Válečný veterán z Afghánistánu je jedním z lidí, kteří mají povznést Úsvit přímé demokracie bez Tomia Okamury. Byl zvolen novým předsedou Úsvitu

Válečný veterán z Afghánistánu je jedním z lidí, kteří mají povznést Úsvit přímé demokracie bez Tomia Okamury. Byl zvolen novým předsedou Úsvitu | foto: Facebook Miroslava Lidinského

Ve jménu Alláha vraždí kdekoliv na světě, varoval nový šéf Úsvitu Lidinský

  • 612
S projevem ostře namířeným proti imigrantům vystoupil na volební konferenci Úsvitu nový šéf strany Miroslav Lidinský, bývalý voják v Afghánistánu proti Talibanu. „Ve jménu Alláha vraždí nejenom křesťany kdokoliv na světě,“ varoval Lidinský před islámskými radikály. Chce jednat o úzké spolupráci s Blokem proti islámu Martina Konvičky.

„Jsem stále srdcem policista a voják,“ prohlásil Lidinský před tím, než v tajné volbě porazil dva poslance za Úsvit, Petra Adama a Karla Fiedlera. Lidinský na sněmu mluvil o tom, že Úsvit byl první, kdo varoval před islámskými imigranty. Zároveň nový lídr strany řekl, že bylo hrubou chybou zrušení pohraniční policie, a prohlásil, že Úsvit musí tlačit na vládu, aby byla zesílena ostraha státních hranic ČR před pronikáním ilegálních imigrantů do země.

Vedení Úsvitu

Miroslav Lidinský, předseda
první místopředseda - Marek Černoch
místopředsedové - Karel Fiedler, Olga Havlová, Jana Hnyková, Martin Lank, Jan Zilvar

Úsvit také upravil svůj název, přidal do něj slova Národní koalice. Strana tím jasně řekla, že nehodlá jít do příštích voleb sama. Jako případní partneři nepřipadají přitom v úvahu Okamura a jeho nové hnutí ani Národní demokracie antisemity A. B. Bartoše, který na nedávnou demonstraci proti přijímání uprchlíků přišel s oprátkou v ruce pro politiky. Na demonstraci se také objevily šibenice.

A to je přesně ten rozdíl, který podle šéfa poslanců Marka Černocha odlišuje původní a „nový“ Úsvit. S šibenicemi nesouhlasí. Úsvit se naopak nebrání spolupráci s Blokem proti islámu Martina Konvičky.

Ne cena chleba a práce, ale bezpečnost zajímá lidi, tvrdí Havlová

„Největším rizikem pro ČR i pro celou Evropu je obrovská vlna imigrantů, která se do Evropy valí,“ řekl před volbou šéfa Úsvitu Černoch. Potvrdil předchozí rozhodnutí na předsedu nekandidovat. Už dříve podpořil Lidinského. Stejně se rozhodla poslankyně Olga Havlová.

Kdo je Miroslav Lidinský

Dvaačtyřicetiletý veterán války v Afghánistánu, kde působil u Útvaru speciálních operací Vojenské policie (SOG). Byl těžce raněn a přišel kvůli zranění o nohu. Působil u policie (1993 až 2006), mimo jiné u zásahové jednotky v Českých Budějovicích, před tím byl na vojně u Pohraniční stráže. V armádě je poručíkem ve výslužbě, u policie kapitánem ve výslužbě. Je instruktorem pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou a instruktorem taktické a střelecké přípravy, má také kvalifikaci jako policejní pyrotechnik, policejní potápěč a letecký záchranář. Jako externista učil na Jihočeské univerzitě profesní tělesnou výchovu pro zdravotnické záchranáře. Održel řadu vyznamenání, mimo jiné Stříbrný a Bronzový kříž ministra obrany a medaili Karla Kramáře za hrdinství. Je prezidentem České golfové asociace hendikepovaných. V říjnu 2014 neúspěšně kandidoval ve volebním obvodu Pelhřimov do Senátu  - jako nestraník s podporou O.K. strany. 8. srpna 2015 byl zvolen předsedou strany Úsvit - Národní koalice.

„V současné době lidi nezajímá tolik, kolik bude stát chleba a jestli budou mít práci. Zajímá je bezpečnost,“ zdůvodnila rozhodnutí podpořit také Lidinského.

„Prvotní krok je to, aby se zvýšila ostraha státní hranice, například za využití sil a prostředků Armády ČR,“ řekl Lidinský, který byl Černochovým poradcem pro otázky bezpečnosti. 

Úsvit do vysoké politiky dostal česko-japonský podnikatel Tomio Okamura. S ním se ovšem poslanecký klub rozešel ve zlém, záhy poté, co se ukázalo, že názory Okamury jsou i na jeho nyní již bývalé kolegy příliš ostré.

Třeba když Okamura vyzýval, aby lidé chodili venčit domácí zvířata, psy i prasata k islámským mešitám, a tím z naší země vyznavače islámu vypudili, distancoval se od toho poslanec Milan Šarapatka. Je nyní jedním z poslanců, kteří nejsou ani v Úsvitu, ani v novém Okamurově hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Nové logo Úsvitu - Národní koalice

„Nechceme štvát lidi proti sobě,“ říká Černoch, který podpořil Lidinského. Nyní má poslanecký klub Úsvitu 9 členů z původních čtrnácti. Dva poslanci jsou nezařazení, další dva Okamura získal pro svůj nový projekt.

Lidinský, který je novou tváří Úsvitu, přišel v roce 2007 jako člen speciální vojenské jednotky SOG ve válce v afghánských horách proti Talibanu o nohu, když mu u ní přistála protitanková střela islámských radikálů. Nyní vede Českou golfovou asociaci hendikepovaných. Už dříve iDNES.cz řekl, že chce úzce spolupracovat s Konvičkovým Blokem proti islámu a iniciativou Islám v ČR nechceme.

Černoch: Nechceme být extremisty bez šance na úspěch

„Má se pomáhat lidem, kteří potřebují pomáhat, a ne lidem, kteří se prostě rozhodnou, že se tady budou mít dobře,“ definuje Černoch vztah hnutí k běžencům, kteří míří do Evropy a malá část z nich je i v uprchlických zařízeních v ČR.

Chce, aby se diferencovalo mezi skutečnými uprchlíky před válkou a před ekonomickými migranty. „Nechceme být extremistickou stranou bez šance na jakýkoli další úspěch,“ řekl na konferenci Černoch.

Hájil vzpouru proti Okamurovi. „Šel bych do toho znovu,“ prohlásil šéf poslanců Úsvitu. Řekl, že hnutí má nyní už 160 členů a přijme další členy, zatímco za Okamurova vedení jich hnutí mělo jen devět a bývalý předseda blokoval přijímání dalších členů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video