Vojenská přehlídka v Istanbulu u příležitosti 89. výročí Dne vítězství.

Vojenská přehlídka v Istanbulu u příležitosti 89. výročí Dne vítězství. | foto: Reuters

Z elity NATO se stali uprchlíci. Turečtí vojáci žádají o azyl v Belgii

  • 269
Ještě před pár měsíci patřili k elitě turecké armády, kterou reprezentovali ve vysokých postech NATO. Po pokusu o převrat v Turecku však dostali vyhazov. Do vlasti se vrátit nemohou, žádají proto o azyl v Evropě. S rodinami se snaží přežít z tenčících se úspor. Azylové řízení však mohou zkomplikovat vyostřené vztahy mezi Ankarou a Bruselem.

Stovky tureckých důstojníků sloužících na velitelstvích NATO v Bruselu a v celé řadě dalších evropských zemí přišly o práci po loňském pokusu o převrat, ze kterého Recep Tayyip Erdogan obvinil právě armádní činitele. Vyhazov v následujících měsících dostaly desetitisíce lidí po celém Turecku.

Turecko zablokovalo Wikipedii, odvolává se na „administrativní důvody“

Erdogan však dosáhl i do zahraničí. Na situaci už lodi na podzim upozorňoval turecký brigádní generál Mehmet Yalinalp v e-mailu adresovaném generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi. „Ani stovky tureckých armádních pracovníků na několika velitelstvích NATO se této katastrofě nevyhnou,“ uvedl k čistkám v armádě.

On sám přišel o práci už loni v srpnu. Do té doby pracoval na základně vzdušných sil NATO v Německu. Turecká vláda na něj vydala zatykač kvůli údajnému napojení na zosnovatele převratu. Yalinalp však obvinění, podobně jako všichni ostatní turečtí armádní důstojníci v zahraničí, odmítá.

Strach o život

Server Politico hovořil s mnoha dalšími důstojníky. Ze strachu z tureckých úřadů si nepřáli uvést svá jména. Mnozí míní, že za jejich vyhazovem je absolvovaný výcvik ve Spojených státech, kde žije duchovní Fethullah Gülen (více o něm zde), kterého turecký režim obviňuje ze zosnování převratu.

Erdogan po pokusu o puč vyhlásil výjimečný stav a nařídil všem vojákům a armádním činitelům, aby se vrátili do práce. Mnohé však čekala výpověď a jejich jména putovala na černý seznam turecké vlády. Jeden z důstojníků byl povolán zpět do Ankary. Myslel si, že mu nehrozí nebezpečí. V Belgii nechal manželku i děti. Ve vlasti byl zadržen a rodina o něm od té doby neslyšela.

Jako vězení pod širým nebem. Čistky po puči Turecko paralyzovaly

Jiný důstojník reportérům prozradil, že si v Turecku najal respektovaného právníka, který ho měl po návratu do země hájit u soudu. Místo obhajoby se důstojníkovi dostalo jednoduché rady: „Do Turecka se nevracejte, zákony už tady nefungují. Pokud se vrátíte, můžou vás mučit a můžete přijít o život.“

Stoltenberg před časem potvrdil, že několik tureckých důstojníků pracujících v Evropě se dostalo po pokusu o převrat do problémů a nyní žádají o azyl. Zoufalí Turci se však obávají, že celý proces zdrží napjaté vztahy mezi Ankarou a Evropskou unií. „Jeden kamarád z belgického ministerstva zahraničí mi řekl, že se máme připravit na dlouhé čekání,“ sdělil jeden z oslovených důstojníků.

Z armádních hvězd k životu z úspor

Spolu s rodinami tak žijí v nejistotě. Do Turecka, kde mají mnozí z nich příbuzné a kamarády, se možná už nikdy nevrátí. Manželka jednoho z vojáků prozradila, že její dcery se už těšily na návrat domů, manželovi totiž končila zahraniční mise. Ona sama se vzdala své kariéry, aby mohl její muž zaujmout důležitý post v NATO. „Teď žijeme výhradně z úspor,“ sdělila.

Turecký důstojník se odmítá vrátit z americké mise, požádal o azyl

Ve stejné situaci je rodina dalšího důstojníka. Chystala se na návrat domů, dokonce už do Turecka odeslala většinu svého majetku. Nyní musí v Belgii vyžít z pomoci od známých a peněz za nový Mercedes C-200, který si koupila krátce před plánovaným odjezdem. „Auto jsme prodali. Vlastně můžeme říct, že nyní žijeme z našeho mercedesu,“ sdělila důstojníkova manželka.

Situace se pro vojáky podle všeho nezlepší ani v následujících měsících a letech. Erdogan získá po nedávném referendu a ústavních změnách větší moc nad celou řadou státních sfér včetně armády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video