Americký prezident hostí ve Washingtonu summit o jaderné bezpečnosti

Americký prezident hostí ve Washingtonu summit o jaderné bezpečnosti | foto: AP

V USA startuje jaderný summit, Obama hostí rekordní počet státníků

  • 30
Americký prezident Barack Obama pozval do Washingtonu vrcholné představitele 47 zemí na summit o jaderné bezpečnosti. Jedná se o největší setkání státníků ve Spojených státech od založení OSN v roce 1945. Česko na summitu zastupuje premiér Jan Fischer.

Vrcholné setkání, jehož se účastní i představitelé OSN, EU a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), začalo v pondělí večer SELČ. Hostitel Obama v úvodu prohlásil, že od summitu očekává konkrétní kroky vedoucí k větší bezpečnosti ve světě.

Ještě před začátkem summitu se Obama sešel s čínským prezidentem. Shodli se na obavách z íránského jaderného programu i na tom, že by obě země měly v OSN pracovat na sankcích proti Teheránu.

Hlavním tématem summitu je hrozba nukleárního terorismu. Schůzka se bude zabývat tím, jak do čtyř let na celém světě zajistit zásoby plutonia a vysoce obohaceného uranu, které by teroristé mohli použít při výrobě jaderné nálože. Podle Washingtonu taková hrozba není hypotetická.

"Největší hrozbu americké bezpečnosti představuje možnost, že se teroristé zmocní jaderných zbraní. Výbuch jaderné bomby v New Yorku, Londýně nebo Johannesburgu by měl zničující politické, ekonomické a bezpečnostní následky," řekl Obama před summitem - po setkání s jihoafrickým prezidentem Jacobem Zumou.

Obamova vize

Záměr uspořádat summit o jaderné bezpečnosti představil Obama v klíčovém projevu o jaderném odzbrojení, který přednesl loni v dubnu v Praze. Před pár dny prezident zveřejnil novou jadernou strategii USA a minulý čtvrtek podepsal v Praze novou smlouvu s Ruskem o snížení počtu jaderných zbraní o třetinu.

Uran je třeba lépe hlídat

Obama chce přesvědčit všechny země s aktivním, začínajícím či plánovaným jaderným programem, aby přijaly národní i mezinárodní závazky ohledně zabezpečení jaderného materiálu.

Některé státy přímo na summitu oznámí, že některé jaderné materiály na svém území lépe zabezpečí nebo se jich zbaví v rámci programu, který nabízí Washington. Již tento týden tak učinila vláda jihoamerického Chile, když oznámila, že Spojeným státům předá vysoce obohacený uran ze svých reaktorů.

Washington také hodlá přesvědčit účastníky summitu, aby v reaktorech jaderných elektráren používali málo obohacené jaderné palivo, které se dá hůře zneužít k výrobě atomových zbraní. Od summitu se také očekává posílení pravomocí IAEA, aby mohla lépe prosazovat dodržování mezinárodních smluv o jaderné energetice.

Obama v úvodu summitu osobně uvítal jeho účastníky. Poté s nimi jednal na pracovní večeři. V úterý summit pokračuje plenárním zasedáním, jemuž bude předsedat šéf Bílého domu.

Na tiskové konferenci na závěr schůzky Obama přednese závěrečné komuniké, jež by mělo obsahovat uznání hrozby jaderného terorismu, závazek zabezpečení jaderných materiálů do čtyř let a podrobnosti o krocích, které lze proti jejich šíření přijmout na národní a mezinárodní úrovni.

Netanjahu nepřijede, čínský prezident ano

Kdo má kolik bomb?

USA                          9 400
Rusko                    12 000
Velká Británie           185
Francie                      300
Čína                            240
Indie                        60-80
Pákistán                  70-90
KLDR            méně než 10
Izrael                       60-20

zdroj: wikipedia.org

Summitu se neúčastní izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Obával se toho, že se Egypt a Turecko pokusí přimět Izrael, aby přijal smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Izrael by po podpisu musel přiznat vlastnictví nukleárních hlavic. (více čtěte zde)

Naopak po týdnech odkladů účast přislíbil čínský prezident Chu Ťin-tchao, čímž celý summit dostal novou dynamiku. Velkou Británii bude reprezentovat na summitu ministr zahraničí David Milliband, protože ministerský předseda Gordon Brown je uprostřed volební kampaně. Zúčastní se také Indie a Pákistán.

Obama nepozval Severní Koreu a Írán, dvě země, na které v současnosti vyvíjí USA tlak kvůli jejich jaderným ambicím. Ze summitu se po tragické nehodě letadla, při které zahynul polský prezident Lech Kyczynski, omluvil polský premiér Donald Tusk. Za Českou republiku se summitu zúčastní premiér Jan Fischer a ministr obrany Martin Barták.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video