Tunelový komplex Blanka se krátce po půlnoci sesunul v šestém pražském obvodě u ulice Milady Horákové poblíž ministerstva kultury.
Neštěstí bylo ohlášeno tři čtvrtě hodiny po půlnoci. Na místo vyrazili hasiči, báňská záchranná služba a pracovníci Metrostavu, který tunel staví. Na zahradě ministerstva kultury kráter o průměru asi 15 metrů.
Bagrista uvízl v závalu poblíž ulice Myslbekova, vyprostit se ho podařilo v půl sedmé ráno. "V tunelu byl uvězněný téměř sedm hodin, ale neměl žádná zranění," sdělila iDNES.cz mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Muž odmítl ošetření, přesto byl převezen Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích na pozorování. Po lékařském ošetření byl propuštěn do domácího léčení.
Mluvčí Metrostavu František Polák uvedl, že důvody propadu a sesuvu půdy se zabývá vyšetřovací komise pod vedením Českého báňského úřadu. Firma podle mluvčího zastavila práce na ražbě tunelu a zahájila sanaci a zabezpečovací práce, aby se zával dál nerozšířil.
nEDALEKO SESUVU PŮDY SE MĚNIL ZPŮSOB RAŽBY TUNELU BLANKA |
Až do večerních hodin se ale přesně nevědělo, kolik závalů je, mluvilo se totiž o tom, že se tunel propadl také na rohu ulic Myslbekova a Patočkova. Nakonec se ukázalo, že propad byl pravděpodobně pouze jeden, a to u budovy Ministerstva kultury. Právě tady byl uvězněn dělník v bagru. Záchranáři se k němu ale nemohli dostat z povrchu.
"Proto záchranáři a sanitky byli u portálu v Myslbekově, protože jinudy než tunelem se k němu nemohli dostat. Shora to nešlo a nikdy by to neriskoval," řekl Polák.
Neštěstí vyšetří policie
Záchranáři místo neštěstí opustili okolo desáté hodiny ráno. Metrostav zastavil práce na ražbě tunelu a provádí zabezpečovací práce, aby se zával dál nerozšířil. Událostí se nyní bude zabývat policie, která vyslechne řadu lidí včetně vyproštěného bagristy.
První pohled pod Troju do tunelu BlankaPodívejte se na video z ledna |
"Rozběhne se vyšetřování. Rozhodně to nebude otázka dnů, ale spíš týdnů, měsíců," řekla ČTK mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Při vyšetřování bude policie spolupracovat s Českým báňským úřadem.
Policisté podle Zoulové oblast monitorují s odborníky z oboru stavebnictví. Budou zjišťovat, zda není ohrožena statika budov v okolí. Kvůli havárii evakuovali pracovníky ostrahy budovy ministerstva kultury, museli částečně omezit i dopravu v okolí.
"Vyprošťovací práce komplikovaly otřesy, které vznikaly projížděním tramvají. Takže jsme ve spolupráci s dopravním podnikem omezili rychlost tramvajových souprav v celé té oblasti," řekla mluvčí.
Hasiči měli podle Adamcové zával v tunelu nahlášen až v 00:46. Stavební firma Metrostav, která tunel buduje, ale jako první přivolala podle mluvčího Františka Poláka báňskou záchrannou službu a zdravotnickou záchrannou službu. Polák to odůvodnil tím, že hasiči nemají vhodnou techniku pro zásahy v podzemí. Podle něj byli přivoláni kvůli případnému vyřezávání bagristy ze stroje.
Problémy tunelu Blanka
Na stavbu si už dříve lidé stěžovali. Mimo jiné i obyvatelé Letné, kteří se v souvislosti s budováním tunelu obávali vznikajících trhlin v domech. Někde kvůli ražbě kupříkladu odpadaly kusy fasád, které poškodily zaparkovaná auta.
Už v roce 2008 se při stavbě propadla půda ve Stromovce, na místě vznikl kráter o průměru zhruba 30 metrů. (více zde)
Výstavbu tunelu Blanka, jenž je součástí městského okruhu, platí město. Stavbu zajišťuje Metrostav a dokončení projektu je plánované na rok 2012.