Ústav pro hospodářskou úpravu lesů hospodaří bezmála se čtvrt miliardou korun. Ilustrační snímek

Ústav pro hospodářskou úpravu lesů hospodaří bezmála se čtvrt miliardou korun. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

KOMENTÁŘ: Máme úřad na houby. A také na brusinky, borůvky a bezinky

  • 592
Češi ze svých daní živí také úřad, který se zabývá mimo jiné nákladným zjišťováním, jestli by se vyplatilo zavést lesní lov v marocké poušti. "Občas je dobré pobavit se na vlastní účet. Výroční zprávy státních úřadů a výzkumných institucí jsou k tomu výborné čtivo," píše vedoucí ekonomické rubriky MF DNES Jiří Štický.

Na ÚHÚL (Ústav pro hospodářskou úpravu lesů) jsem narazil tento týden. ÚHÚL byl uveden jako jeden ze zdrojů zprávy ministerstva zemědělství o sběru hub, brusinek, borůvek a dalších lesních plodů za rok 2011. Možná si řeknete, k čemu taková zpráva je, zvlášť v červenci 2012, kdy jsou loňské plody již zkonzumovány či stráveny?

Vězte, že jako jedni z mála v Evropě díky zprávě o stavu lesa mimo jiné víme, že průměrná domácnost nasbírala loni 11,14 kilogramu hub, borůvek, malin, ostružin, brusinek a bezinek a rok 2011 tak mírně překročil historický průměr 10,67 kilogramu. (Plus minus dvě stě kilogramů.)

Nejméně zatížené sběrem prý jsou vojenské lesy a ty z krajů Praha. Pražané jezdí nejčastěji do lesů ve středních Čechách.

Možná si teď řeknete, co ten úřad na houby ještě zajímavého dělá? Petr Mach, ekonom a nyní politik, který kouzlu čtení výročních zpráv státních organizací propadl již před léty, o Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů před šesti lety ve svém volnomyšlenkářském bulletinu napsal: "Hlavní činností je 'národní inventarizace lesů', úřad publikuje pravidelné zprávy o rozloze a struktuře lesů na území České republiky. Ze zpráv vyplývá, že v českých lesích převládá smrk. Ústav dokončil projekt 'Zavedení lesního lovu v Maroku'. Projekt byl darem ČR Marockému království a ukázal, že marocká poušť není pro myslivost vhodná. Rozpočet: 190 milionů, z toho na platy 120 milionů. Počet zaměstnanců: 482."

Převiňte do současnosti, za panování vlády zlatého pravidla "dvě koruny ušetříme, jen jednu si vybereme na vyšších daních". Těžké časy dopadly na ÚHÚL. "Při ohlédnutí se za rokem 2010 je jistě dobrou zprávou, že ÚHÚL nebyl postižen žádnou těžkou nepříznivou událostí a že ani žádný ze zaměstnanců neutrpěl vážný pracovní úraz. Také v roce 2010 platilo, že řízení automobilů je součást naší práce a patří mezi nejrizikovější pracovní činnosti. Všechny osobní automobily byly i přes ekonomické obtíže ÚHÚL havarijně pojištěny, což je nepochybně při případných haváriích výhoda pro ÚHÚL i pro zaměstnance," píše v úvodu poslední dostupné výroční zprávy ředitel ÚHÚL.

Rozpočet po navýšení: 246,6 milionu, z toho platy a pojistné 152 milionů, počet zaměstnanců 428. Nakoupeno například osm terénních automobilů. Projekt Ukrajina končí. Příprava na Rok lesů 2011 probíhá. Přes fluktuaci a obtížnost náboru fundovaných pracovníků při konkurenci ostatních organizací v lesním hospodářství byl plán plnění počtu zaměstnanců naplněn. Na provozním účtu zůstala na konci roku částka 529 Kč jako plánovaná rezerva na úhradu poplatků. Na investičním 735,72 Kč.

Já jen dodám, že plánovaný schodek státního rozpočtu je letos sto pět miliard. DPH příští rok vzroste už na 15 a 21 procent. Úřady na houby rostou jako po dešti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video