Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slováci zakázali vstup maďarskému prezidentovi. Ten návštěvu odvolal

  15:38aktualizováno  22:09
Slovenské ministerstvo zahraničí vydalo diplomatickou nótu, která odepřela maďarskému prezidentovi vstup na území státu. László Sólyom se v den výročí okupace Slovenska vojsky Varšavské smlouvy vypravil do Komárna na odhalení sochy zakladatele uherského státu krále Štěpána. Na hranicích ale svoji soukromou návštěvu zrušil.

Slovenský premiér Robert Fico krátce před příjezdem maďarského prezidenta na Slovensko na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že v souvislosti s jeho návštěvou vydalo ministerstvo zahraničí diplomatickou nótu, kterou předalo zástupci maďarského velvyslanectví. Ta zapovídala Lászlu Sólyomovi vstup na území státu.

V centru Komárna, kde měla maďarská hlava státu odhalit sochu zakladatele uherského státu krále Štěpána, už na Sólyoma čekaly asi dvě tisícovky lidí a v pohotovosti byla i policie. Na hraničním mostě ho očekával slovenský policejní prezident Ján Packa, policisté a novináři.

Maďarský prezident Lászlo Sólyom na hraničním mostě mezi Maďarskem a Slovenskem u Komárna (21. srpna 2009)

Maďarský prezident Lászlo Sólyom na hraničním mostě mezi Maďarskem a Slovenskem u Komárna (21. srpna 2009)

Maďarská prezidentská kancelář ale v tu samou chvíli vydala prohlášení, že Sólyom svoji soukromou cestu na Slovensko zrušil. Prezident přesto vkročil na hraniční most přes Dunaj a zastavil se až uprostřed, kudy prochází hranice mezi oběma státy.

Slováci prý o návštěvě věděli dva měsíce

Novinářům řekl, že Budapešť bude na slovenskou nótu reagovat na diplomatickém poli v Bruselu. "Přicházíte z komárnské strany mostu. Vidíte, že tam nejsou žádní extremisté a já nepředstavuji žádné bezpečnostní riziko," reagoval prezident na nótu, která mu do půlnoci zakazuje vstup na Slovensko, protože prý představuje bezpečnostní riziko.

Slovensko odepřelo maďarskému prezidentovi Sólyomovi vstup na své území. Policie byla na hranicích v pohotovosti (21. srpna 2009)

Zároveň upozornil, že o jeho návštěvě byla slovenská strana informována už dva měsíce předem. "Hysterie" slovenských politiků podle něj nastala až těsně před plánovanou návštěvou. Podotkl také, že slovenské rozhodnutí je "ve vztahu dvou spojenců bezprecedentní krok, který se nedá vysvětlit".

Maďarský prezident Lászlo Sólyom na hraničním mostě mezi Maďarskem a Slovenskem u Komárna (21. srpna 2009)Po přečtení stanoviska Sólyom na slovenské území nevkročil, protože prý jako právník nechce porušit mezinárodní právo. Krátce po půl sedmé pak podle serveru SME.sk odešel na maďarskou stranu Dunaje a odjel. V Komárnu mezitím sochu svatého Štěpána odhalili bez něj.

Sólyom by porušil mezinárodní právo

Zákaz vstupu pro maďarskou hlavu státu Slováci podle premiéra nechtěli vymáhat silou. Maďarského prezidenta by jen na hranicích upozornili, že není vítaný a vstupem do země poruší mezinárodní i slovenské právo. "Nerespektování této nóty by znamenalo další záměrnou eskalaci napětí v maďarsko-slovenských vztazích," vysvětlil Robert Fico.

Ficovi vadí především skutečnost, že se při odhalování sochy maďarská hlava státu nechtěla setkat s nejvyššími slovenskými politiky.

Slovenský premiér Robert FicoOd příjezdu se dnes maďarského prezidenta snažil odradit kromě premiéra i prezident Ivan Gašparovič. Oba zopakovali, že prezident 21. srpna není na Slovensku vítán.

Slovní válku, která už několik dní jiskří mezi Bratislavou a Budapeští, dnes ještě přiostřil premiér Robert Fico, který v den výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy navštívil hrob Alexandra Dubčeka. "Toto je provokace nejhrubšího zrna," řekl podle serveru SME.sk o návštěvě maďarské hlavy státu.

Zároveň poznamenal, že ruší celý svůj odpolední program. A důvod? V obou zemích jsou prý v pohotovosti extremisté. Ihned také doplnil, že za případné konflikty bude zodpovědný maďarský prezident. "Je velmi nebezpečné, že přijíždí na výročí invaze," zdůraznil Fico.

Maďarský velvyslanec na koberečku

Návštěvu maďarské hlavy státu se prezident Ivan Gašparovič pokusil odvrátit i přes maďarského velvyslance Antala Heizera. Na poslední chvíli si ho povolal a zopakoval mu, že návštěva prezidenta není vhodná.

Pokud hlava maďarského státu na Slovensko dnes přece jen přijede, bude to mít spíš negativní než pozitivní následky pro vztahy obou zemí, dodal.

"Neznamená to, že by mezi Slovenskem a Maďarskem došlo k přerušení diplomatických styků. Dojde k situaci, kdy budeme muset hledat úplně nové cesty a jiné způsoby, jak spolu dále komunikovat," řekl prezident.

SLOVENŠTÍ POLITICI ZUŘÍ

Maďarský prezident není na Slovensku vítaný

Rovněž ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák nedoporučil maďarskému prezidentovi soukromou návštěvu země. Uvedl, že důvodem není odhalení sochy, ale citlivé datum, které si prezident pro návštěvu vybral. Zároveň upozornil, že podobné problémy vyvolal maďarský prezident při návštěvách v Rumunsku a Srbsku.

Slovenský premiér, předseda parlamentu i prezident ve společném prohlášení už ve středu zdůraznili, že Sólyom není vítaným hostem v den 41. výročí okupace Československa, na které se 21. srpna 1968 podílela i maďarská armáda. - více si přečtěte zde

Ke kritice návštěvy se přidaly i menší koaliční strany LS-HZDS a SNS. Naopak hlavy maďarského státu se zastali politici zastupující zájmy zhruba půlmiliónové maďarské menšiny na Slovensku.

Slovensko odepřelo maďarskému prezidentovi Sólyomovi vstup na své území. V Komárnu na něj přitom čekaly dvě tisícovky lidí (21. srpna 2009)

VZTAHY MEZI SLOVÁKY A MAĎARY

- Tradičně komplikované vztahy mezi oběma státy se zhoršily po vytvoření slovenské vlády v roce 2006, jejíž součástí se stala z nacionalismu obviňovaná Slovenská národní strana (SNS). Její předseda Ján Slota se v minulosti nejednou hanlivě vyjádřil proti Maďarsku.

- Nevoli mezi slovenskými politiky pro změnu vyvolalo například založení polovojenské extremistické organizace Maďarská garda.

- Vztahy jsou kritické i kvůli jazykovému zákonu, který vejde v platnost 1. září. Za prohřešky proti slovenštině v úředním styku budou pokuty. Maďaři zákon chápou jako útok na svou menšinu na Slovensku.
                                                                                           autor: ČTK

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...