Mrtví v nemocnici v tripolské čtvrti Abú Sálim (26. srpna 2011)

Mrtví v nemocnici v tripolské čtvrti Abú Sálim (26. srpna 2011) | foto: AP

V Libyi zmizelo 50 tisíc vězňů, mohou být v Kaddáfího tajných tunelech

  • 176
Kaddáfího režim podle libyjských povstalců od února uvěznil na 60 tisíc odpůrců. Z žalářů se podařilo osvobodit kolem deseti tisíc lidí, osud zbývajících je nejasný. Odsouzenci mohou být uvězněni i v tajných tunelech pod Libyí.

S postupným osvobozováním libyjské metropole se začínají ukazovat zvěrstva, která tu v posledních měsících své dvaačtyřicetileté vlády napáchal režim mocichtivého beduína Muammara Kaddáfího.

Na různých místech v Tripolisu se nacházejí zohavená těla jeho odpůrců, které Kaddáfího nohsledi pobili těsně před ústupem z města. Jen o víkendu našli povstalci 53 těl vězňů, které popravily obávané Chámisovy brigády.

Hrůzné nálezy rozkládajících se těl ukazují na to, že se Kaddáfí zhusta mstil a na povrch se dere otázka, kde skončili odpůrci režimu, kteří hnili za zdmi drsných libyjských káznic. Od března, kdy vypuklo libyjské povstání, jich za mřížemi skončily desetitisíce.

V Libyi se ztratilo padesát tisíc vězňů

"Odhadujeme, že v posledních měsících bylo zatčeno 57 až 60 tisíc lidí. Dosud jsme jich osvobodili 10 až 11 tisíc. Tak kde jsou ti ostatní?" naznačili šéf povstalecké armády Ahmed Omar Bání.

Kaddáfí je stále nebezpečný

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, který se skrývá od chvíle, kdy povstalci ovládli metropoli Tripolis, stále představuje nebezpečí pro Libyi a svět. Prohlásil to předseda Přechodné národní rady Mustafá Džalíl v katarském hlavním městě Dauhá na schůzce ministrů obrany států, které podporují Kaddáfího opozici. Džalíl proto vyzval Severoatlantickou alianci a její spojence, aby vytrvali v podpoře povstaleckých akcí proti Kaddáfímu.

Autor: ČTK

Povstalci se domnívají, že by vězni mohli být zavření v podzemních bunkrech, které rebelové ještě neprozkoumali. Mezi vězni jsou podle organizací na ochranu lidských práv kromě bojovníků povstalců, také civilisté, kteří za mřížemi skončili při raziích.

Human Rights Watch (HRW) například podle britského listu The Daily Telegraph má důkazy, že režim ve svých posledních záchvěvech vykonal desítky svévolných poprav. Při nich neměli Kaddáfího vojáci slitování.

Podle svědectví muže, kterému při hromadných popravách zemřeli tři synové, nahnaly Chámisovy brigády do skladiště hlídaného žoldáky desítky vězňů. "Slíbili jim vodu, ale při západu slunce přišli se zbraněmi," líčil muž.

"Začali pálit a dovnitř házeli ruční granáty," řekl Libyjec BBC. Podle HRW byla drtivá většina vězňů civilisté a Kaddáfího vojáci na ně stříleli skrz střechu. Podobných případů se údajně jen v metropoli odehrály stovky.

OSN chce poslat do Libye stovky policistů a pozorovatelů

OSN údajně plánuje poslat do Libye po pádu vůdce země Muammara Kaddáfího 190 policistů a 200 neozbrojených vojenských pozorovatelů. Informovala o tom televize al-Džazíra s odvoláním na desetistránkový vnitřní dokument, o němž se referuje na americkém blogu Inner City Press.

Účelem mise by bylo budování důvěry mezi ozbrojenými složkami povstalců a Kaddáfího režimu a zabránění dalších případných excesů mezi bývalými nepřáteli. V případě, že by nová libyjská vláda na zajištění bezpečnosti zejména v metropoli Tripolisu a okolí nestačila, odpovědnosti by se mělo ujmout NATO.

Mandát Spojených národů na zajištění "ochrany civilistů", na jehož základě Severoatlantická aliance dosud po několik měsíců podnikala letecké útoky, údajně podle dokumentu nekončí s pádem Kaddáfího režimu, uvedla ČTK.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video