Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Džihádisté čelí ofenzivě na třech frontách, útočí na ně i české L-159

  15:18
Bylo by předčasné tvrdit, že je teroristické uskupení Islámský stát na kolenou. Ale že jednoznačně ztratil vojenskou iniciativu, je zjevné. Poté, co iráčtí vojáci začali dobývat Fallúdžu a pešmergové se přiblížili Mosulu, čelí IS velkému útoku v Sýrii. Mohl by džihádisty odříznout od turecké hranice.

Dlouhé měsíce prostupná hranice mezi Tureckem a územím Islámského státu v Sýrii, přes kterou se džihádisté snadno přesunovali, může za několik týdnů být minulostí.

Koalice Syrských demokratických sil (SDF), v níž vedle většinových Kurdů bojují také asyrští křesťané či arabské milice, vyslala tisíce bojovníků do útoku na pozice Islámského státu v okolí města Manbidž na severu Sýrie. Právě kolem tohoto města prochází zmíněný koridor, spojující území IS s Tureckem.

Není to přitom jediné místo, o něž se v Sýrii a Iráku nyní urputně bojuje. Irácké vládní síly zaútočily na pozice IS ve Fallúdži, zatímco kurdští pešmergové na severu Iráku se přibližují k Mosulu, největšímu městu v rukou džihádistů.

Žlutě jsou vyznačené pozice Kurdů, červeně Asadova režimu v Sýrii, šedě Islámský stát a zeleně syrští povstalci.

Každé ze tří měst je přitom důležité: „manbidžská kapsa“ je už zmíněnou branou k turecké hranici, Mosul coby největší město zůstává do jisté míry součástí ropné ekonomiky IS, ukazují Financial Times. Fallúdža, Město mešit, zase leží nedaleko Bagdádu a boj o ni je důležitým testem spolupráce irácké armády, speciálních sil a šíitských milic.

Jak vyhnat Islámský stát a nedat záminku Turkům

Boje o Manbidž na severu Sýrie propukly po týdnech tichých příprav, uvedli američtí činitelé pro agenturu Reuters. Útoků se účastní tisíce příslušníků oddílů SDF. Podle některých zpráv síly SDF otevřely proti Manbidži druhou frontu poté, co se jim podařilo opravit jeden z mostů přes Eufrat, vyhozený dříve do vzduchu bojovníky IS.

Turecko, jehož jihovýchod je obýván miliony etnických Kurdů, posilování kurdských pozic na severu Sýrie vnímá nelibě. V minulosti dalo najevo, že nepřipustí propojení hlavního kurdského území v Sýrii s izolovaným západním kantontem Efrin. Jinými slovy, že nenechá Kurdy dobýt území Islámského státu u turecké hranice.

Přesně o to se ale nynější ofenzíva u Manbidže snaží. „Operace, která by mohla trvat týdny, cílí na odříznutí IS od syrsko-turecké hranice, kterou ozbrojenci dlouho užívali jako cestu k přesunům bojovníků z a do Evropy,“ uvádí Reuters. Podle jednoho amerického důstojníka citovaného agenturou to je poslední zbývající důležitá cesta IS do Evropy.

Kdo útočí?

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že útoků v okolí Manbidže se účastní hlavně kurdské složky SDF. Informace SOHR tak je v rozporu se zprávou, že jádrem sil mají být arabští bojovníci SDF. Je nicméně těžké říci, zda má SOHR komplexní obraz situace.

S vojenským postupem radí silám SDF na tři stovky příslušníků amerických speciálních sil, kteří se ale nemají zapojovat přímo do bojů. Server al-Masdar News nicméně uvádí, že po boku SDF bojují příslušníci americké námořní pěchoty.

Důstojník zmínil dohodu, podle níž se útoku účastní zejména syrskoarabské oddíly SDF a jen v malé míře Kurdové, kteří se po dobytí území mají stáhnout. Díky tomu podle něj ofenzívu podporuje i Turecko, s jehož dělostřeleckou podporou přes hranice plánovači počítají. Úspěšná akce by ztížila zásobování hlavní syrské základny IS, města Rakká, severně od nějž už se také bojuje.

Město mešit dobývají i letouny z České republiky

Islámský stát přitom musí vyklízet pozice i v Iráku, kde se kurdské i irácké vládní síly probíjejí k centrům moci džihádistů.

Fallúdžu, delší dobu obklíčenou výspu IS pár desítek kilometrů od Bagdádu, na začátku bitvy ovládalo na tisíc džihádistů, proti nimž stála zhruba deseti- až patnáctinásobná početní přesila iráckých vojáků a milicionářů. Ti město a jeho okolí vzali útokem ze tří směrů (viz mapa) a rozdělili území ovládané IS.

Právě nasazení šíitských milic je důležité. Iráčané se podle Michaela Knightse z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku už naučili, že milice nejsou nijak zvlášť dobré v dobývání měst, ale na venkově si vedou lépe - a dokážou také lépe odhadnout, kde milice nasadit a kde ne s ohledem na riziko sektářského násilí.

Bitva o Fallúdžu má i český příspěvek. Iráčané totiž do boje nasadili letouny L-159, které koupili od České republiky. Podporují s nimi právě útoky šíitských milic, na které se Američané dívají skrz prsty.

Džihádisté brání civilistům v opuštění Fallúdži. Podle nepotvrzených zpráv z města vyslali do ulic komanda smrti, která mají trestat obyvatele vyvěšující bílé vlajky. Sedmdesát tisíc zbývajících obyvatel čelí krutému hladu (více zde).

Pešmergové vytlačují džihádisty od svého hlavního města

Nejcennější državou IS v Iráku zůstává Mosul, ale i kolem něj dobyli kurdští pešmergové několik vesnic a přiblížili se k němu. Při bojích v jedné vesnici zahynul generál velící zdravotnické službě, který měl i české občanství (více o generálovi Rizgarovi, který studoval v Olomouci medicínu, čtěte zde).

Bojovníci iráckých Kurdů - pešmergové - jsou na rozdíl od Kurdů v Sýrii výrazně lépe vybaveni, často těžkými, byť staršími zbraněmi včetně tanků. Mají rovněž lepší vztahy s Tureckem a těší se téměř faktické, byť ne formální nezávislosti. Výzbroj na boj s Islámským státem jim dodala i Česká republika.

Útoků na pozice IS kolem Mosulu, který má připravit půdu pro závěrečný úder přímo proti centru provincie Ninive, se účastní zhruba pět tisíc pešmergů včetně speciálních sil kurdského ministerstva vnitra zvaných Zeravani. Dosavadní osvobození několika vesnic znamená také to, že Kurdové vytlačili džihádisty o zhruba deset kilometrů od svého centra Irbílu.

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Prodloužené volno o Velikonocích láká. Zvedlo poptávku po letenkách

Ačkoli cena letenek během státních svátků vzrůstá, řada Čechů si ji ani přes vyšší cenu nechce odepřít. Letos dokonce zájem o velikonoční lety vzrostl až o třetinu v závislosti na konkrétních datech....

1. dubna 2025

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

1. dubna 2025

Informace z dat se hodí nejen u přijímaček. Jak si poradit s grafy a tabulkami

Premium

Vývoj nezaměstnanosti, výsledky voleb, aktuální kurzy cizích měn. Umět číst v grafech a orientovat se v tabulkách představuje v moderním světě důležitou dovednost. Natrénujte si ji v dalším dílu...

1. dubna 2025

Revmatiků v Česku přibývá. Pomáhá jim nová léčba, k většině se však nedostane

Premium

Bolestí kloubů, tedy revmatoidní artritidou, trpí v Česku 163 tisíc pacientů. Jejich počet se zvětšuje rok od roku, někteří z pacientů sotva překročili čtyřicítku. Na onemocnění existuje nová léčba,...

1. dubna 2025

Řídí politiku soudci? Le Penová není první hříšník, doplatila na přísnější metr

Premium

Prezidentské ambice Marine Le Penové, šéfky poslanců tvrdě pravicové strany Národní shromáždění (RN), notně pohasly. Není to za poslední dobu v Evropě poprvé, kdy soud vyřadil ze hry hlavního...

1. dubna 2025

Měl zachytit lochnesku, po půl století fotoaparát z jezera vylovili

Pod hladinou skotského jezera Loch Ness objevila robotická ponorka více než půl století starý fotoaparát, který měl podle plánu zachytit obrázek lochneské příšery. Přístroj umístěný v neprodyšné...

31. března 2025  23:11

Fico žertoval o nadávkách od Leyenové. Opozice jeho vtip vzala vážně

Slovenský premiér Robert Fico vyvolal rozruch, když na tiskové konferenci ironicky popsal telefonát s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou. Tvrdil, že mu „strašně vynadala“, ale...

31. března 2025  22:48

Policie stíhá bývalého hokejistu Otakara Janeckého. Kvůli parkovacímu domu

Radní Pardubic a bývalý hokejista Otakar Janecký (Žijeme Pardubice) je trestně stíhán kvůli zakázce na stavební dozor při budování městského parkovacího domu. To, že čelí stíhání, přiznal na jednání...

31. března 2025  18:42,  aktualizováno  22:22

Znásilňuj, ale s ochranou, smála se. Rusku odsoudili na Ukrajině na pět let

Ukrajinský soud v Kyjevě odsoudil v nepřítomnosti k pěti letům vězení ruskou občanku Olgu Bykovskou, která svého manžela, ruského vojáka, vybízela ke znásilňování Ukrajinek. O rozsudku, který soud...

31. března 2025  22:09

Zpochybňujete rozsudek nad Le Penovou? To je nepřijatelné, čílí se justice ve Francii

Klíčová osobnost francouzské krajní pravice Marine Le Penové míní, že se jí soud záměrně snaží zabránit v kandidatuře na prezidentku v roce 2027. Tvrdí, že je nevinná. Francouzská soudní rada dala...

31. března 2025  21:19,  aktualizováno 

Tušl je na svobodě. Soud ho po třetí žádosti nakonec propustil

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl...

31. března 2025  21:29

Muskovy Tesly hoří i v Evropě. Další požár se prověřuje tentokrát v Itálii

Italská policie prověřuje požár autosalonu automobilové značky Tesla v Římě z pondělní noci. Vyšetřovatelé zatím nevylučují žádnou vyšetřovací hypotézu včetně úmyslného založení požáru z politických...

31. března 2025  20:49