Větší možnosti budou něco stát

  • 42
Do 1. ledna 2004 se nejspíš Češi probudí s pěkným bolehlavem. Oslavy Silvestra budou totiž asi před plánovaným vstupem do Unie bouřlivější. Jestliže ale zrovna nebude na cestě do Alp a bude si moc zkrátit přejezd hranic v menší frontě pro nečleny Unie jako například Ukrajince (i když kvůli Schengenským dohodám ještě pořád nebudeme plnohodnotnými občany EU) tak český občan sotva pozná, že jsme se právě stali součástí jednotného evropského státu.

"Slunce bude nadále svítit stejně, i když už budeme v Unii," říká Pavel Černoch z Institutu mezinárodních studií při Universitě Karlově. "Pro politiky a podnikatele se změní hodně, hodně to bude vidět v cestování, pro život normálního občana se nezmění dramaticky nic. Až časem se projeví, že celý politický a ekonomický život se bude najednou odehrávat v rámci celého prostoru v Bruselu."

Česká republika by se měla stát členem unie právě k 1. lednu 2004, avšak většinu slastí i strastí života v jednotné Evropě pocítíme postupně. A jsou takové, které už zažíváme, aniž bychom je s členstvím v EU nějak spojovali.

Určitě by nám měl platit řidičský průkaz ve všech zemích unie a časem bychom měli dostat i červený unijní pas. Studenti si budou moc rozhodnout, jestli budou usilovat o diplom na přeplněné Karlově univerzitě, nebo radši zkusí pařížskou Sorbonnu. I za prací budeme moci ven, třeba do Holandsku, Španělska nebo Dánska, ale ještě ne v Německu nebo Rakousku, které si vymohly výjimku. I důchodci se budou moci přestěhovat blíž na jih, pokud na tou budou mít.

Porostou totiž ceny, i když probuzení v roce 2004 bude zdaleka nesrovnatelné s šokem po novoročním ránu 1991 po liberalizaci cen. Jak odhaduje Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky řada věcí jako mléčné výrobky, ovoce a zelenina už na úrovni unie je a růst se dá čekat u masa. Zároveň se však v obchodě objeví daleko víc zahraničních výrobků a mělo by taky být postupně jednodušší prodávat naše výrobky s tím jak zmizí bariéry pro obchodní styk na hranicích, dodává Černoch.

HLASUJTE: Do unie ano, či ne?

Proti cenovým skokům budou tlačit veliké mezinárodní obchodní řetězce a obchodníci odhadují, že díky jejich konkurenci by se z Česka mohla na část stát zóna levných potravin. A tolik obávaný nárůst v cenách nemovitostí hlavně ve velkých městech už se taky děje posledních asi pět let a to právě kvůli našemu vstupu do EU. Zdraží se i služby, protože porostou daně. To však bude ale kompenzovat tlak vyšší konkurence, která služby zase zlevní.

"Konvergence v podstatě znamená, že se odstraní cenové rozdíly mezi Českem a unií," říká ekonom Callum Henderson z Bank of America. Taky asi přibude nezaměstnaných, jak stát muset utahovat svoje opasky a naše ekonomika se bude zároveň snažit dohnat tempo unie.

"Bude to sice chvíli bolet, odhaduji to tak na dva, tři roky, ale dlouhodobě na tom získáte," dodává Henderson. "Pak by se ale měla česká ekonomika výrazně rozjet, tak jak se to stalo ve Španělsku a Portugalsku." A s tím však porostou i platy a Čech si toho bude časem schopen daleko víc koupit.

Jak správně rozumět pokynům z Bruselu

Jestli někdo vytýká českým politikům, že mluví zcela nesrozumitelně, ať si přečte hodnotící zprávu Evropské komise. Je to srovnatelný výkon. Jazyk, jímž bývá zpráva psána, je totiž zvláštní kombinací úřednické a diplomatické novořeči, a dokument proto obvykle vyžaduje dvojí překlad: z angličtiny do češtiny a pak ještě do srozumitelné řeči.

Klíčem k porozumění jsou zdánlivě drobné detaily. Příklad: "Česko může být považováno za fungující tržní ekonomiku," napsali komisaři před dvěma lety.
Slovinci však už tehdy "byli fungující tržní ekonomikou". Skoro maličkost - ve skutečnosti to znamenalo, že Češi na Slovince ztrácejí mnoho délek.

Stejně je třeba rozumět řadě dalších oblíbených frází komisařů. "Je zde prostor ke zlepšení" obvykle znamená "Za poslední rok jste skoro nic neudělali". "Je třeba vyvinout značné úsilí" "Hrůza!"

Dobře se dá euronewspeak poznat třeba na zmínkách o korupci v kandidátských zemích - v Maďarsku prý "vyvolává znepokojení",  v Česku "vážné znepokojení" a Poláci by měli alespoň začít "vytvářet kulturu, jež dokáže odolávat korupci". Normální člověk by asi řekl: V Maďarsku se krade a uplácí, ale v Česku ještě mnohem víc. A Polsko? To je snad lepší ani nevědět.

Diplomatickým způsobem se letos komise vyrovnala s činností Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta by prý "měla své povinnosti vykonávat efektivněji" a potřebuje i "udržet politickou nezávislost". Což znamená jasný vzkaz: "Český televizní trh je obyčejná džungle, kterou za přihlížení rady ovládají politické a lobbistické zájmy."

Přepnout z novořeči do srozumitelného jazyka však občas diplomaté dokážou. Jako včera velvyslanec EU Ramiro Cibrian. Když na tiskovce odpovídal na komisí kritizované duty free shopy na českých hranicích, mluvil nejprve o "prostoru ke zlepšení", ale pak řekl jasně: "Do vstupu Česka do EU musí duty free shopy prostě zmizet."


Video