Vědci izolovali hormon proti obezitě

  • 12
Vědci izolovali hormon, který může lidi zbavit nadměrné chuti k jídlu. Hormon PPY3-36, který vylučují buňky ve střevech, umí navodit pocit sytosti. Jeho hladina v krvi se zvyšuje po jídle a zůstává vysoká i mezi jednotlivými jídly, informuje o objevu britských a amerických vědců časopis Nature.

Po pokusech na myších přešli vědci ke zkoumání působení tohoto hormonu na lidi. Skupina dobrovolníků s normální váhou dostala injekci s tímto hormonem nebo placebo - fyziologický roztok. Po dvou hodinách jim bylo nabídnuto jídlo.

Lidé, kteří dostali před obědem injekci takzvaného "třetího pomocného hormonu", snědli o třetinu méně. Dalších dvanáct hodin navíc tvrdili, že se cítí méně hladoví, a nedoplňovali chybějící kalorie svačinami.

"Dodání tohoto hormonu bylo něco jako falešné jídlo," říká jeden z autorů studie Steven Bloom z londýnské Imperial College. "Mozek dostal falešný pokyn, že již jedl."

Léčení založené na zvýšení hladiny tohoto hormonu může omezit přejídání a redukovat různé svačinky mezi hlavními jídly. Bloom však připouští, že výsledky jsou zatím jen částečné.

Jiní vědci ve studii upozorňují, že experiment sám o sobě ještě nedokazuje, že injekce "třetího pomocného hormonu" mohou bezpečně kontrolovat chuť k jídlu nebo snížit obezitu.

Jak bude tělo reagovat na zvýšenou hladinu hormonu PPY3-36 za určitou dobu, není jasné. Podle vědců máme před sebou ještě dlouhou cestu, než bude vyvinut lék, který pomůže bojovat s obezitou.

Nicméně využití hormonů v dietním systému je důležitý krok v rozvoji účinných terapií kontrolujících váhu. Předchozí studie se totiž soustředily na omezování vlivu hormonu ghrelinu, který reguluje chuť k jídlu.

Vědci stále ještě nevyřešili komplex složitých chemických signálů kontrolujících chuť - jak tělo sdělí mozku, že potřebuje energii, a jak mozek řekne tělu, kolik má jíst.

Některé hormony, jako inzulín, působí dlouhodobě a regulují zásoby tuku v těle. Jiné krátkodobě působící hormony jako PPY3-36 jsou uvolňovány, aby vyvolaly pocit hladu nebo naopak oznámily nasycení.

Lidský metabolismus se vyvíjel před miliony let ke shromažďování energie. Bylo to nutné, když se prehistoričtí předkové vraceli často z lovu s prázdnýma rukama.

Nyní část lidstva žije v kalorickém nadbytku, ale tukové zásoby spolu se sedavým způsobem života a dalšími faktory se tomu nepřizpůsobily.

"Lidé obvykle cítí hlad častěji, než by měli," říká Bloom a dodává, že potřebujeme regulátor hladu, abychom zůstali na normální váze.

V České republice má podle zdravotnických statistik šedesát procent obyvatel starších osmnácti let zbytečně moc kil, z toho třetina je už obézních. Ve výskytu obezity je Česko na třetím až čtvrtém místě v Evropě.

Epidemií obezity jsou podle dieotologů nejvíc zasaženy USA a problém začíná trápit i další země. Na světě je celkem na 300 milionů obézních lidí.

V USA se obezita podílí na smrti 300 tisíc lidí ročně, u nichž byl diagnostikován srdeční infarkt, mozková mrtvice, cukrovka nebo rakovina.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video