plus
Reklama

415 příspěvků v diskusi

Reklama