Věznice na vojenské základně Muthanna, kde iráčtí vyšetřovatelé měli mučit a znásilňovat vězně (22. dubna 2010)

Věznice na vojenské základně Muthanna, kde iráčtí vyšetřovatelé měli mučit a znásilňovat vězně (22. dubna 2010) | foto: AP

V tajné káznici nás znásilňovali a mučili, obviňují Iráčané irácké vojáky

  • 12
V Bagdádu existovala utajená káznice a iráčtí vyšetřovatelé v ní mučili a znásilňovali vězně. Alespoň to tvrdí organizace Human Rights Watch a volá po potrestání viníků a zevrubném vyšetření, co všechno se za mřížemi zařízení dělo.

Nejznámějším symbolem zvěrstev, která se děla za zdmi iráckých vězení, je kdysi Američany spravovaná káznice Abú Ghrajb. V brutalitě zacházení by se jí nyní mohla přinejmenším vyrovnat až donedávna utajovaná věznice na vojenské základně u letiště Muthanna na západě Bagdádu. Tam ovšem vládli samotní Iráčané.

Někdy během dubna na zařízení přišlo irácké ministerstvo pro lidská práva a nařídilo ho uzavřít. Běžnou normou tam bylo mučení či bití a bachaři vězně sexuálně zneužívali třeba košťaty nebo hlavněmi pistolí, tvrdí prominentní organizace Human Rights Watch.

Příběhy jsou věrohodné a shodují se

Vyplývá to z tvrzení čtyř desítek vězňů, s nimiž její pracovníci hovořili. Celkem ve vězení pobývalo na tři sta podezřelých z terorismu, většinou sunnitů. Po uzavření káznice někteří vězni vyšli na svobodu, většina ale putovala do jiných zařízení.

"Příběhy mužů jsou věrohodné a shodují se. Většina ze tří stovek (vězňů) ukázala čerstvé jizvy a zranění, které jsou podle nich výsledkem rutinního a systematického mučení, jež zažili v rukou vyšetřovatelů v Muthanně," prohlásila organizace.

Mučení, znásilňování, výhrůžky

Vyšetřovatelé prý vězně svazovali, zavazovali jim oči a věšeli je za nohy hlavou dolů, poté je kopali, bičovali a bili. Rádi jim údajně také dávali přes hlavu špinavé plastikové tašky a čekali, až vězni omdlí. Pak je budili elektrickými šoky do genitálií a dalších částí těla, popsala Human Rights Watch.

"Pustili do mého penisu elektřinu a znásilnili mě klackem. Donutili mě podepsat přiznání, jež mi nedovolili přečíst," vylíčil poměry v káznici někdejší irácký generál, jehož jméno Human Rights Watch nezveřejnila.

Další zadržený, jednadvacetiletý mladík, popsal, jak mu vyšetřovatelé hrozili znásilněním jeho matky a sestry, pokud se nepřizná. Při jednom z výslechů prý přinutil bachař dalšího vězně, aby ho znásilnil. Jiný zadržený zažil znásilnění hlavní pistole.

Jinde to prý není lepší

Věznici prý spravovala vojenská jednotka pod velením kanceláře iráckého premiéra. Tehdejší a možná i budoucí šiítský předseda irácké vlády Núrí Málikí odmítl, že by měl s káznicí cokoliv společného. Zatím musí vyšetřovatelům zodpovídat otázky ohledně mučení v Muthanně tři iráčtí vojenští důstojníci.

Podmínky v dalších, i když legálních, iráckých věznicích přitom nejsou o moc lepší. Právní systém spoléhá na doznání raději než na důkazy, což činí mučení poměrně běžným, upozornila agentura Reuters.

Symbol zvěrstev - Abú Ghrajb

Věznice Abú GhrajbIrácká věznice, v níž Američané ponižovali zajatce, prošla loni obnovou. Symbol dostal nový nátěr a také nové jméno. Z Abú Ghrajbu je teď oficiálně Centrální bagdádská věznice. Vězni mohou využívat třeba služeb holiče (více se dočtete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video