Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zelení a lidovci chtějí zrušit volební kraje, politolog je varuje

  3:51
Vláda dnes projedná reformu volebního systému. Zelení a lidovci prosazují, aby se do Sněmovny nevolilo podle krajů, ale za celou republiku. Slibují si od toho větší spravedlnost při dělení mandátů. Soutěž stran se změní na boj krajských organizací uvnitř partají, varuje ale politolog Tomáš Lebeda.
Politolog Lebeda prosazuje tzv. skotský systém, v němž spravedlivý přepočet hlasů na počet poslanců zajišťuje jiná matematická metoda.

Politolog Lebeda prosazuje tzv. skotský systém, v němž spravedlivý přepočet hlasů na počet poslanců zajišťuje jiná matematická metoda. | foto: David Port, MF DNES

Topolánkova vláda nabrala v reformě volebního systému čtyři měsíce zpoždění. Původně se jí měla zabývat už v říjnu. Novela má změnit dvě zásadní chyby dnešního modelu - nespravedlnost a neefektivnost.

Malé strany dnes tratí kvůli metodě přidělování mandátů podle získaných hlasů. Zelení v roce 2006 potřebovali na jednoho poslance 56 tisíc hlasů, zatímco ODS a ČSSD jen asi 23 tisíc. V Česku navíc neexistuje žádný bonus pro vítěze, který by umožnil vítězné straně tvořit silnější vládu, než je ta dnešní, spoléhající na "přeběhlíky". - více o cílích plánované reformy a chybách současného systému čtěte zde

Dvě nejmenší strany ve Sněmovně - lidovce a zelené - trápí hlavně první problém, neproporcionalita způsobená rozdělováním v malých krajích. Chtějí prosadit tzv. holandskou variantu, v níž se poslanecká křesla "porcují" za celou republiku. Neopakovalo by se tak například, že zelení získají v malém Libereckém kraji 10 procent hlasů, ale žádného z osmi poslanců.

"Z vládou doporučených návrhů je KDU-ČSL nejbližší tzv. holandský systém," sdělil iDNES.cz Jan Chlubna z analýz KDU-ČSL.

"Strana zelených podporuje holandský systém," uvedl také šéf zelených Martin Bursík. I jemu se líbí jednoduché řešení proporcionality, ale i srozumitelnost pro voliče.

Politolog: Vznikne soutěž uvnitř stran místo mezi nimi

Politolog a hlavní český expert na volební systémy Tomáš Lebeda je ale varuje: "Největší slabina této varianty je, že obrací soutěž mezi stranami uvnitř krajů na soutěž mezi kraji uvnitř jednotlivých stran."

V holandském systému totiž po rozdělení křesel mezi strany (za celou republiku) následuje porcování "kořisti" v jednotlivých partajích podle krajských výsledků. Vzniká tak paradoxní situace - například pro jihomoravské lidovce bude důležitější porazit kolegy z Prahy než krajské konkurenty z ODS a podobně.

"Úplně to obrací logiku volební soutěže a můžeme se dočkat toho, že se kampaň povede mezi jednotlivými krajskými organizacemi téže strany," varuje Lebeda.

Proporcionalitu lze podle něj zajistit jinak a bez vedlejších důsledků. Lebeda navrhl a prosazuje tzv. skotský systém, který zachovává kraje, ale zavádí spravedlivější matematickou metodu přepočítávání hlasů na poslanecká křesla.

Dvě varianty se liší ještě ve způsobu bonifikace vítěze. Právě tam vidí Lebeda výhodu skotského systému. Ten totiž vítězi přidává křesla hlavně na úkor druhé strany, která bývá hlavním politickým konkurentem. Vítězi to umožní vytvářet stabilní koaliční vládu s menšími stranami.

Bursík a analytik Chlubna ale i v tomto ohledu propagují holandský systém. Ten jediný má totiž limit pro bonus vítězi nastavený na deset procentních bodů. Podle zelených a lidovců může neexistence limitu přiklonit poměrný volební systém k většinovému.

Obava je to ale hypotetická a nepříliš podložená. Skotský systém reálně negeneruje větší bonusy, než holandský. Vítězná ODS by s nimi při minulých volbách dostala přibližně stejný počet poslanců. - alternativní výsledky voleb naleznete zde

Osud reformy je každopádně nejistý. Ministr spravedlnosti Pospíšil totiž na ČT uvedl, že ODS podporuje třetí, řeckou variantu. Levicová opozice se navíc staví ke všem třem návrhům odmítavě.

Tři varianty změny

Politolog Lebeda upozorňuje, že návrhy ministerstva jsou vzdálené tomu, jak se volí v Holandsku, Řecku či Skotsku. Názvy tak lze brát jen orientačně, pro snadnější odlišení systémů.

Holandská varianta:
Všechny varianty rozdělují 200 poslaneckých mandátů ve dvou částech - tzv. skrutiniích. Holandská začíná "odměnou pro vítěze", kterému se přidá degresivní bonus. Když získal do 30 procent hlasů, je bonus 10 procentních bodů. Pak klesá a při zisku 50 procent je bonifikace nulová.

V druhém (hlavním) skrutiniu se zbylých 190 či více mandátů rozdělí podle celostátních výsledků. Přidělená poslanecká křesla si pak strany porcují podle svých výsledků v krajích.

Skotská varianta:
Skotský systém začíná hlavním skrutiniem, v něm rozděluje 175 mandátů, ale zachovává kraje. Přepočet hlasů na získaná křesla zajistí spravedlivější matematická metoda. I tady by tak každá strana měla na poslance potřebovat zhruba stejný počet hlasů.

V druhém, bonifikačním skrutiniu se celostátně rozděluje zbylých 25 mandátů. Pro vítěznou stranu je použit jiný, výhodnější přepočet (d'Hondtova metoda) než pro zbytek (Sainte-Leaguë). To ji přidá křesla navíc, hlavně na úkor druhé nejsilnější strany.

Řecká varianta:
Řecká varianta zavádí v prvním skrutiniu tzv. sdružené kraje - mandáty se rozdělují v několika spojených krajích. Tento předstupeň holanské varianty by měl vést k větší proporcionalitě.

Při přerozdělování ve sdružených krajích není přiděleno všech 200 mandátů. Zbytek, tzv. plovoucí bonus, jehož velikost záleží na konkrétním výsledku voleb, dostane celostátní vítěz.

Pozn: Ministerstvo spravedlnosti navrhuje s každou variantou její pozměněnou alternativu. U holandského systému je to např. fixní (ne degresivní) bonus 10 % pro vítěze.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Počasí v Česku opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, sníží teploty

28. dubna 2024  7:47

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...