V Praze přibývá lidí s psychickými poruchami

P r a h a - Počet lidí trpících psychickými poruchami je v Praze výrazně vyšší než v ostatních menších městech a na vesnicích. Na druhou stranu se prý ale psychiatrie v metropoli zbavuje svého Kainova znamení. Podle psychiatra Miloše Rýce většina pacientů již bere návštěvu lékaře kvůli duševními problému stejně jako návštěvu zubaře. "Problémy s přístupem okolí mají jen vyjímečně a to je dobře, protože stejně jako v celé medicíně, čím dřív přijdou, tím je šance na vyléčení větší,"řekl Rýc.

Zvýšený výskyt duševních nemocí se netýká závažných chorob jako schizofrenie nebo maniodepresivní psychóza, ale nemocí značně ovlivnitelných vnějším prostředím. Ordinace psychiatrů jsou proto v metropoli plné pacientů s depresemi, sebevražednými sklony, rozličnými poruchami chování, nálad a adaptace, či mentální anorexií a bulimií.

Podle předsedy České psychiatrické společnosti Jiřího Rabocha se zde vyskytuje také více případů nejrůznějších závislostí, od alkoholu po tvrdé drogy. "Praha s sebou nese mnoho negativ a rizikových faktorů . Hektický životní styl, kdy všichni spěchají a jsou ve stresu a například také nižší pracovní zařazení, s sebou přináší širokou škálu psychických problémů. Přispívá k tomu i velká migrace obyvatel, kdy se do metropole stahují nejrůznější sociální i věkové skupiny," řekl Raboch.

Poruchy příjmu potravy, které bývají nejčastější zejména u dospívajících dívek, jsou pak důsledkem vyšších nároků na vzhled a rozšířených módních trendů.

Psychiatr Zdeněk Kučera z poradny Psyche se ve své praxi setkal například s člověkem, který byl v pražském prostředí dokonce nebezpečný svému okolí. "Při nahuštění více lidí se v něm probouzeli agresivní sklony. V metropoli tedy nemůže naprosto žít. Při užívání psychofarmak přitom v menším městě nebo na vesnici nemá vůbec žádný problém," prozradil Kučera.

"Prevence podporující duševní zdraví je všeobecně známá a zároveň celoplošně nedodržovaná. Je těžké ve stavu tíživé ekonomické situace naší republiky vysvětlovat pacientům, že by měli dělat něco pro své duševní zdraví. Je ale nutné, aby si každý uvědomil skutečný význam své osobnosti a třeba si každé ráno před zrcadlem říkal, že hřbitovy jsou plné nenahraditelných lidí. Neměli by podléhat pražskému tempu a měli by si uvědomovat, že jsou zbytní a pokud nestíhají, svět se nezboří," uvedl Rýc.

Hudebník Daniel Daniel prozradil, že v Praze cítí stres často a dokonce se i bojí. "I když jsem v časovém presu, jedu raději autem, i když to většinou při dnešních zácpách déle trvá. Jsem tak v soukromí a nemusím se bát davů a anonymity, kdy jsou všichni lhostejní a vy nevíte, z které strany vás někdo praští," říká.

Problémem psychiatrie je také podceňování oboru zdravotními pojišťovnami. "Všude na světě, a vyjímkou není ani naše VZP, jsou úhrady psychiatrické péče mnohem nižší, než u ostatních medicínských oborů. Paradoxem přitom je, že mezi deseti nejčastějšími příčinami neschopnosti je pět psychických onemocnění. Unipolární deprese, alkoholismus, manio-depresivita, schizofrenie a obsesivně kompulzivní porucha," dodal Cyril Höschl z psychiatrického centra Praha.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video