Frontman metalové skupiny Chthonic Freddy Lim kandiduje do tchajwanského...

Frontman metalové skupiny Chthonic Freddy Lim kandiduje do tchajwanského parlamentu (14. ledna 2015). | foto: Profimedia.cz

Do tchajwanského parlamentu míří metalový zpěvák, má strach z vlivu Číny

  • 14
Sobotní parlamentní volby na Tchaj-wanu mají netradičního kandidáta. O jedno ze 113 křesel bojuje Freddy Lim, frontman jedné z největších asijských metalových kapel Chthonic. Limovi protivníci se však jeho kandidatuře vysmívají. Voliči by prý neměli volit někoho, kdo má „delší vlasy než žena".

I když mnozí Limovi soupeři neberou jeho kandidaturu vážně, devětatřicetiletý hudebník není v tchajwanské politice žádným nováčkem.

Jeho strana Nová síla vznikla v roce 2014 z takzvaného Slunečnicového hnutí, při kterém studenti obsadili sídlo tchajwanských zákonodárců, aby protestovali proti obchodnímu paktu s Čínou. Zahájení spolupráce obou ekonomik totiž podle demonstrantů symbolizovalo prohlubování vztahů s Čínou, která ostrovní stát stále považuje za svou součást.

Lim čtyři roky působil jako ředitel tchajwanské pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International. Nyní doufá, že díky jeho kandidatuře budou více slyšet mladí lidé, kteří se obávají budoucnosti pod vlivem Číny. „Vláda si myslí, že spoléhání na Čínu zapříčiní ekonomickou prosperitu, s čímž mladí nesouhlasí,“ vysvětlil Lim stanici CNN.

16.prosince 2015 v 09:32, příspěvek archivován: 14.ledna 2016 v 13:49

CHTHONIC members give full support to Freddy's election and said to him: 'You must win or we'll fire you!' :D pic.twitter.com/J0byaZfHhY

Hudebník podle stanice reprezentuje novou generaci lidí, kteří považují demokracii za samozřejmou. Na rozdíl od svých rodičů se narodili v době, kdy už na Tchaj-wanu fungují desítky legálně založených stran. První prezidentské volby se na ostrově uskutečnily přesně před dvaceti lety.

Starší lidé své potomky často označují jako „jahodovou generaci“, která je křehká a je snadné ji pošramotit. Lim však podobné posměšky nebere vážně. „Doufám, že Tchajwanci dokážou víc ocenit vzácnou svobodu, demokracii a nezávislost, které nyní máme. Dokonce i svobodná společnost jako Hongkong se kvůli zásahu čínské vlády stala zkroušenou,“ řekl Lim (více o protestech v Hongkongu čtěte zde).

Ve své vizi Lim spoléhá na prvovoliče mezi osmnácti a dvaceti lety. Jejich rodiče totiž mnohdy k volbám ani nechodí, protože nevěří, že by jejich hlas mohl něco změnit.

Má delší vlasy než žena, varuje Limův protivník

Kromě mezigeneračních sporů může Limovu kandidaturu ohrozit ještě jedna věc - jeho vzhled.

Potetovaný muzikant s dlouhým culíkem totiž nevypadá jako typický politik. Na to podle serveru Taipei Times ostatně upozornil i jeho soupeř Lin Jü-fang z Čínské národní strany Kuomintang. Voliče vyzval, aby nepodporovali někoho, „kdo má delší vlasy než žena a je mentálně abnormální“.

Sobotních parlamentních voleb se chystá zúčastnit řada menších opozičních stran, které chtějí prolomit vládu pročínské strany Kuomintang a Demokratické pokrokové strany (DPP), která naopak bojuje za nezávislost ostrova.

Kromě parlamentních voleb se v sobotu uskuteční také prezidentské volby. Podle předpokladů by v nich měla zvítězit předsedkyně DPP Tsai Ing-wen, která by se tak stala první ženou v prezidentském úřadu na Tchaj-wanu, píše deník The New York Times.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video