Rebelové ODS. Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr na schůzi, na které

Rebelové ODS. Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr na schůzi, na které pomohli potopit vládní balíček úspor. Ten počítal i se zvýšením DPH o jeden procentní bod (5. září 2012) | foto: Marek Vondrouš, ČTK

Jednání ODS s rebely: Tluchoř vytáhl kartu privatizace Budvaru i drah

  • 451
Do vyjednávání o vládním balíčku s vyššími daněmi vnesl poslanec ODS Petr Tluchoř nový aspekt. "Privatizace je jeden ze způsobů, jak získat prostředky," sdělil iDNES.cz Tluchoř. Stát podle něj nemá provozovat vlaky či vařit pivo. Ve hře je také křeslo šéfa NKÚ, o které má zájem další z rebelů Ivan Fuksa.

"Soukromí dopravci na drahách dokazují, že umí poskytnout lepší a levnější službu než stát. A ODS by měla prosazovat soukromé vlastnictví. Stát má tvořit pravidla, nikoli podnikat," uvedl v pondělí Tluchoř.

Výslovně už v neděli na Primě mluvil o tom, že je přesvědčen, že stát nemá vařit pivo či provozovat vlaky. Jeho slova mířila na českobudějovický Budvar a na státní České dráhy, které už konkurenci mají, ale ve velmi omezené míře. A možný prodej Budvaru byl zatím pro české politiky tabu kvůli známkoprávním sporům s americkým pivovarem Anheuser-Busch.

Rebel Fuksa má zájem o post šéfa NKÚ, TOP 09 chce nestraníka

Vyjednávání může ovlivnit i to, že občanští demokraté se stále nedohodli, kdo by měl být kandidátem na post šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu, který je už od února bez šéfa. V ODS jsou nyní dva kandidáti - poslankyně Zdeňka Horníková a exministr zemědělství Ivan Fuksa, který patří do rebelující šestky. "Odmítám ale jeho případnou pozici vyhandlovat za podporu zvyšování daní," řekl Tluchoř.

Na šéfovi NKÚ se však musí domluvit celá vládní koalice. Jen shoda uvnitř ODS nestačí. "TOP 09 má velmi kvalitního, erudovaného a nestranného kandidáta. Termín jednání o NKÚ zatím od ODS nemáme," sdělil iDNES.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Jeho slova Fuksu diskvalifikují. Kdyby byl přesto zvolen, musel by se vzdát poslaneckého mandátu a premiérovi Petru Nečasovi by odpadl jeden ze "šesti problémů", které teď ve Sněmovně má. Kdyby se ODS na Fuksovi přece jen shodla, konkuroval by mu český zástupce v Evropském účetním dvoře Jan Kinšt, který už v NKÚ dříve působil.

Šestka rebelů ODS má různé nápady, kde jinde najít peníze

Datum jednání o možnostech, za jakých podmínek jsou poslanci ODS ochotni podporovat vládní balíček, s nímž vláda spojila důvěru, zatím poslanci ani mluvčí vlády nezná. Součástí balíčku je zvýšení DPH na 15 a 21 procent, vyšší zdanění lidí s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně či zpřísnění podmínek pro živnostníky. Ti by přišli o možnost uplatnit slevy na dani na manželku či děti.

Tomáš Úlehla (ODS)

Zatímco Tluchoř by radil získat peníze státu z další privatizace a na dráhy by více vpustil soukromou konkurenci, Tomáš Úlehla naopak radí, aby stát použil více peněz ze ziskových firem, v nichž má podíl. Například z ČEZ.

Nápad na další privatizace ho překvapil. "To slyším poprvé. Měli bychom zachovat i určitou míru patriotismu. Tak jako hedvábí patří do Číny, patří pivo do České republiky," řekl iDNES.cz Úlehla (rozhovor s ním najdete zde).

Vypadá to tedy, že ani šest poslanců, které čeká jednání s Nečasem, není na všem domluveno. Tedy pokud nejde o domluvenou taktiku, že každý z poslanců, kteří jsou teď s premiérem a vlastní stranou v křížku, poví některý z požadavků. Sám Úlehla řekl, že se zbylou pěticí ekonomické požadavky nekoordinuje a že skupina čeká na ekonomickou expertizu, kterou má mít k dispozici pro jednání s předsedou vlády.

Floriána trápí, že chce stát zhoršit podmínky pro živnostníky

Jan Florián (ODS)

Pražský poslanec Jan Florián, který také patří do šestice, která potopila vládní balíček (více o tom najdete zde), iDNES.cz řekl, že jeho snad nejvíc irituje to, že chce stát zhoršovat podmínky pro živnostníky. A patří mezi tvrdé odpůrce církevních restitucí v ODS.

Nastínil také jednu z možností, jak by stát mohl mít více peněz. "Snížení spotřební daně u nafty by znamenalo, že se bude tankovat více," míní Florián. Podobný názor mají opoziční sociální demokraté a Věci veřejné.

Dalšího z pražských poslanců Borise Šťastného, který sice hlasoval s vládou, ale když se balíček nezmění, podruhé bude proti, by podle informací iDNES.cz uspokojilo, kdyby z balíčku vyletěla "milionářská daň", jak se nepřesně říká vyššímu zdanění lidí s nejvyššími příjmy.

V příštích třech letech by podle vlády měli lidé s příjmem nad čtyřnásobkem průměrné mzdy, tedy zhruba nad 100 tisíc měsíčně, odvádět ze sumy nad touto hranicí "solidární příspěvek" ve výši 7 procent. Fakticky nejde o nic jiného než druhé daňové pásmo pro nejvyšší příjmy, tedy způsob danění, které ODS za vlády Mirka Topolánka a za bouřlivých protestů opoziční levice zrušila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video