Proti genocidě v Dárfúru se demonstrovalo i ve Washingtonu

Proti genocidě v Dárfúru se demonstrovalo i ve Washingtonu - Demonstrace ve Washingtonu za zastavení genocidy v Dárfúru je součástí akce "Milion hlasů pro Dárfúr". | foto: Reuters

Ukradli jí krávy, rodina přežila. Teď chtějí mír

  • 9
Ida Omarová z jižního Dárfúru měla štěstí. Uprchla ozbrojencům a dostala se do města Gereida. Přišla sice o stádo krav, ale pětičlenná rodina zůstala zdravá a spolu. O její budoucnosti se jednalo v nigerijské Abuji. Po trojím odkladu se podařilo uzavřít dohodu mezi vládou a rebely.

Gereida byla před válkou tiché město. Žilo v něm 12 tisíc obyvatel a lidé ho znali leda kvůli množství akátů, které rostly v jeho okolí. Válka situaci změnila.

Z Gereidy je devadesátitisícové město obklopené provizorními tábory. Ozbrojenci podporovaní chartúmskou vládou, takzvané arabské milice džandžauí, napadají vesnice a lidé se raději stěhují do měst.

Za posledních několik měsíců, kdy se situace v Dárfúru zhoršila, přišlo do Gereidy 40 tisíc lidí. Mezi nimi i Ida Omar s rodinou. Původně pochází z vesnice Um Bolula.

"Tři dny jsme šli s mým manželem a třemi dětmi, abychom se dostali do Gereidy," říká. Z domova je vyhnaly právě vládou podporované milice. "Měli jsme třicet krav, ale všechny nám ukradli milice džandžauí během útoku na naší vesnici," říká Ida. "Doufáme, že zde budeme v bezpečí," dodává.

Bezpečnost je ale stále problém. Ženy se ocitají v nebezpečí, když musí pro dřevo na topení vycházet pořád dál za město.  I jediná silnice, která do města vede, je nebezpečná.

"Na cestě je často násilí a rabování," říká John Kanani, pracovník organizace Oxfam, která zde působí. Vysvětluje tím, proč je občas nemožné dovézt potraviny a nutné vybavení. Vrtulníky, které OSN v takových situacích využívá, do Gereidy totiž nelétají.

Řešení na dohled?
Zdá, že Darfúr má nyní naději na klidnější budoucnost. Dnes byla uzavřena dohoda mezi súdánskou vládou a rebely, místními organizacemi, které bojují proti arabským milicím.

Zlom v dlouho beznadějných jednáních nastal, když se pro dohodu rozhodl Minni Minnawi, vůdce Súdanské osvobozenecké armády (SLA). Ta je největší rebelskou frakcí.

"Je to hotové. Minni podepíše. Přijal to s nějakými výhradami ohledně dělby moci... ale podepíše," prohlásil Nourredine Mezni, mluvčí Africké Unie, která jednání mezi rebely a vládou zprostředkovávala.

Jednání byla do té doby bezvýsledná. Rebelové požadují především odzbrojení arabských milicí, větší podíl na moci, více peněz ze státního rozpočtu a zařazení povstaleckých jednotek do národní armády.

Ačkoli byla dohoda právě uzavřena, už se objevují nespokojené hlasy a tím pádem i pochyby, zda vydrží. S dokumentem nesouhlasí Minnawiho konkurent ze SLA Abdelwahid Muhamed El Nur. Dokument odmítl podepsat, ale v SLA má slabší pozici než Minnawi.

S dohodou nesouhlasí ani menší rebelská organizace Hnutí pro spravedlnost a rovnost. Její hlavní vyjednavač Ahmed Tugod zopakoval požadavek na křeslo viceprezidenta v Chartúmu.

Na vyjednáváních se podílela americká diplomacie. Mezinárodní vyjednavači tvrdí, že dohoda je největší naději Darfúru na mír.

Konflikt v oblasti trvá už tři roky. Proti sobě v něm bojují arabské milice džandžauí, podporovaní vládou a lokální nearabské obyvatelstvo. Odhady počtu obětí konfliktu se liší. Britská parlamentní zpráva hovoří o 300 tisících mrtvých, OSN odhaduje počet obětí na 180 tisíc. Kolem dvou milionu lidí bylo nuceno opustit domov. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video