Sixtus Leung a Yau Wai-ching z radikální strany Youngspiration, které vedení...

Sixtus Leung a Yau Wai-ching z radikální strany Youngspiration, které vedení čínského parlamentu vyloučilo z hongkongského regionálního parlamentu (6. listopadu 2016). | foto: Reuters

Peking vyloučil hongkongské poslance, odmítli mu přísahat věrnost

  • 31
Vedení čínského parlamentu v pondělí vyloučilo dva nové zákonodárce hongkongského regionálního parlamentu, kteří prosazují nezávislost této bývalé britské kolonie. Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců konstatoval, že se zákonodárci sami diskvalifikovali z funkcí, do nichž byli nedávno zvoleni, když odmítli slíbit věrnost Pekingu, jak požaduje i hongkongská ústava.

Sixtus Leung a Yau Wai-ching z radikální strany Youngspiration v říjnu nesložili přísahu podle předpisů. Při odříkávání přísahy v angličtině pak záměrně nesprávně vyslovovali slovo Čína tak, že připomínalo starý japonský název pro tuto zemi, který bývá považován za hanlivý. Při přísaze navíc drželi modré vlajky s nápisem „Hongkong není Čína“. Yau podle všeho proložila přísahu dokonce vulgarismem.

Vedení čínského parlamentu proto jejich přísahu označilo za neplatnou a odmítlo možnost, že by dvojice mohla správnou verzi pronést ještě jednou. Ti, kteří chtějí zastávat veřejný úřad, podle něj musí věrnost Číně přísahat „upřímně a vážně“. Jakékoli snahy o nezávislost jsou navíc v rozporu s hongkongskou ústavou.

„Přednes přísahy jakýmkoli neupřímným a nedůstojným způsobem je jejím odmítnutím, a bude považován za neplatný,“ uvedl parlament v prohlášení.

Podle deníku The Guardian jde o nejpřímější zásah Pekingu do hongkongského právního systému od roku 1997, kdy správu nad bývalou britskou kolonií převzal.

Očekává se proto, že vyloučení poslanců znovu zažehne protesty v hongkongských ulicích. Už v neděli před tamním čínským centrem protestovalo asi 13 000 lidí, podle nichž Čína narušuje autonomii Hongkongu. Čtyři z nich byli zatčeni.

Británie vyjádřila nad krokem čínského parlamentu znepokojení. „Vyzýváme čínskou a hongkongskou vládu a všechny zvolené politiky v Hongkongu, aby se zdrželi projevů, které vyvolávají obavy a podkopávají důvěru v princip ‚jedna země, dva systémy‘,“ uvedla mluvčí britského ministerstva zahraničí.

Čína se obává, že se snahy o nezávislost rozšíří

Podle předsedkyně hongkongské Demokratické strany Emily Lauové se Čína obává, že se snahy o nezávislost rozšíří i do Tibetu nebo ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Vyloučením hongkonských poslanců se prý snaží zastavit jakékoli protesty ještě v počátku.

„Jenže to nemůžete zastavit, protože tu myšlenku podporuje mnoho studentů na středních i vysokách školách. Čína by se měla ptát, proč mladí lidé podporují nezávislost. To je způsob, jak ten problém vyřešit. Ne tím, že ho potlačíte,“ uvedla Lauová.

Leung a Wai-ching se dostali do parlamentu po zářijových parlamentních volbách (více o volbách zde). Ty byly prvním hlasováním od předloňských demonstrací, které v době svého vrcholu přitáhly do ulic na 100 000 lidí (o takzvané Deštníkové revoluci jsme psali zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video