Oběžná dráha Země se stává čím dál větším „smetištěm“. Je tu kolem 18 tisíc nefunkčních satelitů nebo větších úlomků.

Oběžná dráha Země se stává čím dál větším „smetištěm“. Je tu kolem 18 tisíc nefunkčních satelitů nebo větších úlomků. | foto: ESA

Váš satelit měl uhnout, zní z Ruska. Nikdo „nezatroubil“, hájí se Američané

  • 179
Rusko a Spojené státy se začaly přít, kdo nese vinu za srážku a zničení dvou satelitů nad Sibiří. Podle ruské strany by k ní nedošlo, kdyby se Iridium družici Kosmos vyhnulo. Američané se hájí, že je před srážkou nikdo nevaroval.

Zatímco na oběžné dráze krouží stovky nových úlomků z obou družic, argumenty obou stran poněkud připomínají spor dvou řidičů, kteří si nad pomačkanými plechy vysvětlují, kdo na křižovatce neměl co dělat.

"Nevím, proč odborníci NASA na vesmírné 'smetí' a společnost Iridium kolizi nezabránily. Satelit Iridium byl aktivní, jeho oběžnou dráhu šlo upravit," míní přední ruský odborník Igor Lisov. "Mohlo to být selháním počítače nebo lidskou chybou. Nebo se prostě zaměřili na menší předměty a nefunkční satelity ignorovali," podotkl.

Infografika ke srážce satelitůSRÁŽKA SATELITŮ

Infografika s mapou srážky a přehledem, co létá v jaké výšce

Mluvčí společnosti Iridium Satellite LLC Elizabeth Mailanderová namítla, že společnost může "pohnout" jakýmkoliv svým satelitem, pokud dostane včas varování. A v úterý nikdo "nezatroubil", že se do vesmírné křižovatky 800 kilometrů nad Sibiří rychlostí osmi kilometrů za sekundu řítí ruský Kosmos - neřiditelný komunikační satelit vypuštěný v roce 1993 a vyřazený o dva roky později. - hlavní článek o srážce čtěte zde

Američtí vesmírní odborníci navíc namítají, že Rusko nedodává pro sledování přesné údaje. A tak se zaměřují jen na předměty, které mohou ohrozit pilotované stroje - tedy hlavně stanici ISS nebo raketoplány.

I kdyby ovšem Iridium varování dostalo, lze jen spekulovat, zda by skutečně svůj satelit odklonilo. Nikdy v minulosti se to nestalo, protože příchozí varování zpravidla nejsou dostatečně přesná. A satelitů Iridium je příliš mnoho na to (po srážce jich zbývá 65), aby neustále upravovaly svou oběžnou dráhu, napsala agentura AP.

Iridium
Družice Iridium a pokrytí Země. Zdroj: gizmodo.com

Jisté je to, že kolem Země krouží další stovky nebezpečných předmětů. Přibyly k těm asi osmnácti tisícům předmětů, které má americké ministerstvo obrany "katalogizované" a jejichž pohyb a možné kolize sleduje. Svou službu na hlídání pohybu objektů ve vesmíru má i Rusko.

Meteorologické satelity v ohrožení

Po kolizi se opět vynořily i obavy z takzvaného Kesslerova syndromu - chmurného scénáře, podle kterého dominovým efektem srážek přibývajících trosek se satelity vznikne kolem Země takové smetiště, že lety do kosmu na dlouhou dobu znemožní. Kosmos a Iridium se totiž srazily v místě hustého vesmírného "provozu". - čtěte Srážka se čekala, jen ne dvou satelitů, říká odborník na kosmonautiku

"Na blízkých oběžných dráhách je docela hodně satelitů. Těch 65 družic Iridium bude čelit největšímu nebezpečí," řekl AP Lisov, podle kterého se v ohrožení ocitne i řada meteorologických družic na polární dráze (oběžná dráha protínající nad severním i jižním pólem osu rotace Země - pozn. red.). Ty přitom sledují mraky i moře, měří stav ozonu či teplotu. Používají se i ke klimatologickému výzkumu a předpovědím nebo ke sledování sopečných erupcí.

Galapágy ze satelitu Terra
Mezi satelity, které by se mohly kvůli troskám Kosmosu a Iridia ocitnout v ohrožení, jsou i meteorologické družice. Ty sledují například mořské vlny a proudy, mraky, sopečnou aktivitu i to, jak se v okolí sopek daří vegetaci. Jako na dlani měla všechny tyto jevy družice Terra, když vyfotografovala Galapágy. Zdroj: NASA Earth Observatory

Náhrada ztraceného satelitu přijde společnost Bethesda včetně vynesení nové družice na oběžnou dráhu na padesát až sto milionů dolarů. Vypustit ji mají do měsíce. Už příští týden se ale do Vídně sjedou odborníci z různých koutů světa na seminář, na kterém se chtějí dohodnout, jak co nejlépe rostoucí hrozbě srážek čelit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video