Vesnice Luvungi, kde povstalci znásilnili na přelomu července a srpna stovky žen, dětí i mužů (17. září 2010)

Vesnice Luvungi, kde povstalci znásilnili na přelomu července a srpna stovky žen, dětí i mužů (17. září 2010) | foto: Profimedia.cz

Vojáci zadrželi kápa povstalců, který velel při znásilňování v konžské vesnici

  • 21
Mírové síly OSN v Kongu zadržely údajného strůjce útoků na východokonžské město Luvungi. Rebelové tam na přelomu července a srpna během pouhých čtyř dnů znásilnili skoro tři sta žen, desítky dětí a také několik mužů.

Při drancování města bylo od 30. července do 3. srpna systematicky sexuálně zneužito 235 žen, 52 nezletilých děvčat, 13 mužů a tři chlapci, uvedla zpráva OSN. Některé oběti byly znásilněny opakovaně (více o znásilňování v Luvungi čtěte zde).

Vyšetřování podle OSN prokázalo, že povstalce vedl muž známý jako plukovník Mayele.

Při společné operaci mírových sil OSN a konžské armády se ho podařilo zadržet a nyní se nachází ve vazbě ve městě Goma, které je správním střediskem provincie Severní Kivu, uvedl mluvčí mírových sil OSN v Kongu.

Mírová mise OSN v Kongu známá jako MONUSCO si za neschopnost zabránit systematickému znásilňování, které se odehrálo přibližně 30 kilometrů od jedné z jejích základen, vysloužila velmi ostrou kritiku.

Podle deníku The New York Times tak největší mírová mise OSN selhala v jedné ze svých základních povinností - ochránit civilní obyvatelstvo.

Luvungi je farmářské centrum se zhruba 2 200 obyvateli. Leží na hlavní silniční spojnici mezi správním střediskem Goma provincie Severní Kivu a velkým hornickým městem Walikale.

Situace v DRK - byla tam genocida?

V Demokratické republice Kongo zuřily občanské války, do nichž se zapojili i vojáci a nejrůznější ozbrojené skupiny ze sousedních zemí, jako je Uganda, Rwanda, Súdán a Angola. Během konfliktu v letech 1998 až 2003 zemřelo podle odhadů přes pět milionů lidí. Konžská armáda se v současné době snaží na východě země potlačit rwandské hutuské povstalce, kteří tam našli útočiště po genocidě v sousední Rwandě v roce 1994. Krádeže, rabování a znásilňování jsou na denním pořádku. Některé oblasti stále ovládají skupiny rebelů.

OSN před několika dny zveřejnila zprávu, v níž viní především rwandskou a ugandskou armádu z účasti na odvetných útocích proti příslušníkům rwandského etnika Hutuů v letech 1993 až 2003. To by mohlo podnítit trestní vyšetřování krutostí včetně toho, zda se rwandské a další jednotky v Kongu dopustily genocidy.

Dokument se zakládá na vyšetřování od července 2008 do června 2009. Útoky proti rwandským hutuským uprchlíkům a civilistům v Kongu byly prý "patrně systematické" a mohly by být kvalifikovány jako genocida, pokud budou prokázány u příslušného soudu. Rwanda zprávu kategoricky odmítla a upozornila na nebezpečí, které pro zemi ozbrojení uprchlíci údajně představovali.

Demokratická republika Kongo

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video