USA dají Saddámovi sedm dní

  • 311
Spojené státy chtějí dát iráckému prezidentovi Saddámovi Husajnovi sedm dní na to, aby přijal jejich požadavky. Washington například chce, aby Bagdád řekl vše o svých zbraních hromadného ničení a umožnil mezinárodním inspektorům volný pohyb po zemi. Požadavky obsahuje americký návrh rezoluce, která podle agentury Reuters koluje v Radě bezpečnosti OSN. Viceprezident Tahá Jasín Ramadán už ale oznámil, že Irák rezoluci OSN, která má být oficiálně zveřejněna v pondělí, nepřijme.

Irák by podle USA pak měl měsíc na to, aby zveřejnil podrobnosti o všech svých jaderných chemických a biologických zbraních a také o balistických prostředcích, které ještě stále možná má.

Pokud by se tomu Bagdád vyhýbal, rezoluce by obsahovala hrozbu "všemi nutnými prostředky". To v diplomatickém jazyce znamená vojenský zákrok.

Uplatnění této hrozby by nebylo vázáno na žádnou další žádost. Tu požaduje například Francie, která se bojí, že by USA na Irák zaútočily bez konzultací se spojenci.

Prohlášení o zbraních by měl Irák učinit ještě před návratem zbrojních inspektorů. Počítá s tím, že by je po zemi doprovázela "ochranná síla". Diplomaté mají za to, že by to byla ozbrojená stráž, nikoli vojenské jednotky.

Inspektoři by také dostali nové instrukce, jak si mohou počínat a jaká místa mohou navštívit - a to širší než při kterékoli z minulých kontrol.

Bush: Chci dát příležitost míru
Americký prezident George Bush v pátek řekl, že OSN má příležitost tuto zemi odzbrojit ještě dříve, než on sám nařídí jednostrannou vojenskou akci USA.

Zopakoval však, že takovouto akci Washington podnikne, jestliže OSN neuspěje. "Chci dát míru příležitost, aby měl úspěch. Chci aby Spojené národy pracovaly," řekl v Denveru.

"Pro budoucnost našich dětí ale musíme mít jistotu, že tento šílenec (Husajn) nikdy nebude s to nám uškodit nějakou jadernou zbraní nebo že nepoužije své zásoby sněti slezinné, o nichž je nám známo, že je má, nebo že nepoužije biologické zbraně, jež vlastní," dodal šéf Bílého domu.

Irák rezoluci nepřijme
Irácký viceprezident Tahá Jasín Ramadán ale řekl, že jeho země rezoluci Spojených národů, jež mimo jiné požaduje, aby Irák vpustil zbrojní inspektory i do paláců Saddáma Husajna, mešit a vládních budov, nepřijme.

"O postoji k inspektorům už bylo rozhodnuto a jakákoli další procedura, jejímž cílem by bylo poškodit Irák, nebude akceptována," dodal viceprezident.

Ramadán se zároveň vyslovil i k americkým obviněním, podle nichž Irák měl a má kontakty s teroristy z Al-Kajdy.

"Nemyslím si, že by jediný odpovědný činitel, jediný člověk na světě věřil těmto lžím opakovaným americkou a britskou vládou," prohlásil. "Jsou to prostě jen lži a celý svět si je toho vědom," dodal.

Azíz varoval před ztrátami
Pokud Spojené státy zaútočí na Irák, bude to pro ně znamenat ztráty, jaké za poslední desetiletí nezažili, varoval irácký vicepremiér Tárik Azíz. "Irák bude bojovat. Agrese proti Iráku nebude pro Američany žádná procházka, ale zuřivá válka, během které utrpí ztráty, jaké za posledních několik desetiletí nezažili," prohlásil Azíz podle AFP.

Hlavní body návrhu  

* Americký návrh rezoluce, který podporuje i Velká Británie, má jasně vyhlásit, že Irák porušuje dosavadní rezoluce OSN a povolit vojenskou akci, pokud Bagdád neřekne pravdu o svých zbraních. Pro případné přijetí rezoluce patnáctičlennou radou bude nutné devět hlasů pro a žádné veto

- Sedmidenní lhůta pro Irák přijmout požadavky rezoluce po jejím přijetí a schválení generálním tajemníkem OSN Kofim Annanem.
- Třicetidenní lhůta pro Irák deklarovat všechny své zbraně z programů hromadného ničení.
- Kterýkoli členský stát OSN může použít "všechny nezbytné prostředky", včetně použití síly, pokud by údaje Bagdádu byly "falešné či neúplné", anebo jiným způsobem nevyhovující.
- Kterýkoli ze stálých členských států Rady bezpečnosti OSN - Spojené státy, Rusko, Čína, Británie a Francie - mohou požádat o zastoupení v inspekčním týmu.
- Inspektoři budou mít přístup do všech míst, včetně komplexů osmi prezidentských paláců Saddáma Husajna, které zabírají prostor 31,5 čtverečních kilometrů, a dále včetně mešit a všech vládních budov.
- Inspektory budou chránit bezpečnostní síly, což je opatření, které by se podle diplomatů mělo týkat spíše ozbrojené stráže než vojenských jednotek.
- Irák bude prohlášen za zemi, jež "vážně porušila" rezoluce OSN datující se od příměří přijatého po válce v Perském zálivu v dubnu 1991.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video