Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ústavní soud potvrdil cizinci 15 let za ubití zastavárníka kladivem

  • 5
Ústavní soud napodruhé potvrdil litevskému zedníkovi Arvidasi Kumpaitisovi patnáctileté vězení za vraždu majitele jedné z pražských zastaváren. Ke stejnému trestu byl muž odsouzen již v roce 2005, ústavní soudci ale rozsudek kvůli porušení práva na obhajobu a sporným důkazům zrušili.

V novém řízení si Kumpaitis po doplnění dokazování vyslechl stejný trest. Tentokrát už Ústavní soud nenašel důvod k zásahu.

Důležitým důkazem proti Kumpaitisovi byla výpověď svědka, jenž pomáhal prodat ukradené telefony. Původně jej vyslýchali jen na policii a bez přítomnosti Kumpaitisova právníka, což Ústavní soud označil za chybu. Napodruhé už svědek hovořil před soudem.

"Obhajobě byl dán plný prostor k tomu, aby jej se svými dotazy mohla konfrontovat. Obecné soudy tedy předchozí rozhodnutí Ústavního soudu respektovaly," uvedl v usnesení senát se zpravodajkou Ivanou Janů. Ústavní soud rozhodl 17. května bez veřejného jednání, nyní zpřístupnil verdikt v databázi.

Prodavače tloukl kladivem do hlavy

Kumpaitis a jeho komplic Valerij Vrublevskij vešli podle obžaloby 21. října 2003 do bazaru v Praze 9 a požádali prodavače, aby jim otevřel vitrínu.

Když se muž sehnul, Kumpaitis jej začal bít do hlavy stavebním kladivem, které si přinesl skryté pod bundou. Údajně ho udeřil sedmkrát. Dvojice podle rozsudku v bazaru ukradla peníze, 35 mobilních telefonů, autorádio a plynovou pistoli, vše dohromady v hodnotě asi 89 tisíc korun.

Kumpaitise usvědčila hlavně detailní výpověď Vrublevského. Ten ji sice později změnil, ale soudy považovaly posun výpovědi za účelový. Vrublevskij dostal trest 14,5 roku vězení.

Kumpaitisova obhajoba zpochybňovala i výpověď svědka, jenž pomáhal prodat telefony. Litevec jej dokonce označil za pravého pachatele vraždy. Podle Ústavního soudu ale obecné soudy jasně zdůvodnily, proč vzaly v potaz důkazy, které svědčily proti Kumpaitisovi.

"Obecné soudy provedly potřebné důkazy významné pro objasnění skutkového stavu věci. Vzájemně je dostatečně konfrontovaly a vyhodnotily. Popsaly úvahy, jimiž se při hodnocení důkazů řídily. Zabývaly se i obhajobou stěžovatele a vyložily, proč ji považovaly za vyvrácenou," konstatoval Ústavní soud..

Kumpaitis dlouhodobě tvrdil, že s činem nemá nic společného - v zastavárně prý vůbec nebyl a vraždu nespáchal. Naposledy tytéž argumenty zopakoval v neúspěšném dovolání k Nejvyššímu soudu.

,

Video