Tržištěm po útoku cloumá hněv a šok

  • 90
Hněv a šok cloumá obyvateli Bagdádu. Proč, ptají se při pohledu na ohořelá auta, zničené domy, lidské ostatky, utrhané ruce a roztříštěné lebky. Po útoku dvou spojeneckých raket na tržiště v severní čtvrti aš-Šaab zahynulo 14 lidí. V okolí přitom není žádný očividný vojenský cíl, podotýká BBC.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Po obou stranách tržiště bylo po dopadu raket několik desítek zničených nebo poškozených domů. Před nimi stály trosky sedmnácti ohořelých aut. V jednom z nich seděla ve chvíli útoku celá rodina, tvrdí Iráčané.

K útoku došlo v 11:30 místního času (9:30 SEČ). Podle oficiálních údajů zahynulo čtrnáct lidí. Třicet zraněných bylo převezeno do tří bagdádských nemocnic. - více zde

Během necelé hodiny se na zničeném tržišti začali scházet lidé - navzdory písečné bouři, která Irák sužuje poslední dva dny. Někteří utěšovali rodiny obětí.

"Tvrdili, že budou střílet jenom na vojenské cíle a teď házejí bomby na naše ženy a děti," rozčiloval se dvacetiletý student Sajf Džamal se zčernalou televizí v náručí.

Všechno ostatní zničila jedna z raket. "Bouchla na chodník, ale střepiny vletěly do našeho domu. Všechna elektronika, kterou jsem měl, a většina nábytku shořela," vyprávěl Džamal otřeseně.

Stará žena v černém pomalu procházela davem až na okraj díry, kterou střela vyhloubila do chodníku. "Irák zvítězí, Irák zvítězí," mumlala monotónně jako při modlitbě.

Abdal Džabar Alí má ovázanou paži a děkuje Bohu, že neutrpěl vážnější zranění. Jeho syn Kadim má zavázané ucho. "Manželka a snacha mají pořezané obličeje od střepin, teď jsou v nemocnici," podotkl.

Výbuch spojenecké střely odhodil auto z ulice do Džabarovy zahrádky. "Zázračně jsme vyvázli, z domu se nám zřítily celé kusy zdí a okna a dveře vyletěly ven," líčí.

Z trosek domu zatím vynesl jen plynovou bombu, vařič, televizi a rodinnou fotografii. Vše pečlivě skládal na trávník.

Pak se Džabar otočil ke kamerám televizních stanic, aby vyřídily jeho vzkaz prezidentovi USA Georgi Bushovi: "Zadupeme ho do země," začal křičet rozhořčeně.

Také další obyvatelé Bagdádu, kteří se sešli na tržišti, vyhrožovali americkému lídrovi smrtí. "Zůstaneme věrni Saddámovi," slibovali někteří a mávali puškami.

Raketový útok na tržiště znepokojil generálního tajemníka OSN Kofiho Annana. Obě válečné strany podle něj odpovídají za zdraví obyvatelstva v zónách, kde operují.

"Chtěl bych připomenout všem znepřáteleným stranám, že musejí respektovat mezinárodní humanitární právo," řekl po tragédii Annan, který se obává o osud civilistů. Iráku také hrozí velká humanitární krize. - více zde

Irácká metropole je terčem spojeneckých útoků od počátku války. Za týden náletů a bombardování bylo podle agentury AFP, citující nezávislý zdroj, zraněno na tisíc obyvatel Bagdádu.

Zpočátku se o zraněné staraly hlavně dvě velké nemocnice - Jarmúk a Al-Kindi. Nyní je přijímají všechny třicet tři ústavy v centru a na předměstích. - více o historii Bagdádu zde

Spojenecké rakety zasáhly bagdádskou obytnou čtvrť a rušné tržiště. Zemřelo nejméně čtrnáct lidí. (26. března 2003)


Video