Městské znečištění přispívá ke změnám klimatu (ilustrační snímek)

Městské znečištění přispívá ke změnám klimatu (ilustrační snímek) | foto: AP

Přes odpor ODS chce vláda protlačit Pařížskou dohodu o ochraně klimatu

  • 32
Ambicí koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL je dokončit v tomto volebním období jednání o pětatřiceti vládních návrzích, které leží v Poslanecké sněmovně. „Mezi těmi návrhy je Pařížská dohoda, která se týká snižování emisí oxidu uhličitého. Česká republika patří mezi poslední země, které ještě tuto dohodu neschválily,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

„Je zřejmé, kolik času máme k dispozici a s tím časem musíme úsporně a efektivně nakládat,“ řekl premiér Sobotka k blížícímu se jednání Poslanecké sněmovny. Tam bude jedna z posledních příležitostí ještě v tomto volebním období něco prosadit.

Dohodu, která se týká ochrany klimatu, už schválil Senát, nikoli ale Poslanecká sněmovna. Zásadně proti jejímu přijetí je opoziční ODS. Tvrdým odpůrcem smlouvy zůstává také exprezident Václav Klaus.

„Určitě nám nehrozí, že se tady na této Zemi upečeme. Hrozí pouze to, že dojde k oslabení svobody a velkému ohrožení prosperity,“ řekl Klaus při křtu své knihy Zničí nás klima nebo boj s klimatem. (více zde)

Na mezinárodní úrovni bylo ranou pro stoupence smlouvy rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA od dohody, kterou v roce 2015 podepsalo 195 států, odstoupí. „Dohoda je handicapem pro ekonomiku USA. Nechceme, aby se nám ostatní lídři smáli. Už to dělat nebudou,“ uvedl Trump.

Spojené státy podle Trumpa zahájí vyjednávání o nové klimatické dohodě, která by byla pro USA spravedlivější. Evropští politici ale o nové dohodě jednat odmítají.

Základem Pařížské dohody je udržet globální oteplování co nejblíže hranici 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou. Ze 195 signatářů ji dosud ratifikovalo 147, včetně Číny, Indie a Spojených států, které produkují nejvíce emisí skleníkových plynů.

„Také bychom rádi stihli ratifikaci obchodní dohody mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA). Myslíme si, že jsou tam příležitosti pro naše firmy. Koalice se shodla na to, že z hlediska mezinárodních smluv jsou tady dvě klíčové priority, Pařížská dohoda a dohoda CETA,“ uvedl předseda vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video