Letecký útok byl proveden v úterý ráno v oblasti ovládané povstalci na severozápadě Sýrie ve městě Chán Šajchún. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která působí v Británii a opírá se o syrské zdroje, citovala místní zdravotníky, podle nichž se řada lidí udusila. Zdravotníci popsali, že lidé po útoku zvraceli a měli pěnu u úst. Povahu plynu SOHR nespecifikovala.
Podle Svazu syrských záchranných organizací (UOSSM) si útok vyžádal nejméně 100 obětí a 400 raněných. Podle UOSSM může bilance dále růst, většina raněných trpí dýchacími potížemi. „Od 06:30 tam bylo přes 40 útoků. Počet obětí roste nejenom kvůli útokům na oblast Idlibu, ale také kvůli nechemickým útokům v Hamá,“ sdělil zdroj z UOSSM.
Islámský stát v Mosulu použil chemické zbraně, tvrdí Červený kříž |
Pacienty zasažené chemickým útokem ošetřoval i britský lékař Šajul Islam, který pracuje v jedné z nemocnic v provincii Idlíb. „Naše nemocnice je asi 80 kilometrů od místa útoku. První pacienty k nám přivezli asi v 8:30. Přesný počet obětí zatím sdělit nemohu, nejsme jediná nemocnice, která se stará o pacienty zasažené při útoku,“ sdělil serveru iDNES.cz. Nemocnice blíže útoku podle něj poničilo v uplynulých týdnech bombardování.
„Ošetřili jsme asi dvanáct lidí. Čtyři ženy, dvě děti a zbytek muži. Většina pacientů k nám dorazila v bezvědomí. Při pomoci pacientům používáme atropin. Na některé pacienty jsme použili 25 ampulí, ale stejně jsme je nedokázali zachránit,“ popsal Islam.
Zásah chemickými látkami
Podle lékaře pacienti vykazovali příznaky jako po zasažení nervovým plynem sarinem. „Měli stažené zornice,“ uvedl. Útok chlorem je podle něj nepravděpodobný. „Po zásahu chlorem je cítit silný zápach. Myslíme si proto, že se nejednalo o útok chlórem, ale sarinem“.
Organofosfát sarin působí na centrální nervovou soustavu. Podle intenzity zasažení nastane zúžení zornic, takzvaná mióza či bolesti hlavy. Při větším zasažení dochází ke křečím. Pacient bez pomoci po relativně krátké době utrpí obrnu dýchacích svalů a zastaví se mu srdce.
Agentura Anadolu však uvedla, že šlo o útok chlorem. Syrská armáda podle zdrojů agentury Reuters uvedla, že „nemá a ani nepoužila chemické zbraně“. Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že v oblasti Idlíbu v úterý ráno žádné nálety nepodniklo. Informovala o tom agentura RIA Novosti.
Odpoledne bombardování zasáhlo jednu z nemocnic, kde ošetřovali pacienty po zásahu chemickými zbraněmi, uvedl server BBC. Francie v reakci na chemický útok požaduje svolání Rady bezpečnosti OSN. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu označil útok za zločin proti lidskosti.
„Dnešní zprávy jsou otřesné. Jsou připomínkou toho, že situaci na mnoha místech Sýrie je stále dramatická. Hlavní odpovědnost za to má syrský režim, jehož úkolem by měla být ochrana civilistů,“ uvedla šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová.
Chemické zbraně a Asad
Režim Bašára Asada je opakovaně obviňován z používání chemických zbraní na bojištích v Sýrii. Organizace Human Rights Watch v únoru letošního roku vydala zprávu o užití chemických zbraní při bitvě o Aleppo.
Syrská armáda loni třikrát útočila chlorem, tvrdí tajná zpráva pro OSN |
Organizace k tomuto závěru dospěla na základě rozhovorů s očitými svědky a analýz videoklipů a fotografií ukazujících, jak vládní vrtulníky shazovaly barely s chlórem na vybrané cíle v Aleppu od 17. listopadu do 13. prosince.
Mezinárodní úmluva o chemických zbraních zakazuje používání látek jako je chlór pro vojenské účely. Sýrie podepsala úmluvu v roce 2013 pod ruským tlakem.
Syrská vláda používání chemických zbraní dlouhodobě popírá a spolu s Ruskem naopak obvinila z jejich nasazení povstalce. Podezření, že syrský režim zbraně využívá, však bylo už v roce 2013 tak silné, že Damašek souhlasil s vydáním svých chemických zbraní mezinárodnímu společenství kvůli obavám z přímého vojenského zásahu USA (více zde).

Idlíb
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz