Čínští policisté stráží restauraci v Kašgaru, kde se v neděli odehrál krvavý

Čínští policisté stráží restauraci v Kašgaru, kde se v neděli odehrál krvavý útok. (1. srpna 2011) | foto: AP

Ujgurské město zachvátil vražedný amok, Čína viní muslimské rebely

  • 45
Na úsvitu ramadánu se do města Kašgar v muslimské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny vrátilo násilí. Ulicemi otřásaly exploze a při krvavém běsnění ozbrojenci ubodali několik obyvatel. Ze smrti 19 lidí Peking viní islámské radikály vycvičené v Pákistánu.

Podle BBC zakuklenci v sobotu v Kašgaru přepadli náklaďák, který stál na křižovatce na červenou, ubodali řidiče a pak s kamionem najeli do skupinky lidí. V běsnění pak pokračovali na ulici, kde ubodali několik lidí, píše čínská státní agentura Nová Čína.

Šílené útočníky nakonec přemohl dav, který jednoho z nich zabil. Dalšího pak lapila policie. Městem prý před útokem a la Bombaj otřásly ještě dvě exploze. Další krev v ulicích tekla jen o den později, když skupina atentátníků vtrhla do restaurace v centru města.

Napětí v Sin-ťiangu

V současné době žije v dvacetimilionovém Sin-ťiangu osm milionů Ujgurů, kteří hovoří turkickým jazykem. Stěžují si na stálý příliv etnických Chanů (Číňanů), kteří je údajně zatlačují na okraj společnosti. Situace v oblasti Sin-ťiangu je napjatá od roku 2009, kdy si střety Ujgurů s Chany v regionální metropoli Urumči vyžádaly téměř 200 obětí. 20. července letošního roku zemřelo při srážkách Ujgurů s policií nejméně 18 lidí. Zakázaná organizace Islámská strana východního Turkestánu, která je na americkém seznamu teroristických organizací a která podle Pekingu spolupracuje se sítí al-Káida, bojuje za samostatnost oblasti Sin-ťiang.

Autor: ČTK

Zakuklenci zabili majitele i číšníka a podnik zapálili. Na ulici pak ubodali čtyři kolemjdoucí. Strážci pořádku podle Nové Číny pět útočníků zastřelili a čtyři zatkli. Podle čínského listu Global Times byli všichni účastníci nedělního řádění příslušníky etnika Ujgurů, kteří vyznávají mírnou formu islámu.

Ozbrojenci prý vycvičili v Pákistánu

Jasno o strůjcích útoku ve městě na hedvábné stezce má i kašgarská komunistická vláda. Podle ní chtěli útočníci narušit sociální stabilitu a vyprovokovat etnické střety. Zatčení rebelové podle prohlášení kabinetu přiznali své napojení na separatistické Islámské hnutí východního Turkestánu.

Strůjci útoku podle vlády dostali výcvik ve výrobě zbraní a výbušnin v Pákistánu a pak se infiltrovali zpět do Číny. "Všichni členové této skupiny vyznávají extremistické náboženské názory a podporují džihád," stojí v prohlášení vlády.

Poslední útok by podle odborníků opět mohl roztočit spirálu násilí ze strany extremistů a represí čínské vlády. Nevraživost mezi Ujgury, kteří v Kašgaru tvoří čtyři pětiny obyvatel, a etnickými Chany (Číňany) totiž stále existuje a krveprolití je pro ni ideálním spouštěčem.

Peking si navíc v době, kdy v arabském světě padá jeden hegemon za druhým, nemůže dovolit ztratit strategicky položenou oblast, která navíc ukrývá důležité zásoby ropy a plynu. Návrat etnických bitek, při nichž v ulicích nedalekého Urumči v červenci 2009 zemřelo na 200 lidí, je pro papaláše v Pekingu noční můrou.

Kašgar leží na západě Číny.

Kašgar leží na západě Číny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video