Vědci našli na Zemi půdu jako z Marsu

  • 13
Vědci z americké agentury pro letectví a vesmír jásají. Zjistili, že půda u nejsuššího místa na Zemi - z chilské pouště Atacama - je velmi podobná půdě na Marsu. NASA proto doufá, že nyní konečně objasní, proč v 70. letech údaje ze sondy Viking vzbudily naděje, že by na Marsu mohl být život.

Když sonda v roce 1976 na Marsu přistála, její přístroje zaznamenaly v půdě podobnou aktivitu, jakou lze pozorovat u mikrobů vylučujících plyny.

NASA pak pátrala po důkazech přítomnosti organického materiálu, ale známky jeho základní složky - uhlíku - nalezeny nebyly.

Mars byl znovu označen za mrtvou planetu a výsledky z Vikingu jsou interpretovány tak, že půda Marsu je chemicky aktivní, nikoli biologicky.

Mnoho vědců se s tímto vysvětlením ale nespokojilo a dožadovalo se dalších experimentů. Zdá se, že se díky poušti Atacama dočkali.

V její velmi suché půdě ozařované sluncem nastává chemický proces, při němž se rozkládá organický materiál a zastavuje život. Výsledky experimentů z Atacamy, o nichž informoval časopis Science, se velmi podobají údajům z Vikingu, až na to, že zachycují sice velmi malé, ale přesto minimální stopy organických látek.

Vědecká obec znovu ožívá a táže se, zda přístroje Vikingu selhaly a opomněly o organických látkách na Marsu informovat.

Odpověď musí dát další výprava na Mars, která podrobněji objasní chemické dění na Marsu a odhalí organické sloučeniny.

Naděje se proto vkládají do sondy Mars Exploration Rover, která k Marsu vyrazila v červnu. Na planetě bude hledat vodu a zkoumat půdu. Dorazit by tam měla spolu s další sondou v lednu. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video