Pavel Rychetský opouští budovu Ústavního soudu v Brně. (2. září 2009)

Pavel Rychetský opouští budovu Ústavního soudu v Brně. (2. září 2009) | foto: Radek Miča, MAFRA

Ústavní soud rozhodne o předčasných volbách 10. září. Veřejně

  • 143
Ústavní soud projedná zákon o zkrácení volebního období veřejně 10. září. Rozhodlo o tom plénum soudu na dopoledním zasedání. Zároveň požádalo účastníky řízení o co nejrychlejší dodání jejich vyjádření ke stížnosti poslance Miloše Melčáka.

OHROŽENÉ VOLBY ON-LINE

Dění kolem předčasných voleb minutu po minutě

Po dopoledním jednání předstoupila před novináře soudkyně Ivana Janů. "Řešili jsme další kroky. Každý účastník řízení se nyní musí vyjádřit," uvedla. Takový postup Ústavního soudu je podle ní standardní. Dodala ale, že se soud bude snažit jednat rychle. "Stejně jako když se projednávala neplatnost voleb v Brně," sdělila.

Všichni účastníci řízení, tedy prezident Václav Klaus, Poslanecká sněmovna, Senát a poslanec Miloš Melčák, mají na vyjádření ze zákona lhůtu 30 dnů. "Zda ji využijí, nebo vyslyší naléhavost situace, to opravdu nevím," řekl Janů. A rychle budou jednat i soudci, slíbila. "Uvědomujeme si, že jde o hodiny," dodala.

Soudkyně Eliška Wagnerová opouští budovu Ústavního soudu v Brně. (2. září 2009)

Soudkyně Eliška Wagnerová opouští budovu Ústavního soudu v Brně. (2. září 2009)

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se stejně jako jeho kolegové k celé věci nechce vyjadřovat. Řekl ale, že soudci stanovili termín jednání na příští čtvrtek 10. září. "A možná bude v ten den rozhodnuto," odpověděl na dotaz, jak dlouho se může jednání táhnout. Nyní soud doručuje žádost všem účastníkům řízení.

JAK JEDNÁ ÚSTAVNÍ SOUD

Plénum, tedy sbor všech patnácti soudců, jedná neveřejně. Největší vliv na rozhodnutí má vždy soudce zpravodaj, který připravuje návrh, o němž se hlasuje. V tomto případě to je místopředseda soudu Pavel Holländer. Ten dnes vzkázal, že se k Melčákově stížnosti nebude nijak vyjadřovat.

Zdroj: ČTK

Ústavní stížnost podal nezařazený poslanec Miloš Melčák (dříve ČSSD) kvůli údajně neústavnímu zkrácení volebního období Sněmovny. Soudci včera rozhodli, že se záležitostí budou nadále zabývat, čímž způsobili mezi politiky paniku.

Prezident Václav Klaus kvůli tomu na dnešek svolal schůzku s předsedy parlamentních stran a komor. Na Hradě se politici dohodli, že sestaví expertní skupinu, která připraví potřebnou změnu ústavy. - o jednání politiků na Hradě čtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video