ÚSTR

ÚSTR | foto: MAFRA

Ústav pro studium totality vystoupil z evropské platformy paměti

  • 43
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) oficiálně vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí. Platforma, kterou ústav zakládal, mu pozastavila v lednu členství kvůli tomu, že v něm působí bývalí komunisté.

Informoval o tom mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. Podle vyjádření ředitelky ÚSTR Pavly Foglové ústav trvá na tom, že platforma nepostupovala v souladu s vlastními stanovami a rozhodnutí o pozastavení členství je neplatné.

Platforma sdružující několik desítek institucí z různých zemí svůj krok oznámila v lednu (více čtěte zde). V odůvodnění uvádí, že jí Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) již podruhé odmítl podat informace, které po něm žádala kvůli podezření z porušení etického kodexu platformy.

Platforma chtěla informace o pěti členech Vědecké rady ústavu, kteří měli být v minulosti členy Komunistické strany Československa. Po ÚSTR proto žádala doklad, že členové rady nezaujímali žádnou politickou funkci a za činnost pro KSČ neobdrželi úplatu. 

Ústav od začátku žádal, aby se usnesení o pozastavení členství zrušilo, tvrdí, že své postoje opakovaně vysvětloval. Ústav považuje za politováníhodné, že vývoj dospěl až do tohoto stavu. I po vystoupení z platformy ale věří, že jeho vzájemnou spolupráci s jednotlivými členy platformy to neovlivní. V dopise zdůraznil, že nikdy nerezignoval a nehodlá rezignovat na cíle, které obsahuje smlouva o založení platformy.

Minulý týden ředitelka platformy Neela Winkelmannová Heyrovská uvedla, že věří, že v novém personálním obsazení ústavu se situace změní. V ÚSTR nyní pokračuje konkurz na místo ředitele, uchází se o něj pět kandidátů. Jeho výsledek má hlavní rada oznámit do 30. dubna.

Foglová vede ÚSTR do doby, než bude letos v soutěži vybrán nový ředitel. Ústav je spoluzakladatelem platformy, která je sdružením několika desítek institucí z různých zemí, zabývá se koordinací studia a vyrovnáváním s totalitní minulostí. Platforma vznikla v roce 2011.

Činnost ústavu, který má nestranně zkoumat dobu nesvobody, provázejí pře politiků i pnutí uvnitř instituce. Loni nejvíc rozvířilo hladinu odvolání ředitele Daniela Hermana, jehož rada ÚSTR následně bez soutěže nahradila na přechodnou dobu právě Foglovou (více čtěte zde). Pod ÚSTR spadá také Archiv bezpečnostních složek s dokumenty z dob komunismu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video