Vojáci mířili na frontu v písečné bouři

  • 153
Kuvajt - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Mohutná bojová síla se dala do pohybu - američtí a britští vojáci zaujali pozice poblíž hranic s Irákem. Byla to nejspíš poslední z posledních příprav. Jen málokdo pochybuje, že se okamžik útoku přiblížil. Dvoudenní ultimátum vyprší ve dvě hodiny ráno.

Generál Buford Blount, velitel 3. pěší divize, vydal rozkaz, aby jeho dvacet tisíc mužů zaujalo pozice v poušti na hranici s Irákem. A s nimi deset tisíc tanků, obrněných vozidel a cisteren s pohonnými hmotami.

"Jednotky vstoupily do demilitarizované zóny kolem jedenácté hodiny," uvedl kuvajtský bezpečnostní zdroj. Mluvčí britské armády plukovník Chris Vernon odmítl specifikovat, kolik vojáků se dalo do pohybu, uvedl pouze, že armáda "zaujala bojovné pozice".

Až 150 tisíc vojáků se podle armádních zdrojů může zapojit do bojových operací přímo v Iráku. Celkem je v oblasti Zálivu rozmístěno na čtvrt milionu mužů a žen.

Kolony mířily k hranicím celý den - část amerických obrněných vozidel a tanků měla připevněné americké vlajky. Jeden z velitelů je však požádal, aby je sundali, neboť "do Iráku vstoupíme jako osvoboditelská armáda, nikoliv s cílem  tuto zemi ovládnout".

Vojáci předtím spali často pod širým nebem - stany sbalili a naložili do konvojů vozidel. Tam nejspíš zůstanou až do chvíle, kdy budou hlavní bitvy dobojovány. Nikdo si netroufá přesně odhadnout, kdy to bude, všichni však věří, že válka nebude dlouhá.

3. pěší divize bude nesporně mezi prvními silami, které povedou útok po zemi. Na jiném místě se k operaci chystali vojáci 101. výsadkové divize. Vrtulníky je nejspíš vysadí k operacím v týlu nepřítele.

IRÁCKÁ KRIZE

Reportáž:
On-line zpravodajství

Čekání:
Osa míru odmítla novou situaci
Exodus:
Kurdové míří do hor, panuje výjimečný stav
Spojenci:
USA nemohou počítat s tureckými základnami

Česko:
Vláda: Jsme na straně spojenců

Protesty:
Odpůrci války si lehli před budovu vlády

Praha:
Pražané dostanou krizovou linku
Odjinud:
Tisk: Uprchlý irácký generál je v Kuvajtu

Souvislosti:
Jsme připraveni válčit, tvrdí útěkář Azíz

Příloha:
Vše o krizi okolo Iráku

K jejich úkolům bude patřit obsazení důležitých strategických objektů ještě dřív, než se do oblasti dostane pěchota.

"Jsme o den blíž okamžiku, kdy vstoupíme do dějin," řekl svým vojákům plukovník Michael Linnington, velitel divize.

Počasí může vše trochu zkomplikovat - v oblasti začala zuřit písečná bouře. "Počasí vždy sledujeme velmi pozorně, ovlivňuje letové podmínky a mnoho dalších věcí," řekl generál David Petraeus. "Všechno trvá trochu déle, ale naši vojáci nakonec všechno zvládnou."

Třetí silou, jež se chystala na "hodinu H", byli vojáci na letadlových lodích, jejichž posádky činily poslední přípravy pro série bojových vzletů. Na lodi Theodore Roosevelt dostali dokonce piloti rozkaz trochu si zdřímnout, aby načerpali síly pro noc, která může být dlouhá.

To vše "zpovzdálí", z hlavního velitelského stanu v Kataru, sledoval vrchní americký velitel celé operace, generál Tommy Franks. "Snaží se ujistit v tom, že jeho velitelé mysleli úplně na vše," řekl mluvčí velitelství Jim Wilkinson.

"Ale zároveň je natolik realistický a viděl toho už dost na to, aby věděl, že každý vojenský plán se vždy změní v okamžiku, kdy bude vypálena první kulka," podotkl Wilkinson.

Britský voják míří zbraní v prudké písečné bouři, která zasáhla část kuvajtské pouště a znepříjemnila přesun jednotek k iráckým hranicím. (19. března 2003)

,

Video