Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na předvolebním mítinku ve Všetatech (4. října 2017) | foto: AP

Češi si žijí dobře, ale zahořkli. A Babiš je jejich Trump, píší v USA

  • 415
Střední Evropa by se mohla po vítězství Andreje Babiše v českých parlamentních volbách stát baštou populistů, píše americký web Slate. Šéf hnutí ANO je podle něj něco mezi Donaldem Trumpem a Silviem Berlusconim.

Střední Evropa byla donedávna ukázkovým příkladem úspěchu kapitalismu a demokracie, píše z Prahy reportér magazínu Slate Yascha Mounk. Ekonomika od pádu komunismu několikanásobně vzrostla, vznikla silná občanská společnost, u moci byly demokratické vlády a političtí analytici se domnívali, že demokracie je v regionu už konsolidována.

„Nálada v Česku je však přes ohromný pokrok čím dál víc hořká,“ píše Mounk. „Přestože je jejich země bohatá, lidé mají pocit, že politický establishment selhal. Většina cizinců, které spatříte v ulicích Prahy, utrácí peníze za pivo, suvenýry a lístky do muzea, ale Češi se čím dál víc zabývají domnělou hrozbou ze strany migrantů a teroristů,“ vypozoroval v Praze americký reportér.

I proto čeští voliči podle něj podporují působivého miliardáře, který slibuje zničení systému. „Andrej Babiš je křížencem Donalda Trumpa a Silvia Berlusconiho a kandidátem na premiéra v blížících se parlamentních volbách. Vlastní řadu médií, libuje si v politické nekorektnosti a ostře se staví proti imigraci,“ píše Mounk.

„Svoji politickou sílu také využívá k osobnímu obohacení: Jako ministr financí získal velký vliv na dotační programy EU, z nichž jakoby náhodou těžila řada jeho podniků,“ hodnotí kauzy šéfa ANO americký žurnalista, podle nějž Babiš díky svému bezskrupulóznímu chování a médiím ovládl politickou debatu a v předvolebních průzkumech se těší jasnému vedení (více čtěte zde).

Reportér magazínu Slate mezi protisystémové strany kritické vůči parlamentní demokracii řadí také SPD, komunisty a Piráty - tyto partaje podle něj dohromady dostanou většinu hlasů. „Babiš si může vybírat z širokého spektra možných koaličních partnerů, kteří asi nebudou příliš bránit jeho pokusům o demontáž demokratického systému - o což se zcela určitě pokusí, už jenom proto, aby unikl obviněním z korupce, které se vznášejí nad jeho hlavou,“ píše Mounk.

Česká republika se tak podle něj nejspíš připojí k čím dál většímu klubu středoevropských zemí, v nichž je přežití demokracie v ohrožení. „Je možné, že za pár týdnů budeme moci projet od Baltu po Egejské moře, aniž bychom opustili území, které můžeme nazvat Populistický pás,“ domnívá se Mounk.

„Berlusconi od Vltavy“

Obavy z Babišovy vlády zaznívají i v německých médiích. „S Babišem je spojena řada pochyb. Zvláště velká je obava, že by po jeho vítězství i poslední zemi ve východní části střední Evropy mohl vládnout populista,“ napsal v pondělí deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). V rozsáhlém textu upozorňuje i na aféru kolem Čapího hnízda, kvůli níž Babiš přišel o poslaneckou imunitu.

Babiše prestižní list představuje jako jednoho z nejbohatších Čechů a hlavního favorita voleb. „Babišovi je dávána řada nálepek. Někteří mu říkají ‚Berlusconi od Vltavy‘ nebo ‚Babisconi‘,“ píše deník. Mnoho lidí v Česku i v zahraničí podle FAZ Babiše vnímá jako populistu a podvodníka s dotacemi. Šéf ANO kritiku odmítá. „Populistou jsem jen tehdy, pokud to znamená být lidem zvolen, abych lidu sloužil,“ řekl deníku.

FAZ také přibližuje Babišův postoj k Evropské unii, euru, migraci nebo jeho hospodářské plány. „Babišův hospodářský program je nekonkrétní, ale nepůsobí ani revolučně, ani nebezpečně,“ míní list, který poukazuje i na dobrý stav českých veřejných financí po Babišově působení v čele státní pokladny.

Důležitá témata se ztrácí

Deník Mittelbayerische Zeitung míní, že Babiš stejně jako Trump umí výborně zjednodušenou populistickou rétorikou působit na obavy a emoce širokých vrstev obyvatel. Bavorský regionální list oceňuje dosavadní vládu sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců za to, že vydržela celé volební období a postarala se o stabilitu a značný hospodářský rozvoj země.

Volby ale mohou podle deníku znovu přinést politickou nestabilitu. Premiérem se po nich poprvé může stát člověk, který je vyšetřován pro vážné podezření z trestných činů. „ANO se jako všechna populistická hnutí v Evropě prezentuje jako alternativa k establishmentu, jehož pověst je pošramocená,“ míní list.

Babišova strana má podle něj velmi moderní marketingový koncept a umně pracuje se znechucením občanů politikou, skepticismem vůči Evropské unii nebo strachem z uprchlíků. Ve vyhrocené a na osobní střety soustředěné kampani se pak podle deníku ztrácí skutečně důležitá témata, jako je katastrofální situace ve školství nebo nedostatečně rychle rostoucí platy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video