Na severozápadě Kambodže objevili ztracené město Mahendraparvata. (Ilustrační

Na severozápadě Kambodže objevili ztracené město Mahendraparvata. (Ilustrační snímek) | foto: koláž iDNES.cz

V Kambodži objevili ztracené město. Ukrývalo se mezi minami v džungli

  • 31
Kambodžská džungle vydává další tajemství. Archeologové objevili v provincii Siem Reap pomocí unikátní letecké laserové technologie ztracené město zvané Mahendraparvata. Khmerská civilizace ho postavila v 8. století. Tedy o 350 let dříve, než v oblasti vyrostl proslulý chrámový komplex a město Angkor.

"Tady to všechno začalo, vyrostla zde khmerská civilizace, kterou si všichni spojují s Angkor Watem," říká australský archeolog Damian Evans, který byl jedním z lídrů týmu, jenž město na hoře Phnom Kulen objevil.

Ne že by se o existenci Mahendraparvaty předtím nic netušilo. O městě byly zmínky už ve starověkých skriptech, které hovořily o tom, že zakladatel khmerské říše král Džajavarman II. vládl z města na jakési hoře, popsal list Sydney Morning Herald. Jenže až dosud nikdo nebyl schopen potvrdit, kde se skutečně nacházelo. Na hoře Phnom Kulen už v minulosti byly objeveny chrámy, ale jevily se izolovaně a nedařilo se mezi nimi najít spojení.

Teprve nyní je archeologové mohli propojit v celé město. Pomohla jim v tom letecká laserová technologie, známá pod zkratkou LIDAR (Light Detection And Ranging), jež posloužila i při průzkumu na jiných archeologických nalezištích, třeba na Stonehenge ve Velké Británii.

Objev v Kambodži

Video a fotografie z expedice si můžete prohlédnout na webu Sydney Morning Herald

Archeologové, kteří oblast léta brázdili ve snaze najít stopy po městě, loni na horu poslali helikoptéru a speciální přístroj, který ji systematicky skenoval. Obrazně řečeno ji oholil od bujného porostu a do jisté míry i nánosů půdy.

Pod ním pak vyvstaly zbytky Mahendraparvaty - už dříve objevené ruiny se najednou ukázaly být propojené pozůstatky kanálů, hrází či silnic. Ukázalo se, že všechny byly postavené systematicky. Skenování také odhalilo dalších pět až dosud utajených chrámů, které zřejmě unikly drancování.

Další tajemství na odhalení čekají

Expedice australských a francouzských archeologů se poté vydala do hor znovu, aby poznatky laserové technologie zmapovala i přímo v terénu. Zápasila nejen s hustou džunglí, rozvodněnými řekami či bažinami, ale musela si dávat pozor i na pozemní miny, kterými je místo stále zamořeno.

Tato oblast totiž bývala kdysi jednou z bašt Rudých Khmerů, kteří se na západ a sever země stáhli po invazi Vietnamu do země v roce 1979, jež ukončila jejich skoro čtyři roky trvající hrůzovládu. Celá léta pak v džungli vzdorovali vietnamské a také kambodžské armádě, přičemž všechny strany během bojů toto území houfně zaminovávaly.

Chrámy Angkoru

Město Mahendraparvata bylo postaveno už v 8. století našeho letopočtu. Tedy zhruba 350 let předtím, než vládci khmerské říše vybudovali asi čtyřicet kilometrů jižněji své tehdejší hlavní město Angkor s rozsáhlým chrámovým komplexem. Ten je dnes nejvyhledávanější turistickou destinací v Kambodži a asijské království má hlavní chrám Angkor Wat i na své vlajce.

Výzkum nyní bude pokračovat a archeologové doufají, že jim přinese odpovědi na mnohé otázky. Pořád se například neví, kolik lidí v tomto městě kdysi žilo. Stejně jako archeologové netuší, co zavinilo úpadek města Mahendraparvata. Jedna z posledních teorií tvrdí, že za ním mohly být problémy s vodou.

Historici by také mohli mít nyní příležitost studovat, jak se vyvíjela ona khmerská říše, jež dominovala velké části jihovýchodní Asie po téměř šest století, než i ji potkal jako mnohé jiné civilizace úpadek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video