Novela volebního zákona dá větší šanci menším stranám.

Novela volebního zákona dá větší šanci menším stranám. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Vláda má plán, jak předejít volebnímu patu: schválila bonus pro vítěze

  • 382
Vláda podpořila změnu volebního zákona. Vítěz parlamentních voleb by získal bonus, který mu ve Sněmovně zajistí většinu. Vítězná strana by tak mohla snáze sestavit stabilnější vládu, řekl premiér Mirek Topolánek. Ke schválení upraveného volebního zákona stačí v parlamentu prostá většina hlasů.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil připomněl, že vláda diskutovala o třech variantách volebního systému pro volby do Poslanecké sněmovny. - podrobnější popis skotské, řecké a nizozemské varianty naleznete zde

"Všechny počítaly s tím, že se v zásadě vracíme k poměrnému systému, který je v současném volebním zákoně posunut nevýhodně pro nejmenší politické strany. A že zavádíme jistý bonus pro vítěze," vysvětlil ministr.

Vláda nakonec podpořila takzvanou řeckou variantu. Ta v prvním skrutiniu (sčítání volebních hlasů, pozn. red.) spojuje vždy několik krajů dohromady a v nich rozděluje mandáty. Tím zaručí poměrnější a spravedlivější rozdělení poslaneckých křesel.

Ve druhém kole se přidělí mandáty neobsazené tímto systémem celostátnímu vítězi. Bonus je "plovoucí", jeho velikost závisí na konkrétním výsledku voleb.

Zelení a lidovci chtějí zrušit volební kraje, politolog je varuje

"To není žádné sociální inženýrství, není to pokus, jak namodelovat příštího vítěze," ubezpečil premiér Topolánek. Současný systém podle něj nezaručuje rovnost hlasů ani jasnou většinu pro sestavení koalice. "Není ani spravedlivý, ani efektivní. To, že potřebujeme změnu, je zcela evidentní," dodal.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila přinese změna volebního zákona větší šanci menším stranám, které na současném volebním systému tratí. Oproti větším stranám totiž musí kvůli jednomu poslaneckému mandátu získat až dvojnásobný počet hlasů.

"Systém je spravedlivý, odstraňujeme to, co dosud platilo, že menší strany potřebovaly až dvojnásobek hlasů voličů, aby získaly stejné křeslo jako strany velké," řekl Pospíšil.

Vítěz voleb dostane jako bonus až deset křesel

Novela by měla vyhovovat i vítězi voleb, kterému slibuje "plovoucí bonus" až okolo deseti neobsazených mandátů. Tato pojistka by měla zabránit patové situaci, jaká nastala například po minulých parlamentních volbách, kdy levice i pravice měla stejný počet poslanců.

Vítězná strana tak snáze sestaví koalici a získá mandát k vládě. Kdyby tímto systémem probíhaly volby v roce 2006, měl by Topolánkův kabinet 108 poslanců a nemusel by se spoléhat na přeběhlíky (viz tabulka).

Podle Pospíšila podobný přepočet hlasů fungoval v České republice už v devadesátých letech. "Není to tedy žádný experiment, že bychom přecházeli k něčemu, co zde ještě neexistovalo," dodal ministr. "Je to kompromis mezi pohledem největší koaliční strany a menších koaličních stran," doplnil.

Změna volebního zákona musí ještě získat podporu v obou komorách parlamentu. Podle premiéra stačí k jejímu schválení prostá většina.

Sociální demokraté už dnes ale dali najevo, že všechny tři vládou projednávané varianty pokládají za problematické. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v tiskové zprávě pro ČTK uvedl, že jeho strana nebude žádnou z vládních variant podporovat, neboť nejsou v souladu s ústavou.

Návrh se nelíbí ani komunistům, i když přiznávají, že ho ještě pořádně neviděli, a nejprve se s ním chtějí seznámit. "Nepodporujeme ale to, co by vedlo ke zvýhodnění větších stran," řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik s tím, že se mu nelíbí hlavně bonus pro vítěze. "To je nespravedlivé, protože je to na úkor strany, která skončí jako druhá, třetí či čtvrtá," dodal. 

JAK BY SKONČILY VOLBY V ROCE 2006

ODS ČSSD KSČM KDU-ČSL SZ
 Procenta hlasů: 35,38 32,32 12,81 7,22 6,29
 Získané mandáty: 81 74 26 13 6
 Řecký model: 85 67 25 12 11
Zdroj: ČTK 

Souhlasíte, aby vítěz voleb získal bonus zajišťující většinu ve Sněmovně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 14. února 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 9127

NE
NE 2515


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video