Bomba vybuchla u svatyně revolučního vůdce a zakladatele islámského Íránu ajatolláha Chomejního. Oznámily to íránské polostátní agentury s tím, že dalších osm lidí je zraněných. Zatím ale není jasné, zda incident souvisí s protesty proti výsledkům prezidentských voleb. Nelze ani ověřit tvrzení íránských agentur, zahraniční novináři stále nemají přístup do ulic Teheránu.
informace z ÍránuZahraniční média stále nemohou situaci v teheránských ulicích přímo pokrývat bez speciálního povolení a spoléhají do značné míry na sociální weby jako Twitter či Flickr, které používají Íránci, aby se informovali o aktuálním dění a svolávají se skrz ně na demonstrace. Zdrojem informací jsou také svědci. Také většina fotek z posledních dnů pochází z blogů či sociálních webů. |
Místo, kde se původně měli setkat a zahájit protesty, kompletně odřízla pořádková policie. Jednotky těžkooděnců bránily lidem vstoupit na hlavní ulici u teheránské univerzity, popsal jeden ze svědků. Další svědek uvedl, že policisté zakročili proti demonstrujícím pomocí slzného plynu a také vodních děl.
Jiní svědkové popisují, že policie na jihu města varovně střílela do vzduchu, aby zabránila střetům mezi příznivci Músávího a stoupenci prezidenta Ahmadínežáda. Na jihu Teheránu zapálili Músávího zastánci budovu, kterou požívají příznivci Mahmúda Ahmadínežáda.
Pořádková policie blokovala cesty i náměstí. Bezpečnostní složky prý srážely demonstrany z chodníků do vozovky a bily je. Svědkové tvrdili, že policisté a provládní milicionáři zranili pět až šest desítek demonstrantů.
Nad centrem Teheránu přelétávaly helikoptéry, ulicemi projížděly sanitky a nad městem se vznáší temný dým, líčili svědci. Policie podle nich obklíčila budovu Teheránské univerzity, studenti uvěznění uvnitř prý provolávali "Smrt diktátorovi".
Demonstrující svolávali další shromáždění na sobotu při čtvrtečních protestech. V pátek protesty vynechali, i kvůli kázání současného nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Chameneího. Skupina reformních duchovních, kteří původně plánovali na sobotní protesty dorazit, svou účast kvůli zákazu demonstrace nakonec odvolala.
|
Íránský duchovní vůdce, nejvyšší autorita v zemi, v pátek vyzval vůdce demonstrací, aby pouliční protesty ukončili. Varoval je, že v opačném případě ponesou odpovědnost za důsledky a možné krveprolití. "Pokud dojde ke krveprolití, lídři protestu budou přímo zodpovědní," prohlásil před davy svých příznivců na půdě teheránské univerzity.
Varování ajatolláha Chameneího umocnil jeden z vedoucích policejních velitelů v zemi, který prohlásil, že: "počínaje dneškem budou všechna shromáždění proti výsledkům voleb nelegální a policie proti nim zasáhne silně a s odhodláním."
Amatérské záběry policejního zákroku proti demonstrantům v Teheránu, které vysílají světová média. (Všeobecně se předpokládá, že zachycuje 20. červen, datum ale není potvrzeno)
Chameneí v pátek vyloučil manipulování s hlasy voličů, jak tvrdí opozice, a prohlásil staronového prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda za "definitivního vítěze." Chameneí ale drží nad Ahmadínežádem ochranou ruku už léta.
Músáví: Jsem připraven být mučedníkem
Írán zažívá největší protesty od roku 1979, kdy obyvatelé země svrhli při Islámské revoluci šáha. Důvodem masových protestů je právě Ahmadínežádovo vítězství v prezidentských volbách. Opozice tvrdí, že hlasování bylo zfalšované a žádá opakování voleb.
Rada dohlížitelů, která prošetřuje stížnosti na regulérnost voleb a musí jejich výsledek posvětit, si na dnešek pozvala všechny tři neúspěšné kandidáty. Dorazil ale jen Mohsen Rezáí. Hlavní reformní poražený kandidát Mír Hosejn Músáví jim zaslal dopis v němž tvrdí, že zmanipulování voleb bylo naplánováno měsíce předem a trvá na anulování voleb.
Nejvyšší ústavní orgán výsledky svého šetření oznámí prý už v neděli. Íránská státní média dnes oznámila, že vláda je připravena namátkově přepočítat 10 procent hlasovacích lístků. Nové volby ale Rada dohlížitelů odmítá.
Músáví dnes také prohlásil, že je ochoten zemřít mučednickou smrtí. "Ve veřejném projevu v Teheránu řekl, že je připraven na mučednictví a že bude pokračovat ve své cestě," řekl jeden ze spolupracovníků opozičního lídra. Obyvatele Íránu prý také vyzval k národní stávce v případě, že by ho policie zatkla.
"Nejsme proti islámskému systému a jeho zákonům, nýbrž proti lžím a úchylkám, chceme ho jen reformovat," napsal později na svém webu Músáví.
Americká organizace Human Rights Watch včera vyzvala íránskou vládu, aby ukončila celostátní represe proti opozici, s nimiž začala po volbách.
Organizace uvádí, že zdroje z celého Íránu potvrdily, že se začátkem protestů proti výsledkům voleb byly zatčeny stovky opozičních a proreformních aktivistů. Mezi zatčenými jsou prý přední političtí a náboženští vůdci, kteří se hlásí k proreformně orientované části politického spektra, intelektuálové, novináři a studenti.
Po páteční ajatolláhově řeči mírně přitvrdil svou rétoriku vůči povolebnímu dění v Íránu také americký prezident Barack Obama, který byl doposud velmi zdrženlivý (podle analytiků proto, aby si nechal otevřené dveře pro vyjednávání s Teheránem ohledně íránského jaderného programu.)
V pátek nicméně bezpečnostní složek odsoudil a prohlásil, že Íránci mají právo svobodně protestovat. V sobotu íránskou vládu vyzval, aby "zastavila všechny násilné a nespravedlivé akce proti vlastnímu lidu".
"Univerzální práva shromažďování a svobodného vyjadřování názorů musejí být respektována a Spojené státy stojí na straně všech těch, kdo usilují o využívání těchto práv," prohlásil Obama
Povolební vývoj v Íránu13. června - Současný prezident Mahmúd Ahmadínežád se ziskem 63 procent hlasů vyhrál prezidentské volby. Mír Hosejn Músáví získal 34 procent a regulérnost voleb zpochybnil, V ulicích se střetly tisíce protestujících s policií. Přes sto reformistů bylo údajně zatčeno. Ajatolláh Chameneí podpořil Ahmadínežáda. - více zde
15. června - Běhěm masových protestů zemřelo v Teheránu nejméně sedm lidí. Příznivci hlavního opozičního kandidáta protestovali také ve městech Rášt, Orumijeh, Zahedán a Tabríz. Íránský duchovní vůdce překvapivě nařídil vyšetřit údajné volební podvody.- více zde 16. června - Rada dohlížitelů oznámila, že přepočítá část hlasů, nicméně odmítá volby anulovat (což požaduje Músáví). Desetitíce příznivců reformního politika pochodovaly severním Teheránem. V centru metropole se sešly tisíce Ahmadínežádových zastánců. Úřady zakazují zahraničním novinářům pokrývat povolební dění přímo z ulic., reportéři mohou pracovat pouze z redakcí či hotelů. - více zde
18. června - Músáví vyhlásil 18. června dnem smutku (kvůli obětem demonstrací) a tisíce jeho stoupenců se schází v metropoli. Oblečeni do černého a se svícemi prošli městem. Rada dohlížitelů oznámila, že prošetří 646 stížností na volby a zavolala si na sobotu tři neúspěšné kandidáty. Objevuje se informace, že obětí protestů je osm. - více zde 19. června - K Íráncům poprvé od prezidentských voleb promluvil nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Chameneí. V pátečním kázání odmítl manipulování s volebními hlasy a označil Ahmadínežádovo vítězství za definitivní. - více zde 20. června - Přestože opozice odvolala zakázané demonstrace, do ulic Teheránu vyrazily tisíce protestujících. Těžkooděnci proti nim zasáhli slzným plynem a vodními děly. Músáví trvá na anulování voleb a prohlásil, že je připraven zemřít mučednickou smrtí. |