Velké sliby se zhroutí uvnitř koaliční vlády

Politici mohou v daních i v jiných tématech naslibovat hodně. Žádná ze stran však nezíská absolutní většinu, a tak místo splnění slibů přijdou kompromisy koaličních partnerů. Kdo by chtěl pečlivě naslouchat daňovým plánům jednotlivých politických stran a snažil se podle nich spočítat své budoucí odvody, ten by se dnes mohl hodně spálit.

Skutky příští vlády se totiž od předvolebních slibů budou pravděpodobně podstatně lišit. Žádné z největších politických uskupení totiž zatím nemá šanci získat v parlamentu absolutní většinu.

Nikdo tedy nebude schopen sestavit jednobarevnou většinovou vládu, takže současné daňové programy se budou muset kombinovat. A takových kombinací může být nepřeberné množství. Odhadovat například daňový program koalice ČSSDODS je takřka nemožné, protože dnešní představy obou těchto uskupení jsou naprosto neslučitelné. Jedni chtějí daně snížit, druzí to odmítají. Jedni chtějí ulevit bohatým, druzí bohatým brát a chudým dávat.

Skutečnost, že daně budou vybírat lidé z různých stran, má ještě jeden důsledek. Nikdo za své sliby neponese po volbách stoprocentní odpovědnost. Každý politik si tedy může dovolit naslibovat víc, než by mohl splnit. Pokaždé totiž bude moci část svých plánů nakonec hodit pod stůl s tím, že pro koaliční partnery jsou nepřijatelné.

Je jisté, že vyjednávání o programu příští vlády otupí především ony extrémní plány, kterými se strany od sebe nejvíce liší a které jsou nyní nejvíce slyšet. Právě tyto extrémy přitom často tvoří jádro předvolebních slibů.

DÁLE ČTĚTE

Politici říkají o daních jen část pravdy

To platí o Špidlově záměru zvýšit daňovou progresi a více zdanit bohaté lidi. To sice lidem s průměrnými příjmy může znít zajímavě, ovšem nikdo z případných koaličních partnerů takovou myšlenku nepodporuje. S výjimkou komunistů, s nimiž se sociální demokraté zavázali nespolupracovat.

Totéž platí o vysokých daňových odpočtech pro rodiny, s nimiž jdou do voleb lidovci a Unie svobody. Václava Klause slova jako odpočet a výjimka přímo dráždí. A totéž platí o Klausově rovné dani, jejíž filozofii všichni ostatní odmítají. I předseda ODS připouští, že svůj koncept po volbách nebude schopen stoprocentně naplnit a že mu jej jiné strany "zaplevelí". Co zabrání šéfovi ODS za rok pokrčit rameny a říci: Zastavili nás vnitrokoaliční spory, stejně jako v dobách před Sarajevem.

Podobné je to i se sliby z jiných oblastí. Sám sebe usvědčil ministr dopravy Jaromír Schling, když ke svému ambicióznímu plánu dotací při koupi nového auta dodal, že bude mít určitě rozpočtové dopady, a že jej tedy bude třeba probrat až po volbách. Jinými slovy - vím, že to nikdy neprosadím, ale alespoň se snažím.

Nejlepším důkazem těchto konců je historie. Sociální dávky a penzijní systém jsme nezreformovali, protože jsme naráželi u našich koaličních partnerů, říká Klaus. Registrační pokladny a majetková přiznání jsme nezavedli, protože opozice to nepovolila, říká Zeman. Daňová politika v příštím volebním období tedy bude zřejmě vypadat úplně jinak než cokoli z toho, o čem dnes politici hovoří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video