Parlamentní volby v Jižní Osetii, proruský prezident Eduard Kokojev (31. května 2009)

Parlamentní volby v Jižní Osetii, proruský prezident Eduard Kokojev (31. května 2009) | foto: Reuters

V Jižní Osetii necelý rok po válce volí parlament

  • 6
Bezmála deset měsíců po rusko-gruzínské válce o Jižní Osetii se v této separatistické gruzínské oblasti konají parlamentní volby. Odpůrci proruského prezidenta Eduarda Kokojeva podle agentur tvrdí, že v kampani museli čelit velkým překážkám. Výsledky hlasování se očekávají v pondělí.

Ústřední volební komise ještě před ukončením hlasování oznámila, že volby budou platné, neboť už ve 14:00 SELČ hlasovalo přes 70 procent registrovaných voličů - zákon přitom platnost hlasování podmiňuje minimálně padesátiprocentní účastí. Konečné výsledky by měly být známé v pondělí.

O 34 mandátů soupeří čtyři strany, které pro vstup do parlamentu potřebují získat alespoň sedm procent hlasů. V Jižní Osetii, velké zhruba jako Zlínský kraj, je registrováno na 52 tisíc voličů. Hlasovat mohou nejen na území separatistické republiky, ale i v zahraničí - v Rusku.

Parlamentní volby v Jižní Osetii (31. května 2009)

Podle agentury ITAR-TASS byly pro jihoosetské voliče připraveny volební místnosti v Severní Osetii a rovněž v Moskvě. Hlasovat zde mohl každý obyvatel Jižní Osetie na základě předložení osobních dokladů. Očekávalo se, že tuto možnost využijí tisíce lidí. Odpůrci Kokojevova režimu tvrdí, že tento mechanismus v sobě skrývá riziko manipulace s údaji o účasti.

ITAR-TASS označil dnešní volby, které jsou páté v historii Jižní Osetie, za "první volby v podmínkách míru a nezávislosti". Zpravodajská stanice BBC volby označila za test demokracie v regionu, který je finančně závislý na Rusku. 

Nezávislost zatím uznaly jen Rusko a Nikaragua

Gruzie a Rusko spolu loni v srpnu svedly několikadenní válku o Jižní
Osetii. Tbilisi se nejprve silou pokusilo obnovit kontrolu nad touto prorusky orientovanou oblastí, následovala však protiakce ruské armády,
která skončila stažením gruzínských jednotek. - vše o rusko-gruzínské válce najdete zde

Gruzínští vojáci u budovy zasažené bombardováním v Gori
Válka v Gruzii v srpnu 2008

Jižní Osetie, stejně jako další gruzínská odštěpenecká oblast Abcházie, po konfliktu vyhlásila nezávislost. Tu zatím uznaly pouze Rusko a Nikaragua. Z pohledu Gruzie má Jižní Osetie status autonomní oblasti.

O situaci v Jižní Osetii a v Abcházii se jedná v Ženevě pod záštitou OSN i dalších mezinárodních organizací. Představitelé obou separatistických
oblastí a zástupci Moskvy a Tbilisi se zatím byli schopni dohodnout jen na dílčích krocích, které mají přispět k odvrácení konfliktů či k jejich
urovnání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video