Žena z uprchlického tábora Nifasha v severním Dárfúru (ilustrační snímek)

Žena z uprchlického tábora Nifasha v severním Dárfúru (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Dárfúr křičí o pomoc. Súdánští vojáci znásilněné ženy upalují zaživa

  • 328
Hromadné znásilňování žen, vraždy civilistů a tisíce vypálených vesnic. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch zveřejnila zprávu, která popisuje mučení obyvatel súdánského Dárfúru vládními jednotkami během vojenských akcí. Vyzvala také svět k zastavení teroru dřív, než vojáci znovu zaútočí.

„Brali si jednu po druhé do vedlejší chatrče. Znásilnili je a upálili zaživa. Slyšel jsem křik, viděl jsem oheň,“ vzpomíná šestadvacetiletý učitel Hassan na útok vládních milic. Vojáci jej mučili, zbili jeho babičku a znásilnili tři jeho sestry.

Konflikt v Dárfúru

Krvavý konflikt v Dárfúru začal v únoru 2003. Chartúm tehdy zareagoval na povstalecké hnutí zorganizováním vlastních arabských milic, takzvaných džandžaví, která zahájily etnické čistky. Jejich výsledkem je tři sta tisíc mrtvých, další skoro tři miliony lidí musely opustit své domovy.

Súdánské jednotky podnikly v Dárfúru v posledních dvou letech dvě vojenské akce. Na jaře loňského roku armáda spustila na severu a jihu regionu operaci Rozhodující léto, v první polovině letošního roku následovala akce u pohoří Džabal Marra v centrálním Dárfúru.

Súdánští vojáci mučili a vraždili tamní obyvatele, ale také ničili infrastrukturu, prodejny potravin či studny. Human Rights Watch uvádí, že druhá operace vyhnala z domovů asi 130 tisíc lidí.

Svědectví o řádění súdánských jednotek přinesli zběhové. Své velitele popisují jako „muže bez milosti“, kteří dávali rozkazy k znásilňování žen v nemocnicích či před zraky příbuzných. Ženy, které vzdorovaly, vojáci zabili. Velitelé jim vysvětlili, že obyvatelé Dárfúru jsou rebelové a tamní ženy jejich harém, píše britský deník The Guardian.

„Ženy a muže rozdělili. Některé ženy znásilnili a muže nutili za trest přenášet kameny z místa na místo. Některé ženy byly znásilněny v nemocnici. Na vlastní oči jsem viděla sedm znásilněných žen,“ popsala dvaačtyřicetiletá žena pracovníkům HRW (kompletní zprávu v angličtině si můžete přečíst zde).

Ředitel africké odnože HRW Daniel Bekele vyzval súdánskou vládu, aby jednotky odzbrojila, vyslechla a jejich velitele pohnala k soudu. A to ještě dřív, než vypukne další násilí vůči dárfúrským civilistům.

„Vládní jednotky organizovaně, vědomě a systematicky zabíjely, znásilňovaly a mučily civilisty v desítkách vesnic. Bezpečnostní rada OSN a Africká unie sedí s rukama v klíně, zatímco súdánské vládní síly už podnikly dvě vojenské akce proti obyvatelům Dárfúru. Je třeba zajistit, že lidé dostanou adekvátní ochranu dřív, než bude třetí akce v plném proudu,“ varoval Bekele.

Násilnosti prožívá celý region Dárfúr. Podle údajů OSN byly při střetech vládních vojsk a povstalců jen za loňský rok vypáleny tři tisíce vesnic. O domov přišlo půl milionu lidí (více zde).

Nejhorší situace je podle HRW ve středním Dárfúru, kam nemají přístup neziskové organizace ani OSN a dostalo se tam jen pár novinářů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video