Útok USA na syrskou základnu
Spojené státy americké zaútočily na základnu vojáků syrského prezidenta Bašára Asada. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa se jednalo o reakci na úterní chemický útok ve městě Chán Šajchún.

Kreml odsoudil útok Američanů na Sýrii. Poškodí...
Američané trestají Asada, odpálili desítky...
Ztratil jsem 19 příbuzných, říká syrský chlapec....
S Asadem se musí něco dělat, prohlásil v reakci...
Chemické zbraně patřily rebelům, tvrdí Rusko....
Objevila se „mlha“ a lidé se dusili v křečích,...
V Idlíbu zabíjel toxický plyn, tvrdí...
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line zpravodajství o útoku Spojených států na syrskou základnu pro dnešek končí. Děkujeme Vám za pozornost, situaci pro Vás budeme sledovat v běžném zpravodajství.
Co zatím víme o útoku USA na syrskou základnu?:
- Spojené státy zaútočily na syrskou leteckou základnu 59 střelami Tomahawk s plochou dráhu letu
- Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa se jednalo o reakci na úterní chemický útok na civilisty
- Americké údery si podle syrských zdrojů vyžádaly 16 obětí, 7 vojáků a 9 civilistů
- Čeští politici s útokem USA na základnu v Sýrii povětšinou souhlasili, KSČM použití amerických raket odsoudila, podle ní to je akt vojenské agrese proti suverénnímu státu
- Podporu americkému útoku vyjádřil například izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Saúdská Arábie, Austrálie, Francie, Polsko, Británie či Turecko
- Rusko označilo útok za provokaci a agresi proti svrchovanému státu. Vyzývalo Radu bezpečnosti OSN ke svolání mimořádného zasedání, aby americký úder odsoudila
- Rada bezpečnosti OSN se sešla v 16:30 našeho času, aby projednala americký úder v Sýrii. Jednání patnáctičlené rady bylo veřejné
- Rusko o půlnoci ruského času (23:00 SELČ) zastaví komunikaci s Pentagonem o leteckých operacích nad Sýrií

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson vyjádřil podle Reuters zklamání nad reakcí Ruska na raketový útok USA proti syrské letecké základně kvůli chemickému incidentu. Podle něj to dokazuje, že Rusko podporuje Asadův režim, což ho nepřekvapilo.
Útok přivítala i syrská opozice, jejíž zástupce Muhammad Allúš vyzval k mezinárodní akci proti všem leteckým základnám syrského režimu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že za poslední vývoj v Sýrii nese plnou odpovědnost režim prezidenta Bašára Asada.
Trump vyzval „civilizované národy“, aby se připojily k USA ve snaze „ukončit masakr a krveprolití v Sýrii“. Podporu Washingtonu vyjádřil například izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Saúdská Arábie, Austrálie, Francie, Polsko, Británie či Turecko.
Latinskoamerické země ve společném porhlášení naléhají na všechny zúčastněné strany, včetně zemí s vlivem v regionu, aby se pokusily zabránit eskalaci napětí v Sýrii.
Použití chemických zbraní je podle latinskoamerických zemí válečným zločinem. Kroky, které zabrání jejich použití by měly být podpořeny celým mezinárodním společenstvím v souladu s mezinárodním právem.
Argentina, Chile, Kolumbie, Mexiko, Paraguay, Peru a Uruguayi ve společném prohlášení odsoudily podle Reuters použití nehumánních chemických zbraní v Sýrii a vyjádřily obavy z tamějších rostoucích násilných činů.

Trumpův den v kostce: diplomatické zdvořilosti, steak a útok na Sýrii
přečíst článekAž příští týden v úterý přijede na návštěvu do Moskvy americký ministr zahraničí Rex Tillerson, ruská strana od něj bude chtít slyšet komentář k dnešním úderům na základnu v Sýrii. V ruské televizi to dnes řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. „S návštěvou se počítá, ať přijede a poví, co tam dnes natropili,“ řekla mluvčí. „My mu řekneme všechno, co si o tom myslíme,“ dodala.
Tillerson má v Moskvě pobývat v úterý a ve středu. Ohledně amerického útoku prohlásil, že USA jsou si jisté, že za chemickým útokem v Sýrii stojí režim prezidenta Bašára Asada.
Ceny ropy na světových trzích dnes na počátku rostly, reagovaly na zprávu o americkém útoku. Později cenový růst polevil, trh se ale stále obává, aby se konflikt v Sýrii nerozšířil na další blízkovýchodní země, odkud se na světový trh dostávají značné objemy ropy.
Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže se situace v Sýrii dá označit za mezinárodní ozbrojený konflikt.
Americké údery si podle syrských zdrojů vyžádaly až 16 obětí. Homský guvernér hovořil o smrti sedmi vojáků a devíti civilistů z obcí u základny Šajrát.

Spojené státy jsou připraveny k případné další akci v Sýrii. Věří však, že nebude nutná, řekla podle CNN velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová.
Zprávy o udržení horké linky mezi armádami Ruska a USA se zatím rozcházely. Nejmenovaný americký armádní zdroj sdělil odpoledne agentuře AP, že Rusko souhlasilo s udržením horké linky, která má zabránit letecké kolizi nad Sýrií. Rusko naproti tomu sdělilo, že pozastavuje ujednání s Američany o zabránění leteckých incidentů. Kreml dopoledne sdělil, že komunikační kanál s USA Moskva nezavře, ale že skončí s výměnou informací.

Rusko o půlnoci ruského času (23:00 SELČ) zastavuje komunikaci s Pentagonem o leteckých operacích nad Sýrií. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany. Předvolalo si také amerického vojenského atašé. Komunikace s Pentagonem sloužila k odvrácení kolizí vojenských letadel operujících nad Sýrií.
