Britský premiér David Cameron (vlevo) a americký prezident Barack Obama v Downing Street (25. května 2011)

Britský premiér David Cameron (vlevo) a americký prezident Barack Obama v Downing Street (25. května 2011) | foto: AP

V tlaku na Kaddáfího nepolevíme, hrozili Obama a Cameron v Londýně

  • 64
Americký prezident Barack Obama jednal v Londýně s britským premiérem Davidem Cameronem. Diskuse se točila především okolo situace na Blízkém východě. Oba státníci chtějí na jednání G8 představit program na podporu demokratických reforem v arabském světě.

Oba politici po jednání v sídle britského premiéra v Downing street 10 vystoupili na společné tiskové konferenci. Oba opět zdůraznili, že Libye nemá s Kaddáfím v čele žádnou budoucnost a Washington a Londýn hledají všechny možnosti, jak režimu despotického plukovníka zatopit pod kotlem.

"Kaddáfí a jeho režim musí pochopit, že ve svém tlaku nepolevíme," prohlásil americký prezident a dodal, že Spojené státy jsou odhodlány svou práci v severoafrické zemi dokončit. Na Kaddáfího jednotky od poloviny března útočí síly NATO zaštítěné rezolucí OSN o ochraně civilistů. Kaddáfí se už tři měsíce snaží potlačit povstání, které vypuklo na východě země.

Obama také vyjádřil přesvědčení, že síly Severoatlantické aliance mění k lepšímu situaci v Afghánistánu. Britský premiér dodal, že povstalci z Talibanu se musí rozhodně zříci vazeb s teroristickou sítí al-Káida, pokud se chtějí zapojit do politického dialogu.

Obama na cestách

Prezident se vypravil do Evropy

Barack Obama ve Westminsterském opatství (24. května 2011)
Barack Obama si v úterý udělal čas i na stolní tenis s Davidem Cameronem (24. května 2011)
Barack Obama sadí v Irsku strom. Vpravo postává irská prezidentka Mary McAleeseová (23. května 2011)
Barack Obama a britská panovnice Alžběta II. v Buckinghamském paláci (24. května 2011)

Oba muži se bavili také o současné vlně revolucí v arabském světě. Podle Camerona musí mezinárodní společenství využít této šance, která přichází jednou za generaci, a podpořit prodemokratická hnutí na Blízkém východě.

Právě proto chce Washington a Londýn ve čtvrtek na setkání států G8 lobbovat za přijetí zásadního programu politické a ekonomické pomoci pro reformistické vlády v rozbouřeném regionu.

To podpořili i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a ministr financí Timothy Geithner. Země G8 v dopise vyzvali, aby v přechodu k demokracii finančně podpořily Egypt a Tunisko, kde lidová povstání svrhla dlouholeté autokraty.

Obama řečnil v parlamentu

Obama později promluvil k oběma komorám britského parlamentu a nastínil další vztahy Evropy a Ameriky. Vzestup Číny, Indie a Brazílie v 21. století podle něj neznamená, že by nastalo oslabení Spojených států a Evropy a zdůraznil zvláštní vztahy mezi Londýnem a Washingtonem. Načrtl také svoji vizi dalšího vývoje v Afghánistánu.

"V Afghánistánu se chystáme na obrat k lepšímu a předání moci afghánskému vedení. Během toho budeme usilovat o trvalý mír s těmi, kteří se zřeknou al-Kajdy, budou respektovat afghánskou ústavu a složí zbraně," poukázal Obama na probíhající rozhovory s Talibanem. Podle něj USA nedopustí, aby se Afghánistán opět stal útočištěm teroristů.

"V jedné zemi za druhou lidé povstávají, aby se osvobodili ze sevření železné pěsti. A i když tato hnutí za změnu trvají teprve šest měsíců, už jsme je viděli v minulosti - od střední Evropy po Ameriku, od Jihoafrické republiky po jihovýchodní Asii," komentoval Obama vlnu arabských revolucí.

Obama je prvním americkým prezidentem, který před společným zasedáním parlamentu promluvil. Tato událost je většinou určena jen projevům královny a po druhé světové válce britské poslance a lordy oslovily jen tři významné zahraniční osobnosti: Charles de Gaulle v roce 1960, Nelson Mandela v roce 1996 a loni papež Benedikt XVI.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video