Jiří Magasanik dělá vodního záchranáře od roku 1968.

Jiří Magasanik dělá vodního záchranáře od roku 1968.

Vodní záchranář: Lidé by měli za pomoc platit

Od počátku prázdnin se v Česku utopilo přes 30 lidí, vyplývá z údajů vodních záchranářů. Podle jejich prezidenta Jiřího Magasanika lidé často přeceňují své síly. Magasanik v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz připustil, že by nebyl proti tomu, aby se za záchranu platilo.

ODPOVĚDI ČTĚTE ZDE

Vodní záchranné službě v Česku chybí podle jejího prezidenta peníze na každodenní práci i vybavení. "Na běžnou činnost v rozsahu, jaký je dnes, bychom potřebovali 10 až 15 milionů korun," uvedl na dotaz čtenáře iDNES.cz Jiří Magasanik.

Na techniku a vybavení by ale po dobu pěti let potřebovali až sto milionů ročně, odhaduje Magasanik. S modernizovaným vybavením by se podle něj rapidně snížil počet utopených. Letos získali záchranáři formou grantu jen 7,5 milionů; stejnou částku musí dodat z vlastních zdrojů.

Jiří Magasanik si proto dovede představit, že za vytažení z vody by tonoucí platil, podobně jako lidé na Slovensku za záchranu v horách. Částku by bylo možné uhradit prostřednictvím pojištění.

Letošní bilance utonutí je podle něj výjimečná tím, kolik lidí se utopilo v relativně krátké době. Od počátku prázdnin už podle údajů záchranářů zemřelo ve vodě přes 30 lidí. Jen počátek prázdnin si vyžádal patnáct mrtvých při koupání. - více zde

Podle záchranářů a policistů lidé často přeceňují síly, plavou daleko od břehu a už se nedokáží vrátit. Další častou příčinou úmrtí ve vodě je alkohol. Řada z utopených, například Ukrajinec v Krásné Studánce na Liberecku, se koupala v opilosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video