Obyvatele Strání na česko-slovenské hranici začali po odchodu celníků terorizovat zločinci, teď se sem policejní služebna zase vrátí. Prozatím jen na zkoušku. (Ilustrační snímek)

Obyvatele Strání na česko-slovenské hranici začali po odchodu celníků terorizovat zločinci, teď se sem policejní služebna zase vrátí. Prozatím jen na zkoušku. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vesnici trápí zločin, policie tu služebnu nemá. Jezdí tam autobusem

  • 65
Ještě před čtyřmi lety se to policisty na česko-slovenských hranicích ve Strání na Uherskobrodsku doslova hemžilo. To je ale minulost, postupně zmizeli celníci, pohraniční i cizinecká policie. A s jejich odchodem začali obyvatele trápit lupiči a zloději. Místní proto bombardují vedení policie, aby tu opět zřídila oddělení.

"I když jsme policisty zavolali, stejně nemohli přijet dříve než za dvacet minut," vypráví například místní obyvatelka Ludmila. O chybějící policii ví své. Pracuje ve směnárně sídlící přímo na hranicích, kterou v červnu přepadl maskovaný lupič se samopalem. A to uprostřed dne.

Za přepážkou tehdy seděla právě Ludmila. "Absolutně jsem to nečekala. Nikde v okolí nebylo ani živáčka. Vždycky jsem se bála, že by mě mohl někdo přepadnout někdy navečer v zimě. A nakonec se to stalo v poledne. Ukradl peníze a zmizel," říká. Tato směnárna byla přitom vyloupena už třikrát.

V minulosti vypadal život kolem hranic úplně jinak. Přímo u směnárny pracovali celníci, cizinecká a pohraniční policie. Téměř každého znala Ludmila osobně. Dnes má strach. Jak sama říká: "Kdyby šlo sehnat jinou práci, odejdu."

Když se po čtyřtisícové obci projdete, snadno narazíte na někoho, koho se kriminalita dotkla. Zlé zkušenosti mají třeba dvě ženy, které obsluhují benzinovou stanici, jež je poslední před hranicemi. A zřejmě také benzinku, od níž nejčastěji odjeli řidiči bez placení. Stačí totiž ujet dva kilometry a jste na Slovensku.

Policejní služebna se do Strání vrátí. Zatím na zkoušku

"Letos to bylo šestkrát nebo sedmkrát, vždy je to několikrát do roka," říká žena za pokladnou, která si kvůli obavám o svou bezpečnost nepřeje publikovat jméno. A hned dodává slova, která můžete ve Strání slyšet často: "Potřebujeme tady policii. Cítili bychom se bezpečněji a určitě by tady bylo klidněji," míní.

"Dnes jsou lidé stále drzejší. Je hrozné, co si lidé dovolí při neplacení," dodává a ukazuje, jak se snažila řidiče při odjezdu bez placení zastavit, ale nešlo to a musela uskočit. "Nenechám se přejet nebo zapíchnout," přiznává.

"Mně zase zloději ze Slovenska ukradli vozík, na kterém se přepravují auta. Byli to Slováci, jsou to normálně gangy, které sem jezdí," přidává svou zkušenost také Lubomír Zetka.

Možná si teď ale místní budou moci konečně částečně oddechnout. Policisté se totiž rozhodli vyslyšet přání Stráňanů a služebnu tady zřídí. Zatím zkušebně na devět měsíců.

"Poslechl jsem si jejich starostu, podíval jsem se, jak vzdálené od Strání jsou naše policejní služebny, a uznal jsem, že bychom jim měli takto pomoci," říká zástupce ředitele krajské policie ve Zlíně Jaroslav Vaněk. Práce přitom bude mít policie dost.

Kromě zmiňované loupeže byl ve Strání vypálen místní bar, někdo dvakrát přepadl, svázal a okradl místního a další lidé byli okradeni. Třeba svatebčané, kterým někdo vykradl byt zrovna v okamžiku, kdy byli na obřadu.

Aby ušetřili, jezdí policisté do Strání autobusem

Práci by zde měla také dopravní policie. Na hranicích je sice zákaz vjezdu nákladních aut nad 7,5 tuny, ale ten téměř nikdo nedodržuje. Policisté možná taková auta vidí na vlastní oči projíždět kolem, ale zasáhnout nemůžou - sedí v autobusu. Kvůli finančním úsporám totiž policisté jezdí do Strání k neakutním případům právě autobusem.

To potvrzuje i zástupce krajského ředitele Vaněk. "Já to schvaluji a podporuji," reaguje s tím, že v hromadných dopravních prostředcích prý také mohou policisté narazit na zloděje nebo celostátně hledané osoby.

"Nedělejme z policistů řidiče aut. Já jim říkávám: Pěšky, pěšky, pěšky a dlouho nic. Za rok musí policisté prochodit dvoje boty, a ne projezdit dvoje pneumatiky," dodává Vaněk.

Zda služebna zůstane, rozhodnou místní, tvrdí policie

Bude ale ve Strání policejní služebna trvale, nebo se pak vrátí nynější stav, kdy policisté přijíždějí z Uherského Brodu, který je vzdálený více než dvacet kilometrů? Co rozhodne po tři čtvrtě roku o tom, jestli tam policie zůstane?

"Jedině a jen spokojenost místních lidí. Pokud budou po devíti měsících spokojeni, tak tam zůstaneme," odpovídá obratem Vaněk.

Stejně rychle má odpověď na otázku, kde sežene policie peníze, když teď nemá ani na to, aby do Strání jezdila častěji autem. "Ale vždyť my peníze máme. Jen musíme dobře rozhodovat, kam je dáme a kam ne. Kde nás něco pálí, tam peníze uvolníme. Strání mezi taková místa rozhodně patří," tvrdí.


Video