Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Michal Růžička, MAFRA

Vnímám ambice Maďarska rozšiřovat se, zastal se Klaus Slováků

  • 1758
Prezident Václav Klaus chápe postoj Bratislavy v současné slovensko-maďarské krizi a odmítá jakékoli změny v poválečném uspořádání Evropy. I když připouští, že i Slovensko udělalo pár chyb. Řekl to novinářům na jednání Visegrádské čtyřky. Současnému napětí mezi oběma státy se ale účastníci summitu blíže nevěnovali.

"Já cítím nervozitu, která na Slovensku vzniká. Já vnímám jisté dlouhodobě už trvající ambice Maďarska rozšiřovat se kamsi. V tomto smyslu slovenským postojům rozumím," prohlásil prezident v severopolských Sopotech, kde probíhá dvoudenní zasedání takzvané Visegrádské čtyřky.

Odmítl hodnotit jednání Slovenska, i když připustil, že Bratislava také udělala určité chyby. "Nechci hodnotit jednotlivá slova a věty použité v tom novém jazykovém zákoně. Ale rozumím, proč vznikl. Nehájím každou formulaci a myslím, že je tam třeba co poopravit v této věci," uvedl ke kontroverzní slovenské normě, která vyostřila už tak napjaté slovensko-maďarské vztahy.

Aniž by zmínil, koho má na mysli, mluvil o jednostranném tlaku, jemuž se druhá strana "pouze brání" a při tom "se udělají sem tam nějaké chyby".

"Není možné přepisovat minulou historii, není možné dělat nějaké radikální kroky, které by změnily uspořádání Evropy, tak jak vzniklo po první a druhé světové válce," uzavřel Klaus.

Premiéři se pokusili uklidnit napjaté vztahy

Ve svém projevu narážel na napjaté vztahy mezi Bratislavou a Budapeští. Ty se vyhrotily na konci srpna. Maďarský prezident se chtěl 21. srpna - v den výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do bývalého Československa, na němž se podílela i maďarská armáda - zúčastnit v Komárně odhalení sochy zakladatele uherského státu svatého Štěpána. Na hranicích ho ale zastavila diplomatická nóta. - více čtěte zde

Svár ještě zjitřil nový jazykový zákon. Na Slovensku, kde žije asi desetiprocentní maďarská menšina, se musí od 1. září mluvit na úřadech a v oficiálním styku slovensky, ve slovenštině musí být také veřejné tabule či reklama. - o slovenském jazykovém zákonu si přečtěte zde

Za prohřešky budou od ledna hrozit pokuty až 5 tisíc eur (přes 127 tisíc korun). Ve své mateřštině mohou příslušníci menšin s institucemi komunikovat jen v místech, kde tvoří nejméně pětinu obyvatel.

Spor se včera pokusil uklidnit slovenský premiér Robert Fico a jeho maďarský protějšek Gordon Bajnai. Přijali jedenáctibodové prohlášení, které má zmírnit napětí mezi oběma státy. Předsedové vlád se dohodli na vytvoření společné rady pro spolupráci či společné komise, která bude bojovat proti rostoucímu extremismu. Setkání provázela menší demonstrace. - více si přečtěte zde


, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video