Prezident Václav Klaus nechtěl podepsat Lisabonskou smlouvu, aniž by Česko získalo výjimku z Evropské listiny základních práv a svobod.

Prezident Václav Klaus nechtěl podepsat Lisabonskou smlouvu, aniž by Česko získalo výjimku z Evropské listiny základních práv a svobod. | foto: Profimedia.cz

V Bruselu ožila debata o Klausově výjimce z Lisabonské smlouvy

  • 21
Česká výjimka z Evropské listiny základních práv a svobod, kterou prosadil prezident Václav Klaus, přišla znovu v Bruselu na přetřes. Lidovým novinám to řekl komisař pro rozšíření Štefan Füle. Maďarsko a Rakousko údajně lobbují mezi autory chorvatské přístupové smlouvy, s níž má být česká výjimka schválena.

"Je pravda, že se vedou debaty o rozdílných právních základech přístupové smlouvy s Chorvatskem a české výjimky z Listiny," citovaly Lidové noviny komisaře Füleho. (původní článek LN čtěte zde)

Výjimku prosadil prezident Klaus loni. Vymínil si ji jako podmínku, aby Lisabonskou smlouvu podepsal. Diplomaté Česku slíbili, že bude schválena spolu s přístupovou smlouvou Chorvatska k Unii.

VÝJIMKY Z LISTINY

Česko není jedinou zemí, která chce výjimku. Výjimky mají i Spojené království a Polsko, ty si je ale dojednaly dříve a už jsou ratifikované.

Podle LN takový postup ale zpochybňují právníci, kteří chorvatskou smlouvu vyjednávají, čímž se česká výjimka ocitá v ohrožení. A u právníků podle LN prosazují své zájmy politici ze zemí, kterým "Klausova výjimka" nevoní.

Pokud by se ratifikační procesy oddělily, je možné, že by například Maďarsko a Rakousko (státy, kterým vadí výjimka, vyjednaná i kvůli neprolomitelnosti Benešových dekretů) postavily proti výjimce. Při jednotné ratifikaci by "ne" znamenalo, že si Budapešť či Vídeň utrhnou ostudu a budou za potížisty, co přibouchli Chorvatům dveře do Evropy.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zůstává zatím v klidu. "Kdo by chtěl házet vidle do dohody? Musím nejprve vědět, odkud to vychází a co na tom opravdu je. Prozatím to jsou jen pověsti," citoval list šéfa české diplomacie.

"Myslím, že dohody se mají dodržovat," dodal Klausův kancléř Jiří Weigel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video