O vstupu iráckých bezpečnostních sil do města informovala agentura AFP s odvoláním na mluvčího speciálních protiteroristických jednotek Sabáha Numáního. První fáze ofenzivy začala minulý týden v pondělí. Jeden z šíitských vojenských velitelů již v pátek řekl, že závěrečná bitva o město začne během několika dní.
Irácká armáda v pondělí se vzdušnou podporou mezinárodní koalice vedené Spojenými státy výrazně posunula bojovou linii zejména na jižním předměstí Fallúdže, kde obsadila budovu policejního velitelství, a přiblížila se tak k samotnému centru, uvedla agentura Reuters. Jednotky ale postupují jen velmi pomalu, a to s ohledem na životy civilistů.
OSN i mnohé organizace na ochranu lidských práv vyjádřily obavy zhruba o 50 000 civilistů, kteří se ve Fallúdži nacházejí a radikálové jim pod pohrůžkou smrti brání město opustit.
Ti, kterým se podařilo uprchnout, hovořili o případech, kdy lidé ve městě umírají hlady, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). „Jídlo je velmi nedostatkové zboží. Slyšeli jsme, že lidé jedí prošlou rýži a sušené datle, nic víc,“ uvedla mluvčí UNHCR Melissa Flemingová.
Město mešit
Fallúdža leží pouhých 50 kilometrů západně od Bagdádu na řece Eufrat. Nachází se v oblasti označované jako „sunnitský trojúhelník“ a množstvím minaretů si vysloužila přezdívku „město mešit“.
Ve městě byli koncem března 2003 zavražděni čtyř strážci americké ochranky Blackwater. Iráčané pak jejich spálená těla vláčeli ulicemi a dva z nich pověsili z mostu, který je od té doby znám jako most Blackwater. V listopadu 2003 tam rebelové sestřelili americký vojenský vrtulník typu Chinook (zahynulo 15 Američanů).
V listopadu 2004 vydal irácký premiér Ajád Aláví pokyn, aby americké a irácké síly dobyly Fallúdžu, která byla v rukou sunnitských rebelů, nejspíše z teroristické sítě al-Káida. Do města vtrhlo na 10 000 amerických a asi 2000 iráckých vojáků.
Krvavým bojům ve městě někdy Američané přezdívali „nový Vietnam“. Podle různých údajů zahynulo na 95 amerických vojáků a přes 500 dalších bylo zraněno, rebelové přišli zhruba o 1500 bojovníků a počet mrtvých civilistů se odhaduje na několik set.
Islámský stát (IS) ovládl město 4. ledna 2014 po odchodu bezpečnostních sil z města. Bylo to poprvé od invaze amerických sil do Iráku, kdy nějaká protivládní skupina ovládla větší irácké město. Džihádisté pak v další ofenzivě dobyli v červnu 2014 druhé největší město v zemi, Mosul.
Další útoky v Bagdádu
Při třech bombových útocích v Bagdádu zahynulo v pondělí více než 20 lidí a dalších 50 jich utrpělo zranění. S odvoláním na lékařské a policejní zdroje to uvedla agentura Reuters. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, podobné atentáty ale měl v minulosti IS.
Nejkrvavějším byl útok v bagdádské šíitské čtvrti Šaab, kde zemřelo 12 lidí a dalších 20 jich bylo zraněno. Výbušnina byla umístěna v automobilu stejně jako při dalším útoku na bagdádském, převážně sunnitském předměstí Tarmíja. Bomba tam usmrtila sedm lidí. Ke třetímu útoku došlo v šíitské čtvrti Sadr City.
Sebevražedný atentátník zaútočil i v neděli severovýchodně od irácké metropole a zabil sedm lidí. Jak v pondělí informovala agentura AFP, k tomuto útoku se přihlásil IS. Útok provedl atentátník v kavárně, kde se scházela místní mládež, a to navzdory tomu, že před jeho záměrem varovala matka místní úřady. Jeho fotka byla rozdána policistům na všech kontrolních stanovištích v Mukdadíji v provincii Dijála.
Turecká armáda usmrtila při nedělním ostřelování oblasti severně od syrského Aleppa nejméně 28 bojovníků IS. S odvoláním na armádní zdroje to dnes uvedla televizní stanice CNN Türk. Při útoku bylo zasaženo 58 islamistických cílů.
Turecko v posledních týdnech bombarduje severosyrské pozice IS v odvetě za ostřelování tureckého hraničního města Kilis. V něm žije na 100 000 syrských uprchlíků, kteří utekli před občanskou válku v Sýrii. Od začátku roku tam při přeshraničních útocích zemřelo asi 20 lidí a zhruba 70 osob bylo zraněno.

Fallúdža. Irák
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz